Obecna technologia oraz postęp w nauce pozwala skutecznie uzupełnić braki w uzębieniu poprzez wszczepienie implantu. Implanty doskonale pełnią rolę naturalnych zębów i dają nam możliwość na piękny uśmiech oraz komfort podczas spożywania posiłków. Jednak, aby implanty zębowe służyły latami i pozostawały w nienaruszonym stanie, należy odpowiednio o nie dbać. Co to oznacza? Konieczna jest oczywiście prawidłowa i regularna higiena jamy ustnej przy pomocy produktów do tego przeznaczonych.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak dbać o higienę po wszczepieniu implantów zębowych?

blog ESTETIC-DENT

Jak dbać o higienę po wszczepieniu implantów zębowych?

Obecna technologia oraz postęp w nauce pozwala skutecznie uzupełnić braki w uzębieniu poprzez wszczepienie implantu. Implanty doskonale pełnią rolę naturalnych zębów i dają nam możliwość na piękny uśmiech oraz komfort podczas spożywania posiłków. Jednak, aby implanty zębowe służyły latami i pozostawały w nienaruszonym stanie, należy odpowiednio o nie dbać. Co to oznacza? Konieczna jest oczywiście prawidłowa i regularna higiena jamy ustnej przy pomocy produktów do tego przeznaczonych.

Dlaczego mimo sztucznego uzębienia higiena jest tak ważna?

Implanty zastępujące nasze zęby są tworzone z materiałów trwałych i odpornych na działanie mikroorganizmów. Mimo tego absolutnie nie wolno zaniedbywać codziennej higieny. Faktem jest, że implanty zębowe są odporne na próchnicę lub demineralizację szkliwa, ale brak zachowania podstawowych zasad higieny jamy ustnej może przyczynić się do nieprzyjęcia się implantów oraz ich utraty. Dlatego prawidłowe nawyki higieniczne muszą być wdrożone od pierwszego dnia po wszczepieniu implantów. Rana powstała podczas zabiegu wszczepiania implantu jest miejscem bardzo podatnym na przenikanie bakterii w głąb organizmu, dlatego do momentu całkowitego zagojenia się miejsca wszczepienia implantu prawidłowa higiena jamy ustnej jest konieczna.

Szczotkowanie zębów

Implanty zębowe, podobnie jak naturalne zęby, należy szczotkować przy pomocy szczoteczki do zębów. Jednak w pierwszych tygodniach po zabiegu wszczepienia implantu należy robić to delikatnie i z uwagą, aby nie podrażniać rany. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zmiana szczoteczki na model o delikatnym i miękkim włosiu. Przykładem takiej szczoteczki jest Curaprox 7600 Ultra Soft Cello. Warto też zrezygnować ze szczotkowania zębów szczoteczkami elektrycznymi i sonicznymi w trybie intensywnym. 

Okolice wszczepienia implantu najlepiej jest szczotkować przy użyciu trybów delikatnych, które wykonują mniej ruchów na minutę. Osoby, które na co dzień korzystają ze szczoteczki ultradźwiękowej mogą używać jej również po zabiegu. Ultradźwięki emitowane przez szczoteczkę nie wprawiają włosia szczoteczki w ruch, dlatego czyszczenie zębów jest bardzo delikatne. Ponadto ultradźwięki mają właściwości antybakteryjne i terapeutyczne. Szczoteczki ultradźwiękowe pozwalają na dokładne czyszczenie oraz skuteczne pozbycie się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych lub infekcji w jamie ustnej. Po około dwóch tygodniach rana powinna się zagoić i wtedy można zwiększyć intensywność szczotkowania. Jednak należy robić to stopniowo i wciąż zachowując delikatność. 

Dobrym rozwiązaniem, aby zapewnić dokładną pielęgnację implantów, jest wybór szczoteczek soniczno – ultradźwiękowych. Łączą one ruchy wymiatające z ultradźwiękami, podnosząc dokładność szczotkowania implantów. Przykładem takiej szczoteczki jest model Megasonex M8. Warto również zwrócić uwagę na szczoteczki soniczne i elektryczne, które posiadają wymienne końcówki. Specjalnie dobrane włosie oraz jego kształt pozwala na dokładniejsze czyszczenie szczelin między implantami. Szczoteczką, która umożliwia dopasowanie końcówek do różnych potrzeb użytkownika jest Barun Oral – B Genius X, ponieważ jest kompatybilna z aż sześcioma różnymi wymiennymi końcówkami, w tym specjalnie dostosowaną do protez i implantów końcówką Ortho.

Pasty do zębów

Jako że higiena jamy ustnej jest kluczowa w pierwszych dniach po wszczepieniu implantu, warto zaopatrzyć się w specjalistyczną pastę do zębów. Zaleca się używanie past o antybakteryjnym działaniu, które dodatkowo pozwolą utrzymać sterylność rany. Do takich past należy Alfa Implant Care, która w składzie zawiera ekstrakty z ziół o właściwościach antyseptycznych i przeciwbakteryjnych oraz witaminę E, panthenol i chlorheksydynę. Dzięki tym składnikom pasta zmniejsza ryzyko pojawienia się zapalenia tkanek wokół implantu oraz przyspiesza gojenie się tkanek. Jest to również pasta, którą można używać na co dzień w przypadku posiadania implantów, a nie tylko po okresie ich wszczepienia. 

Innym przykładem pasty do zębów dla osób z implantami jest pasta do zębów Bluem opracowana z myślą specjalnie o osobach posiadających implanty. Oparta jest o naturalne składniki oraz tlen, który ma pozytywne działanie i wpływ na kondycję dziąseł oraz implantów. Ponadto pasta ma właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przyspiesza proces regeneracji tkanek umiejscowionych w okolicy implantu. Posiadając implanty warto wybierać pasty o działaniu antybakteryjnym i przyspieszającym gojenie się tkanek. Specjalistyczne pasty do zębów mogą być stosowane codziennie lub wymiennie z tradycyjnymi pastami. Ważne jest, aby zachować regularność i dokładność szczotkowania.

Płyny do płukania jamy ustnej 

Kolejnym ważnym aspektem pielęgnacji jamy ustnej po wszczepieniu implantów jest używanie płynu do płukania jamy ustnej. W pierwszych dniach po zabiegu nie należy naruszać rany, a najlepszym sposobem na jej oczyszczenie bez szczotkowania jest stosowanie płynu do płukania. Podobnie jak w przypadku past do zębów, warto wybierać płyny do płukania jamy ustnej o działaniu antybakteryjnym, takie jak Curaprox Perio Plus + Blance. W jego składzie znajduje się antybakteryjna chlorheksydyna, która zmniejsza ryzyko pojawienia się stanu zapalnego. 

W codziennym użytkowaniu i pielęgnacji implantów zębowych doskonale sprawdzi się również płyn Bluem oraz miętowy płyn do ust Ortho Kin

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Bardzo przydatnym urządzeniem po zabiegu wszczepienia implantu może okazać się również irygator. Irygator może doskonale zastąpić tradycyjne nici dentystyczne będąc przy tym dużo delikatniejszy i nie powodując mikro urazów jak może mieć to miejsce w przypadku stosowania tradycyjnych nici. Irygatora nie powinniśmy stosować zaraz po wszczepieniu implanta aby nie naruszyć świeżej rany. Po kilku dniach dniach od zabiegu po zagojeniu się rany możemy ostrożnie zacząć stosować irygator. Zaczynajmy od najniższych mocy irygatora delikatnie doczyszczając miejsca trudnodostępne wokół implantu. Bardzo przydatne mogą okazać się irygatory z funkcją masażu, które delikatnie masują obolałe po zabiegu dziąsła, redukując ból, poprawiając ich ukrwienie przyspieszając tym gojenie się rany. Pamiętajmy aby nie kierować strumienia wody bezpośrednio na ranę. Jeżeli nie posiadamy irygatora i chcemy mimo wszystko zastosować nić dentystyczną to stosujmy bardzo delikatne nici pęczniejące, które minimalizują ryzyko powstania urazu oraz podrażnienia rany. Po wykonaniu nadbudowy protetycznej implantu należyta higiena jest nadal bardzo ważna. Również w późniejszym okresie od wykonania zabiegu korzystanie z irygatora lub specjalnych nici dentystycznych może mieć bardzo duży wpływ na utrzymanie naszych implantów i dziąseł w dobrej kondycji na długie lata. 

Konsekwencje braku higieny po wszczepieniu implantu

Jeśli nie zadbamy o prawidłową higienę jamy ustnej zaraz po wszczepieniu implantu, to możemy doprowadzić do nieprzyjęcia się implantu lub powstania stanu zapalnego trudnego do wyleczenia. Ponadto stan zapalny może pojawić się nawet po długim czasie po wszczepieniu implantów. Mimo że na implantach nie osadza się płytka nazębna to bakterie i resztki pokarmów mogą gromadzić się między dziąsłem a wszczepionym implantem, powodując stany zapalne dziąseł. Dlatego też nie należy bagatelizować codziennej pielęgnacji jamy ustnej w przypadku posiadania implantów zębowych. Warto również regularnie odwiedzać stomatologa i kontrolować trwałość implantu oraz stan zdrowia jamy ustnej.

Komentarze do wpisu (2)

29 czerwca 2022

Ciekawy artykuł. Dziękuję.

17 lipca 2022

mam 2 dolne implanty staram sie dbac o chigiene jamy ustnej bardzo drogie leczenie ale warto na to dac czego sie nie robi dla pieknego sniezno białego usmiechu

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium