Dlaczego ESTETIC?
Działamy od 2018 roku, mamy więc już ponad 6 lat doświadczenia na polskim rynku.
Ponad 30 tyś produktów w naszej ofercie!
Ponad 100 tyś zadowolonych klientów
Codziennie Nowe Promocje!
Szybka Wysyłka w 24 godziny!
Darmowa dostawa
już od 199 zł!
Kategorie
Producent
Ocena
Cena
-
od
do
Większość past do zębów zawiera fluor, jednak od pewnego czasu można się spotkać z negatywnymi opiniami na jego temat. Pasty bez fluoru cieszą się więc rosnącą popularnością i są coraz chętniej wybierane przez osoby szukające bezpiecznych produktów do higieny jamy ustnej. Czy unikanie fluoru w pastach to dobre rozwiązanie?
13,52 zł
Cena regularna:
16,90 zł
10,40 zł
Cena regularna:
16,00 zł
11,30 zł
31,19 zł
11,90 zł
Cena regularna:
14,00 zł
38,47 zł
101,00 zł
30,99 zł
30,99 zł
26,99 zł
18,30 zł
20,25 zł
36,90 zł
21,74 zł
30,70 zł
26,69 zł
22,62 zł
38,47 zł
Czy pasty z fluorem są szkodliwe?
Stosowane przez producentów past dawki fluoru nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, o ile oczywiście korzystamy z pasty w odpowiedni sposób. Nie wolno więc połykać ani zjadać produktu z fluorem, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę podczas stosowania pasty przez dzieci i osoby niepełnosprawne. Niekontrolowane spożycie pasty zawierającej fluor może być szkodliwe i prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, objawów neurologicznych oraz poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej zawartość fluoru w pastach nie powinna przekraczać 1500 ppm – pasty z większą zawartością fluoru dostępne są wyłącznie na receptę. Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko może połknąć produkt, dobrym pomysłem jest pasta bez fluoru dla dzieci.
Czy fluor w pastach jest potrzebny?
Fluor słynie z właściwości bakteriobójczych i przeciwpróchniczych, dlatego jest często stosowany w pastach do zębów. Fluor wzmacnia również zęby, chroniąc szkliwo przed demineralizacją i nadwrażliwością. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca więc, by pasty z fluorem stosować już po pojawieniu się pierwszego ząbka. Można również sięgać po ich zamienniki, takie jak pasta do zębów dla dzieci bez fluoru zawierająca składniki o działaniu bakteriobójczym i wzmacniającym.
Warto też pamiętać, że na pasty z fluorem najlepiej reagują zęby osób do 20. roku życia. Dłuższe stosowanie takich past może prowadzić do fluorozy, czyli drobnych plamek powstających na powierzchni szkliwa, które stopniowo osłabiają zęby i sprzyjają ich kruszeniu. Fluor powoduje również szybsze zużycie szczoteczki do zębów i skraca żywotność plomb.
Czym zastąpić pastę do zębów z fluorem?
Pasta bez fluoru dla dzieci i dorosłych jest skuteczna, pod warunkiem, że zawiera składniki zwalczające chorobotwórcze bakterie. Czym zastąpić pastę do zębów z fluorem, nie rezygnując z korzystnych właściwości tego pierwiastka? Obecnie dużą popularnością cieszą się pasty bazujące na naturalnych składnikach bakteriobójczych, takich jak węgiel aktywny, ksylitol, hydroksyapatyt, olej kokosowy, ekstrakt z szałwii czy ekstrakt z jagód jałowca. Pasta do zębów bez fluoru może również zawierać wapń, magnez i fosforany, które wzmacniają zęby, chroniąc je przed próchnicą. Pasta bez fluoru powinna mieć w składzie także delikatne środki ścierne i pieniące.
Dlaczego warto korzystać z pasty bez fluoru?
Pasta do zębów bez fluoru jest nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna w użytkowaniu. Stosując taki produkt, nie ma ryzyka, że przypadkowe połknięcie zaszkodzi zdrowiu, dlatego pasty bez fluoru mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Jeszcze do niedawna fluor był jedynym skutecznym składnikiem o działaniu bakteriobójczym, dlatego nic dziwnego, że stosowano go jako główna ochrona przed próchnicą – mimo jego potencjalnych wad. Dziś pojawia się coraz więcej past na bazie naturalnych substancji zwalczających bakterie i chroniących szkliwo, dlatego można śmiało wymienić obecną pastę na taką, która nie zawiera fluoru.
Aby wspomóc usuwanie bakterii z jamy ustnej, do codziennej higieny warto wprowadzić dodatkowe akcesoria, takie jak płyny przeciwpróchnicze i remineralizujące, nici i wykałaczki czy szczoteczki międzyzębowe.