Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Przyczyny i walka z brzydkim zapachem z ust (halitozą)

blog ESTETIC-DENT

Przyczyny i walka z brzydkim zapachem z ust (halitozą) 

Problem z nieświeżym oddechem bywa krępujący nie tylko dla osób mających brzydki oddech, ale również dla ich rozmówców. Przyczyn nieświeżego oddechu może być wiele. Jednak niezależnie od tego, co powoduje przykry zapach z ust, należy zdiagnozować przyczynę oraz ją zniwelować, pozbywając się  tym samym wstydliwego problemu. Co zrobić, jeśli odkryjemy, że nasz oddech jest nieświeży?

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach z ust?

Halitoza, bo tak nazywa się problem z nieświeżym oddechem, to przypadłość, która jest spowodowana w dużej mierze przez infekcje bakteryjne. Wyróżnia się kilka rodzajów halitozy. Pierwszy z nich to halitoza fizjologiczna. Pojawia się u dużej części osób zaraz po przebudzeniu. Jest ona powodowana przez procesy gnilne, które zachodzą podczas snu w jamie ustnej. Jest to spowodowane tym, że podczas snu zmniejsza się ilość produkowanej śliny, a to z kolei sprawia, że wzrasta ilość bakterii beztlenowych, które odpowiedzialne są za produkcję gazów. 

Innym rodzajem halitozy jest halitoza patologiczna. Występuje wówczas wtedy, gdy organizm jest zainfekowany chorobą migdałków, gardła lub inną. Za zapach z ust odpowiedzialne są wspomniane bakterie beztlenowe. Podczas procesu rozkładu białek produkowane są lotne związki siarki, takie jak siarczek dimetylu oraz siarkowodór - to właśnie one w głównej mierze powodują nieprzyjemną woń oddechu.

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Za najpowszechniejszą przyczynę powstawania nieświeżego oddechu uważa się nieprawidłową higienę jamy ustnej. Aż w 90% problem halitozy spowodowany jest brakiem regularnego szczotkowania zębów. Jeśli zaniedbuje się codzienne mycie zębów, bakterie gromadzą się i osadzają na zębach, między szczelinami oraz przy linii dziąseł. 

Ponadto nie szczotkując codziennie zębów narażamy się na choroby takie jak próchnica, paradontoza oraz kamień nazębny, które potęgują nieświeży zapach. Ważne jest nie tylko, aby codziennie myć zęby, ale również żeby to robić dokładnie i przez zalecany przez stomatologów czas dwóch minut.

Sporadycznie pojawiający się przykry zapach z ust

Może się również zdarzyć, że nieprzyjemny zapach towarzyszy nam od czasu do czasu. Jest to najczęściej związane z nagromadzeniem się bakterii na powierzchni języka oraz z migdałkami. Po przebytej anginie zdarza się, że na migdałkach pozostają zagłębienia i nisze, w których mogą gromadzić się resztki jedzenia. Na skutek procesu trawienia oraz rozkładania pokarmu przez bakterie z ust wydobywa się zapach zgnilizny. 

Brzydki zapach może pojawić się w sytuacji, kiedy się głodzimy. Jeśli przez kilka godzin nie dostarczymy organizmowi pokarmu oraz płynów może dochodzić do metabolizmu bakterii i drobnoustrojów obecnych w jamie ustnej. Nieprzyjemny zapach z ust pojawia się również po spożyciu niektórych potraw, przypraw oraz podczas przyjmowania szczególnych leków.

Brzydki zapach z ust może zwiastować chorobę

Często przewlekły i nieprzyjemny zapach z ust mimo prawidłowej higieny jamy ustnej może świadczyć o obecności choroby. Najczęściej woń sfermentowanych owoców pojawia się w przypadku nieleczonej cukrzycy, a stęchły i słodkawy zapach może świadczyć o chorobach wątroby oraz refluksie żołądkowo – przełykowym. Z kolei wydobywający się z ust zapach zgniłego mięsa może świadczyć o ropnym zapaleniu zatok. Ponadto woń amoniaku w wydychanym powietrzu często zwiastuje niewydolność nerek oraz choroby krążenia.

Jak walczyć z nieświeżym oddechem?

Zdecydowanie pierwszym krokiem jest regularna i prawidłowa higiena jamy ustnej. Aby zapewnić odpowiednie szczotkowanie zębów warto wyposażyć się w dobrą szczoteczkę do zębów. Do wyboru mamy szczoteczki manualne, elektryczne, soniczne oraz ultradźwiękowe. Dzięki swoim właściwościom skutecznie usuwają osady i płytkę nazębną z powierzchni zębów. Szczotkować zęby należy minimum dwa razy dziennie przez okres 2 minut. Każda ćwiartka łuku zębowego powinna być szczotkowana przez 30 sekund. Warto wiedzieć, że wiele szczoteczek jest wyposażonych w automatyczny timer, który ułatwia kontrolowanie czasu.

Warto też pomyśleć o zakupie specjalnych odświeżających past do zębów przeciwko halitozie. Zawierają one w swoim składzie mleczan cynku lub chlorek cetylopirydyniowy zwalczające bakterie - przyczynę halitozy i próchnicy. Do past można dobrać również specjalne płyny do płukania jamy ustnej przeznaczone do walki z halitozą.

Nie wolno także zapominać o nici dentystycznej oraz płynie do płukania jamy ustnej. Jest to równie ważny element prawidłowej higieny jamy ustnej, szczególnie, jeśli do szczotkowania zębów używamy tylko szczoteczki manualne. Nić dentystyczna pozwoli usunąć resztki jedzenia ze szczelin międzyzębowych oraz trudno dostępnych miejsc. Z kolei płyn do płukania jamy ustnej usunie bakterie oraz resztki jedzenia z migdałków. Na rynku istnieją specjalne płyny do płukania jamy ustnej przeznaczone dla osób z problemem nieświeżego oddechu, które dodatkowo posiadają w składzie substancje usuwające lotne związki siarki.

Jeśli prawidłowa i codzienna higiena jamy ustnej w dalszym ciągu nie przynosi rezultatów, warto skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia chorób, jakie towarzyszą specyficznej woni z ust. Ponadto warto wybrać się do dentysty w celu przeglądu zębów. Może zdarzyć się tak, że przyczyną przykrego zapachu jest infekcja lub stan zapalny w jamie ustnej, które wymagają leczenia. Niekiedy może się zdarzyć, że proteza lub jeden z zębów zostały uszkodzone, przez co niemożliwe jest dokładne wyczyszczenie przestrzeni, gdzie gromadzą się bakterie.

Najważniejszą kwestią w walce z nieprzyjemnym oddechem jest ustalenie przyczyny jego powstawania. W przypadku innych chorób współistniejących rozpoczęcie leczenia danego schorzenia w większości przypadków zwalcza problem nieświeżego oddechu. Dlatego nie należy lekceważyć problemu brzydkiego zapachu i zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej, a w sytuacjach niepokojących skonsultować się ze stomatologiem.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium