Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Odpowiednia Pielęgnacja Aparatu Ortodontycznego

blog ESTETIC-DENT

PIELĘGNACJA APARATU ORTODONTYCZNEGO

Aparaty ortodontyczne założone na stałe nosi duża część Polaków. W ostatnich czasach stały się dość modne, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, z jakimi niedogodnościami się wiążą. Choć aparat ortodontyczny może skutecznie odmienić uśmiech, a tym samym samopoczucie, stomatolodzy nieustannie podkreślają, jak ważna jest jego kompleksowa pielęgnacja. Aby leczenie zgryzu było efektywne, należy odpowiednio dbać o aparat, ale też całą jamę ustną.

Jakie problemy mogą dotknąć osób, które noszą aparat ortodontyczny?

Każdy aparat ortodontyczny wyróżnia się dość skomplikowaną, drobiazgową budową. Można w nim znaleźć szereg zamków, które przylegają do powierzchni zębów, łuk oraz gumki stabilizujące całą konstrukcję z możliwością regulacji. Najczęściej spotykanym problemem wśród osób noszących aparat na stałe jest podrażnienie dziąseł i nadwrażliwość zębów. Dolegliwości pojawiają się w momencie szczotkowania, jedzenia oraz picia – szczególnie gorących i zimnych napojów. Warto wspomnieć, że sam aparat może naruszać cenną barierę ochronną zębów, czyli szkliwo. Bez niej jesteśmy narażeni na wiele niebezpiecznych schorzeń, takich jak próchnica lub groźne stany zapalne. Osoby noszące aparat ortodontyczny skarżą się także na trudności z utrzymaniem higieny jamy ustnej. Dotarcie do wszystkich szczelin i trudno dostępnych miejsc okazuje się praktycznie niemożliwe. Właśnie dlatego producenci artykułów stomatologicznych tworzą rozwiązania, które mają w tym skutecznie pomóc.

 

Jak często czyścić zęby z założonym aparatem ortodontycznym?

Higiena jamy ustnej w tym przypadku musi być nie tylko dokładna i skrupulatna, ale przede wszystkim regularna. Stomatolodzy są przekonani, że zęby z nałożonym aparatem ortodontycznym należy czyścić częściej niż tradycyjnie. Jest tak dlatego, że aparat jest świetnym miejscem do zalegania resztek pokarmowych i zanieczyszczeń, a tym samym niebezpiecznych bakterii. Rekomenduje się, aby czyścić zęby:

  • Rano, jeszcze przed śniadaniem, aby usunąć z jamy ustnej płytkę nazębną. Ta w dużych ilościach zbiera się podczas snu. Zaleca się, aby czyszczenie przed śniadaniem trwało dłużej, nawet 4 minuty i więcej.
  • Bezpośrednio po śniadaniu, jednak w tym momencie czyszczenie może trwać krócej. Ten etap ma na celu dokładne usunięcie resztek pokarmowych.
  • Po powrocie do domu z pracy lub szkoły, aby usunąć nagromadzoną w ciągu dnia płytkę nazębną oraz resztki pokarmowe. Ten etap, tak jak przed śniadaniem, powinien być dłuższy.
  • Po obiedzie – tutaj zasada czyszczenia jest taka sama jak w przypadku śniadania.
  • Bezpośrednio przed snem, aby przygotować jamę ustną na spoczynek, kiedy gromadzą się w niej większe ilości bakterii i zanieczyszczeń.

Szczoteczki do zębów dla osób noszących aparat ortodontyczny

Czyszczenie zębów z aparatem stałym jest szczególnie trudne ze względu na ogrom szczelin i trudno dostępnych miejsc. Z tego powodu na rynku można znaleźć wiele specjalnych szczoteczek ortodontycznych, takich jak GUM Ortho. Jedną z ich najważniejszych właściwości jest bardzo miękkie włosie. Niestety nadal wiele osób jest przekonanych, że tylko twardą i sztywną szczoteczką da się dokładnie wyczyścić zęby. Jest to poważny błąd – takie produkty szybko podrażniają i niszczą barierę ochronną zębów, czyli szkliwo. Miękkie włosie jest delikatne zarówno dla szkliwa, jak i dziąseł, chroni więc przed nadwrażliwością i innymi poważnymi schorzeniami. Jest także bardziej elastyczne, dzięki czemu z łatwością dociera do trudno dostępnych miejsc. Większość szczoteczek ortodontycznych, na przykład CURAPROX lub KIN – ORTHO, wyróżnia się włosiem o zróżnicowanej długości. Krótsze włókna delikatnie czyszczą elementy aparatu, zaś dłuższe – powierzchnię zębów. Pierwsze znajdują się zazwyczaj w środkowej, osiowej części produktu.  Najlepszym rozwiązaniem są szczoteczki z włosiem ułożonym w kształt litery V. Produkty ortodontyczne są projektowane przez doświadczonych specjalistów, którzy dokładnie znają budowę aparatów i problemy, z jakimi zmagają się osoby je noszące. Dodatkowym atutem szczoteczek jest możliwość masażu dziąseł, które skutecznie wzmaga ukrwienie, a tym samym poprawia formę błon śluzowych.

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób posiadających założony stały aparat ortodontyczny będą również szczoteczki soniczne lub ultradźwiękowe. Wśród szczoteczek sonicznych występuję szczoteczki specjalnie dedykowane dla osób z aparatem ortodontycznym jak Curapro Hydrosonic Pro Ortho - posiadająca jako jedna z niewielu na rynku specjalną końcówkę jednopęczkową ułatwiającą czyszczenie miejsc trudnodostępnych czy zamków aparatu. Inne soniczne szczoteczki jak Smilesonic EX posiadają w zestawie specjalne końcówki ortodontyczne o tradycyjnym kształcie jednak o specjalnie wyciętym profilu włosia aby również skutecznie doczyścić miejsca schowane za aparatem ortodontycznym. Kolejnym produktem ułatwiającym pielęgnację aparatów ortodontycznych są szczoteczki ultradźwiękowe. Dzięki zastosowaniu fali ultradźwiękowej, która wychodzi ok 7 mm powyżej linii włosia końcówki dociera ona do najtrudniej dostępnych miejsc w jamie ustnej gdzie nie może dotrzeć włosie żadnej tradycyjnej szczoteczki. Fala ultradźwiękowa rozbija łańcuchy bakterii oraz płytkę nazębną zapewniając higienę całej jamy ustnej na najwyższym poziomie. Fala ultradźwiękowa działa również terapeutycznie na osłabione i podrażnione dziąsła. 

Jak wybrać najlepszą pastę do zębów z aparatem ortodontycznym?

Osoby noszące aparat ortodontyczny są szczególnie narażone na podrażnienia i nadwrażliwość zębów. Z tego powodu ważne jest, aby pasta była nie tylko jak najbardziej delikatna, ale też chroniła i odbudowywała szkliwo. Pasty do zębów zawierają bogactwo substancji oczyszczających i przeciwzapalnych, takich jak chlorcheksydyna. Innym cennym składnikiem jest bromelina, czyli enzym proteolityczny zwiększający skuteczność czyszczenia. Można go znaleźć w produktach ROCS PRO. Między elementami aparatu ortodontycznego gromadzi się wiele zanieczyszczeń i bakterii, których nadmiar jest prostą drogą do próchnicy i stanów zapalnych. Wybór nieodpowiedniej pasty sprawia też, że z jamy ustnej może wydzielać się bardzo nieprzyjemny zapach. Pasty ortodontyczne mają także właściwości remineralizujące, odbudowują więc uszkodzone szkliwo. Pamiętajmy jednak, że tego typu produktów trzeba używać regularnie, aby cieszyć się pięknym i przede wszystkim zdrowym uśmiechem. Niezwykle ważne jest też, aby pasta ortodontyczna skutecznie chroniła dziąsła przed podrażnieniami i łagodziła te już powstałe. Takie działanie wykazuje ekstrakt z aloesu lub imbiru, który w dużych ilościach można znaleźć w preparatach GUM Butler Ortho. Dodatkowym atutem będzie niski współczynnik ścieralności, co nie uszkodzi szkliwa, oraz konsystencja żelu. Dzięki niej produkt znacznie łatwiej i szybciej rozprowadza się nawet w trudno dostępnych miejscach.

Nić dentystyczna jako element kompleksowej pielęgnacji zębów z aparatem ortodontycznym

Nitkowanie zębów jest niezwykle ważne nie tylko dla tych osób, które noszą aparat ortodontyczny – powinno być codzienną czynnością dla każdego z nas. Regularne i dokładne nitkowanie umożliwia usunięcie zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych oraz należytą pielęgnację. Nici dentystyczne dla zębów z aparatem ortodontycznym znacząco różnią się od tradycyjnych. Ich charakterystyczną cechą jest specyficzna budowa, która składa się z kilku części. Bardzo dobrym przykładem takich produktów są nici GUM Ortho. Pierwszy odcinek produktu jest dość sztywny i krótki, dzięki czemu można przeprowadzić go pod łukiem aparatu. Druga część jest niezwykle puszysta i miękka, a służy do dokładnego czyszczenia powierzchni zębów oraz zamków aparatu. Trzecia, a zarazem ostatnia, pokryta jest specjalnym woskiem, ma też największą długość. Jej zadaniem jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z bocznych powierzchni zębów, czyli przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowym atutem nici dentystycznych dla osób z aparatem ortodontycznym jest wbudowana przewleczka. Ułatwia ona przeprowadzanie produktu między zębami. Pamiętajmy, że pielęgnacja jamy ustnej z wykorzystaniem nici musi być poprzedzona dokładnym szczotkowaniem. Takie działanie zminimalizuje gromadzenie się bakterii i nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Nitkowanie musi być regularne, aby przyniosło spodziewane efekty higieniczne i pielęgnacyjne.

Jaki płyn do płukania do zębów z aparatem ortodontycznym wybrać?

Płukanie jamy ustnej specjalnym płynem powinno być niezbędnym krokiem w kompleksowej pielęgnacji. Dzięki niemu nie tylko pozbywamy się zanieczyszczeń, ale też odświeżamy oddech i zapobiegamy powstawaniu zakażeń i podrażnień. Płyny do płukania jamy ustnej z aparatem ortodontycznym bazują na chlorheksydynie. Ta substancja wykazuje silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalnie. Jej stosowanie chroni nie tylko zęby, ale także dziąsła. Duże ilości chlorheksydyny można znaleźć w specjalistycznych produktach KIN ORTHOKIN. Jak wiadomo, zęby z aparatem ortodontycznym są o wiele bardziej narażone na uszkodzenia oraz nadwrażliwość. Z tego powodu ważne jest, aby płyn do płukania zawierał fluor. Jego optymalna ilość to około 500ppm. Dodatkowym atutem tego typu produktów są dobroczynne dla dziąseł witaminy i minerały, w szczególności witamina E oraz prowitamina B5. Stomatolodzy przekonują także, że płukanki do jamy ustnej nie powinny zawierać alkoholu. Ten niezwykle intensywnie wysusza oraz podrażnia tkanki. Może być także szkodliwy w przypadku połknięcia. Nie znajdziemy go w najwyższej jakości płynach KIN ORTHOKIN. Dla przyjemnego oddechu, ale również komfortu użytkowania, do tego typu produktów dodaje się substancje o miłym zapachu i smaku, na przykład miętę lub truskawkę. Wiele płynów zawiera także liczne substancje łagodzące, takie jak ekstrakt z aloesu oraz eukaliptusa. Dzięki nim można skutecznie uniknąć powstawania podrażnień i łagodzić te, które już wystąpiły. Regularne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń, powstawania próchnicy oraz podrażnień.

Czym są irygatory do zębów?

Irygatory to nowoczesne, inteligentne urządzenia, które służą do dokładnego oczyszczania zębów i przestrzeni międzyzębowych. Ich działanie bazuje na wykorzystaniu czystej wody, która wypłukuje wszelkie zanieczyszczenia i drobnoustroje z jamy ustnej. Okazują się znakomitą alternatywą dla nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych. Dodatkowo mogą służyć całej rodzinie – konieczna jest jedynie wymiana końcówek irygatora między domownikami. Tego typu urządzenia, na przykład marki Waterpik WP – 160, mogą generować ciśnienie wody nawet powyżej 6 barów, dzięki czemu irygacja jest niezwykle skuteczna. Irygatory są powszechnie używane przez stomatologów przez to, że ich działanie jest w pełni bezpieczne oraz naturalne. Urządzenia nie wykorzystują żadnych detergentów, a jedynie czystą wodę. Sprawdzą się więc idealnie dla osób, które noszą aparat ortodontyczny. Z ich pomocą można skutecznie usunąć zanieczyszczenia z poszczególnych części aparatu oraz jamy ustnej. Dzięki temu pielęgnacja będzie kompletna.

Czym charakteryzują się stacjonarne irygatory do zębów?

Urządzenia tego typu najlepiej sprawdzają się do użytku domowego. Są wyposażone w zbiornik na wodę o pojemności do 700ml. Do irygatora podłączony jest elastyczny przewód z odpowiednią końcówką, którą użytkownik może dobrać do swoich potrzeb. Najbardziej nowoczesne produkty, takie jak Waterpik WP-660 wyposażone są w kilka dysz. Służą one do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, ale także języka lub kieszeni dziąsłowych. Niektóre irygatory mają końcówki w formie szczoteczki oraz nakładki do pielęgnacji aparatu ortodontycznego. Dzięki temu sprawdzą się praktycznie u każdego z nas. Co ciekawe, wiele produktów ma także dodatkowe funkcje, takie jak masaż dziąseł. Poprawia krążenie w tkankach, co zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i podrażnień oraz umożliwia zachowanie najlepszej kondycji błon śluzowych. Stacjonarne irygatory do zębów, na przykład WATERPIK WF – 05, może także bezpiecznie je wybielać. Dzieje się tak dzięki specjalistycznym tabletkom rozpuszczanym w używanej do płukania wodzie. Pamiętajmy jednak, że irygatory stacjonarne należy odpowiednio konserwować. Chodzi w szczególności o zbiornik na wodę, który należy regularnie czyścić oraz odkamieniać, w zależności od zaleceń producenta.

Komu przyda się mobilny irygator do zębów?

Choć stacjonarne urządzenia są niezwykle praktyczne i funkcjonalne, trudnością jest zabranie ich w dłuższą podróż. Dla osób noszących aparat ortodontycznych kompleksowa pielęgnacja jest szczególnie istotna, dlatego nie można pozwolić sobie na najmniejsze przerwy. Na wyjazd lub dłuższe wyjście przyda się więc wygodny irygator mobilny, taki jak SEYSSO Oxygen Travel. Zbiornik na wodę w takich produktach jest oczywiście mniejszy niż w stacjonarnych, a łączy się go bezpośrednio z korpusem. Budowa irygatorów mobilnych przypomina elektryczną szczoteczkę do zębów. Warto jednak zaznaczyć, że wytwarzane ciśnienie wody nie różni się od tego, które generują większe irygatory. Produkty mobilne zazwyczaj pracują dość cicho, dlatego sprawdzą się idealnie podczas noclegu w obcym miejscu. Co ważne, takie urządzenia również mają wiele różnorodnych funkcji i trybów pracy. Można więc dopasować je do aktualnych potrzeb oraz stanu zębów i dziąseł. Irygatory mobilne, na przykład PANASONIC DentaCare EW 1511, są zasilane niewielkimi oraz energooszczędnymi akumulatorami, dzięki czemu nie trzeba ich często ładować. Warto jednak pamiętać, że ich zbiorniki na wodę wymagają ponownego napełniania podczas cyklu pracy.

Jakie korzyści przyniesie używanie irygatora osobom, które noszą aparat ortodontyczny?

  • Regularne używanie irygatorów sprawia, że dokładne czyszczenie i pielęgnacja jamy ustnej staje się bardziej skuteczne. Jest to szczególnie ważne dla osób z aparatem ortodontycznym, które wymagają znacznie dokładniejszej higieny.
  • Irygatory bardzo skutecznie niwelują płytkę nazębną, która nie tylko opóźnia leczenie ortodontyczne, ale może także skutkować groźnymi schorzeniami, takimi jak próchnica.
  • Wiele irygatorów, na przykład Waterpik – 160, może wykonywać masaż dziąseł, który wzmaga ich ukrwienie.
  • Płukanie irygatorem najskuteczniej oczyszcza aparat ortodontyczny i przestrzenie między nim a zębami. Specjaliści są zdania, że właśnie tego typu urządzenia powinny być powszechnie stosowane w leczeniu.
  • Dzięki pozbyciu się zanieczyszczeń, bakterii i resztek pokarmowych z jamy ustnej można zawsze cieszyć się świeżym oddechem, co może być trudne podczas noszenia aparatu ortodontycznego.

Do czego służy wosk ortodontyczny?

Noszenie aparatu ortodontycznego, szczególnie w pierwszych tygodniach, może być przyczyną podrażnień jamy ustnej. Z tego powodu warto wyposażyć się w specjalny wosk ortodontyczny, którego zadaniem jest łagodzenie dyskomfortu. Wykorzystuje się go do zabezpieczania dość ostrych krawędzi aparatu, dzięki czemu nie podrażnią one wewnętrznych części jamy ustnej. Wosk ortodontyczny, na przykład GUM Butler OrthoWax, można także przykleić do zamka aparatu na dłuższy czas. Warto jednak pamiętać, aby użyć w tym celu mały kawałek preparatu. Wosk będzie izolował drażniące części aparatu ortodontycznego od bardzo wrażliwych i delikatnych błon śluzowych. Co ciekawe, powierzchnia wielu produktów tego typu jest fabrycznie podzielona na pojedyncze części, dzięki czemu użytkownik nie użyje zbyt dużej lub za małej ilości. Woski ortodontyczne nie tylko pielęgnują i chronią przed powstawaniem podrażnień, ale także skutecznie odświeżają oddech. Dodaje się do nich dobroczynne ekstrakty i olejki, na przykład z aloesu oraz eukaliptusa. Dzięki temu noszenie aparatu ortodontycznego staje się prawdziwą przyjemnością. Dodatkowym atutem wosków ortodontycznych jest bardzo jasna barwa. Ta sprawia, że produkt jest całkowicie niewidoczny na powierzchni zębów. Zwiększa to komfort i wygodę użytkowania.

Leczenie zgryzu aparatem ortodontycznym jest długotrwałe i może przysparzać wielu trudności. Dzięki systematycznej i kompleksowej pielęgnacji można jednak ich uniknąć i cieszyć się pięknym oraz zdrowym uśmiechem. Warto w tym celu odpowiedzialnie dobierać wszystkie produkty do codziennego stosowania. Najlepszym rozwiązaniem będą te, które rekomendują doświadczeni stomatolodzy.

 

Komentarze do wpisu (1)

8 sierpnia 2022

U mnie największy problem był z osadzaniem się kamienia. Poprawiło się jak zaczęłam co chwile używać irygator. W dodatku codziennie przynajmniej raz omieść zamki z każdej strony szczoteczkę między zębową

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium