Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Dlaczego ESTETIC-DENT?

Higiena protez i aparatów ortodontycznych

NATURDENT - naturalny klej do protez zębowych 40g NATURDENT - naturalny klej do protez zębowych 40g
Producent: fittydent
Cena:

22,50 zł

Cena regularna: 25,00 zł

Najniższa cena: 25,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja

Higiena protez i aparatów ortodontycznych

Coraz więcej osób przykłada uwagę do zdrowych i pięknych zębów. Byłoby to oczywiście niemożliwe gdyby nie obecna wiedza technologiczna i medyczna, które pozwoliły stworzyć protezy dla osób z brakiem naturalnego uzębienia oraz aparaty ortodontyczne pozwalające dokonać korekty krzywego zgryzu. Zarówno protezy, jak i aparaty ortodontyczne wymagają od użytkowników odpowiedniej higieny, która wpływa na zdrowie jamy ustnej. Jak zatem dbać o protezę, a jak o aparat ortodontyczny?

Dlaczego nie należy zaniedbywać higieny protez i aparatów ortodontycznych?

Oczywiste jest, że na zdrowie jamy ustnej ma wpływ właśnie odpowiednia higiena zębów. Osoby, które noszą częściowe protezy lub aparaty ortodontyczne stałe, muszą zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Dlaczego? Przede wszystkim bakterie oraz resztki spożytych pokarmów osadzają się nie tylko między zębami i na ich powierzchni, ale również w szczelinach protez i aparatów ortodontycznych. Nieodpowiednie dbanie o higienę aparatów ortodontycznych i protez może przyczyniać się do rozwoju infekcji w jamie ustnej, które nieleczone prowadzą do poważnych konsekwencji. Ponadto brak odpowiedniego czyszczenia protez i aparatów ortodontycznych może powodować skrócenie ich żywotności, uszkodzenia lub widoczne przebarwienia. Mimo że zarówno protezy, jak i aparaty ortodontyczne wykonane są z trwałych materiałów przystosowanych do gryzienia i przeżuwania pokarmu, to brak odpowiedniej higieny może przyczyniać się do ich uszkodzenia.

Podstawa to szczoteczka do zębów

Nosząc aparat ortodontyczny (stały lub tymczasowy) należy dokładnie szczotkować jamę ustną. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku protez zębowych stałych, czy wyjmowanych. Podstawowym narzędziem do utrzymania czystości w jamie ustnej jest oczywiście szczoteczka do zębów. Do szczotkowania można używać zwykłej szczoteczki manualnej lub zdecydować się na modele elektryczne bądź soniczne. Będzie to rozwiązanie, które pozwoli w większym stopniu kontrolować poziom higieny w jamie ustnej. Jeśli posiada się aparat ortodontyczny lub protezę, to takie szczoteczki również mogą z powodzeniem być używane bez obaw o uszkodzenie aparatu lub protezy. Szczoteczki elektryczne wykonują ruchy oscylacyjno – rotacyjne, które pozwalają na bardzo dużą skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej. Częstotliwość tych ruchów to od 6 000 do 8 000 na minutę. Ponadto szczoteczki elektryczne wykonują ruchy pulsacyjne z częstotliwością do 40 000 na minutę. Innym rodzajem szczoteczek są te soniczne. Ich działanie oparte jest o ruchy wymiatające. Dzięki nim pasta do zębów oraz ślina mieszają się ze sobą tworząc mikrobąbelki wnikające w najmniejsze szczeliny usuwając z nich bakterie i resztki pokarmowe. Częstotliwość pracy szczoteczek sonicznych wynosi od 9 000 do 96 000 ruchów wymiatających na minutę. Dostępne są również modele szczoteczek wykorzystujące ultradźwięki o częstotliwości 1,6 Mhz, które skutecznie rozbijają łańcuchy bakterii, unieszkodliwiając je. Fale ultradźwiękowe ponadto są emitowane do 5mm poza obszar włosia szczoteczki co sprawia, że docierają dużo głębiej. 

Wybór szczoteczek jest bardzo duży, ale podczas zakupu warto kierować się indywidualnymi potrzebami. Jedną z bardziej zaawansowanych technologicznie szczoteczek elektrycznych jest model Oral – B Genius X 2000, która została wyposażona w sztuczną inteligencję. Jest to szczoteczka, która pozwoli nam kontrolować prawidłowy sposób szczotkowania zębów. Szczoteczkę można połączyć z aplikacją na telefonie, która analizuje sposób mycia zębów, a następnie udziela wskazówek odnośnie poprawnego szczotkowania zębów. 

Szczoteczki soniczne oraz ultradźwiękowe również wykazują dużą skuteczność w utrzymaniu higieny jamy ustnej u osób z protezami oraz aparatami ortodontycznymi. Warto tutaj podkreślić, że szczoteczki elektryczne oraz soniczne posiadają liczne wymienne końcówki oraz tryby pracy, które pozwalają na efektywniejszą higienę aparatów ortodontycznych i protez jak w przypadku modelu Megasonex M8 S, czy Curaprox Hydrosonic BIW 229. Dostępne końcówki szczoteczek elektrycznych, sonicznych i ultradźwiękowych dopasowane są do potrzeb osób noszących aparaty ortodontyczne oraz protezy. Takie końcówki mają nieco inny kształt oraz bardzo cienkie włosie pozwalające dostać się do szczelin między zębami a aparatem, bądź protezą.

Nie tylko szczoteczka ma znaczenie

Oprócz szczoteczki ważną rolę w higienie protez i aparatów ortodontycznych ma pasta do zębów. Warto wybierać pasty do zębów, które przystosowane są również do aparatów ortodontycznych i protez, jak przykładowo Alfa Ortho. W jej składzie znajdują się substancje, które nie tylko zadbają o usunięcie bakterii i świeży oddech, ale również o pielęgnację aparatu ortodontycznego, czy protezy. Ponadto osoby noszące aparaty lub protezy szczególnie w początkowym etapie od ich założenia mogą się skarżyć na podrażnienie błony śluzowej. W takim przypadku dobrze sprawdzą się pasty do zębów zawierające składniki łagodzące podrażnienia. Znajdziemy je między innymi w paście GUM Butler Ortho. Doskonałym uzupełnieniem pasty do zębów są płyny do płukania jamy ustnej. Powinny być one nieodzownym elementem higieny jamy ustnej, szczególnie jeśli używa się szczoteczek manualnych. Płyny do płukania jamy ustnej pozwalają wypłukać ze szczelin między aparatem i zębami lub protezą a zębami resztek pokarmu oraz bakterii. Co więcej, płyny do płukania dostępne są w wersjach specjalnie przystosowanych do osób noszących protezy i aparaty ortodontyczne. Dzięki odpowiednim składnikom płyn chroni również aparat ortodontyczny i protezę. Do codziennej pielęgnacji sprawdzi się między innymi płyn KIN OrthoKIN.

Akcesoria do utrzymania prawidłowej higieny protez oraz aparatów ortodontycznych

Jeśli proteza lub aparat ortodontyczny nie jest na stałe umiejscowiony w jamie ustnej, należy pamiętać o dodatkowej pielęgnacji. Ściąganą protezę oraz aparat ortodontyczny warto codziennie umyć. W tym celu należy użyć specjalnych szczoteczek, jak Curaprox BDC 150. Jej kształt umożliwia dokładne oczyszczenie zewnętrznej powierzchni protezy usuwając bakterie. Do czyszczenia protez warto używać profesjonalnych płynów, jak Curaprox bdc 105, który dodatkowo dezynfekuje jej powierzchnię. W przypadku delikatnych protez i aparatów, które poprzez nieumiejętne szczotkowanie można uszkodzić, zamiast szczoteczek można użyć specjalnych tabletek czyszczących. Rozpuszcza się je w wodzie, a następnie umieszcza aparat ortodontyczny lub protezę. Składniki aktywne zawarte w tabletkach pozwalają oczyścić powierzchnię aparatu lub protezy z bakterii oraz przebarwień. Przykładem takich tabletek są Fittydent. Osoby używające protez zębowych nieumiejscowionych w jamie ustnej na stałe, do codziennego nałożenia protezy potrzebują specjalnych klejów do protez. Warto tutaj również zadbać o dobrej jakości kleje, które nie będą powodować podrażnień, a dodatkowo pozwolą na trwałe umiejscowienie protezy na cały dzień. Dobry klej do protez, jak Naturdent dodatkowo powinien chronić przed przedostawaniem się drobinek jedzenia między protezę. Z kolei pomocne w utrzymaniu higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatów i protez stałych są nici dentystyczne. Przy ich pomocy można skutecznie pozbyć się resztek pokarmu gromadzonych w szczelinach między aparatem, protezą a zębami oraz bakterii.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium