Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Dlaczego ESTETIC-DENT?

Nootropiki to nowoczesne suplementy diety będące naturalnymi lub syntetycznymi substancjami, które korzystnie wpływają na działanie naszego mózgu. To nieocenione wsparcie naszych funkcji poznawczych, m.in. pamięci, koncentracji i postrzegania. Ich regularne stosowanie wspomaga układ nerwowy i sprzyja jego regeneracji.

Zadaniem środków nootropowych jest wyrównanie poziomu kluczowych neuroprzekaźników i utrzymanie równowagi między nimi. Wpływa to korzystnie również na szybkość i zdolność uczenia się. Organizm wraca do równowagi, zwiększa się jego wydajność, a zachowanie i nastrój ulegają stabilizacji.

Nootropiki

Nootropiki

Uczysz się, pracujesz, studiujesz, a Twoje codzienne obowiązki wymagają maksymalnej koncentracji, uwagi i skupienia? Niestety pęd życia sprawia, że nasza wydajność często zostaje wystawiona na próbę. Spada na nas coraz więcej obowiązków i mamy wrażenie, że nasze myślenie i sprawność intelektualna zwalnia.
Rozwiązaniem tych problemów są nootropiki.

Co to są środki nootropowe?

Nootropiki to nowoczesne suplementy diety będące naturalnymi lub syntetycznymi substancjami, które korzystnie wpływają na działanie naszego mózgu. To nieocenione wsparcie naszych funkcji poznawczych, m.in. pamięci, koncentracji i postrzegania. Ich regularne stosowanie wspomaga układ nerwowy i sprzyja jego regeneracji.

Zadaniem środków nootropowych jest wyrównanie poziomu kluczowych neuroprzekaźników i utrzymanie równowagi między nimi. Wpływa to korzystnie również na szybkość i zdolność uczenia się. Organizm wraca do równowagi, zwiększa się jego wydajność, a zachowanie i nastrój ulegają stabilizacji.

W jaki sposób pracuje układ nerwowy?

Układ nerwowy zbudowany jest z neuronów, czyli komórek nerwowych oraz komórek glejowych, których zadaniem jest ich odżywianie. Aby nasz organizm prawidłowo postrzegał i reagował na wszelkie bodźce, neurony przesyłają sobie specjalne sygnały – impulsy elektryczne. Odbieranie bodźców z zewnątrz powoduje, że jesteśmy w stanie odczuwać np. dotyk, czy ból. Bodźce wewnętrzne natomiast to sygnał do produkowania hormonów i innych niezbędnych substancji.

Komunikacja i przesyłanie impulsów pomiędzy neuronami możliwe jest dzięki tzw. synapsom. Są to połączenia pomiędzy aksonami (zakończeniami jednego neuronu) a dendrytami (początkami kolejnych komórek nerwowych). W momencie, gdy impuls dociera do aksonu, otwarte zostają tzw. kanały jonowe i dochodzi do napływu jonów wapnia. Skutkiem tego jest uwolnienie z synaps neuroprzekaźników. To wokół tych substancji skupia się działanie środków nootropowcych.

Działanie nootropików

Kluczowe dla funkcjonowania mózgu neuroprzekaźniki to dopamina, acetylocholina, GABA oraz serotonina. Bez nich mózg nie otrzymuje sygnału lub jest on znacznie osłabiony, co nie pozwala nam zareagować odpowiednio szybko lub sprawnie.

Dzięki zastosowaniu środków nootropowych jesteśmy w stanie zwiększyć poziom neuroprzekaźników kluczowych dla sprawności umysłowej. I tak, np. dostarczenie i tym samym zwiększenie działania GABA, będzie skutkować większym wyciszeniem. A dostarczenie organizmowi serotoniny sprawi, że odczuwać będziemy znacznie wyższy poziom szczęścia i zadowolenia.

Dodatkowe funkcje środków nootropowych

Nootropiki pełnią funkcję dostarczania do organizmu tzw. kofaktorów, dzięki czemu możliwe jest tworzenie nowych przekaźników lub blokowanie wychwytu zwrotnego części z nich (ich poziom spada znacznie wolniej). Środki nootropowe usprawniają również działanie neuronów, a to poprawia działanie i funkcje samego mózgu.

Suplementy nootropowe hamują również procesy neurodegradacji, spowolniając starzenie i obumieranie komórek nerwowych. Działają pozytywnie na krążenie mózgowe, co dodatkowo lepiej dotlenia i odżywia mózg.  

Objawy niedoboru neuroprzekaźników – kiedy sięgnąć po nootropiki?

Coraz szybszy tryb życia, namnażanie obowiązków, stres to tylko niektóre czynniki powodujące w naszym organizmie m.in. zmniejszony poziom niezbędnych neuroprzekaźników. Ich transmisja jest zakłócona, przez co znacznie mniejsze ich ilości docierają do mózgu. Odbija się to na naszej kondycji psychicznej, samopoczuciu i zdrowiu ogólnym.

Jeżeli odczuwamy nadmierne pobudzenie, zazwyczaj stanowi to niedobór GABA. Niski poziom dopaminy objawia się apatią, brakiem motywacji i niechęcią do podejmowania nowych przedsięwzięć. Stany przygnębienia i apatii to sygnał niskiego poziomu serotoniny. Natomiast jeżeli odczuwamy nieuporządkowanie i ogólne rozproszenie, świadczy to o niedoborze acetylocholiny.

Poziom neuroprzekaźników. Jak go zbadać?

Najłatwiejszą metodą badania wpływu i działania nootropików jest obserwacja własnego zachowania. Poprawa samopoczucia, energia, chęć do podejmowania nowych działań to realne dowody na działanie suplementów. Podobnie jest w przypadku niedoboru neuroprzekaźników.

Inną opcją na określenie naszej gospodarki neuroprzekaźnikami jest test wielokrotnego wyboru Bravermana. Jego rozwiązanie pozwala ustalić dominujące w naszym organizmie substancje i określić zależności między nimi.

Test Oat natomiast to narzędzie stosowane przez psychiatrów i dietetyków. Dzięki niemu możliwe jest diagnozowanie zaburzeń psychicznych, m.in. depresji i stwierdzenie niedoborów konkretnych neuroprzekaźników.

Czy stosowanie środków nootropowych jest bezpieczne?  

Tak jak w przypadku leków oraz innych suplementów diety, również środki nootropowe należy stosować zgodnie z załączonymi informacjami i dawkowaniem. Nie powinno się na własną rękę zwiększać dawek i warto dbać o regularność ich stosowania. Podobnie jak w przypadku innych suplementów, efektów działania nootropików nie dostrzeżemy z dnia na dzień.

Dobrze jest pamiętać, że stosowanie suplementów diety stanowi jedynie dodatek i wsparcie dla organizmu. Podstawą dbania o zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest zdrowa, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu i odpoczynku. Przed zastosowaniem środków nootropowych warto zasięgnąć porady lekarza oraz pamiętać, że tego typu środki mają za zadanie tylko wspomóc nasze zdolności intelektualno-poznawcze.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium