Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak walczyć z nadwrażliwością zębową

blog ESTETIC-DENT

JAK WALCZYĆ Z NADWRAŻLIWOŚCIĄ ZĘBOWĄ?

Badania pokazują, że nadwrażliwość zębowa jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości dentystycznych wśród Polaków. Nieleczona może prowadzić do wielu niezwykle groźnych schorzeń, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio wcześnie jej zapobiegać i niwelować ewentualne objawy. Służy temu prawidłowy styl życia, ale również specjalistyczne produkty higieniczne oraz pielęgnacyjne.

Jak rozpoznać nadwrażliwość zębową?

Nadwrażliwość zębową definiuje się jako nadmierną reakcję na czynniki takie jak zimno lub ciepło. Jej najczęściej występującym objawem jest ból charakteryzowany jako ostry, gwałtowny i niezwykle dotkliwy, czasami nie do zniesienia. Ból związany z nadwrażliwością zębową pojawia się podczas:

 • spożywania gorących i zimnych napojów lub pokarmów,
 • wdychania przez jamę ustną zimnego powietrza,
 • spożywania bardzo kwaśnych i słodkich napojów lub pokarmów,
 • szczotkowania, nitkowania zębów lub badania stomatologicznego.

Dolegliwości związane z nadwrażliwością zębową są odmienne u każdego pacjenta. Mogą występować sporadycznie, nieregularnie lub codziennie, przez co utrudniają normalne funkcjonowanie. Większość pacjentów skarży się na konieczność ograniczenia picia kawy lub jedzenia słodkich pokarmów. Co ciekawe, nadwrażliwość zębowa częściej dotyka kobiet.

Czym jest spowodowana nadwrażliwość zębowa?

Bezpośrednią przyczyną schorzenia są ubytki w szkliwie, czyli warstwie ochronnej na powierzchni każdego zęba. Przez nie dochodzi do odsłonięcia włókien nerwowych i ich drażnienia przez wspomniane czynniki, co wywołuje dotkliwy ból. Uszkodzenie lub ubytki w szkliwie są spowodowane w dużej mierze obecnością szkodliwych kwasów na jego powierzchni. Te biorą się z nadmiernie kwaśnych potraw i napojów, ale też bakterii, które są obecne w płytce nazębnej. Wynika z tego, że dla zapobiegania nadwrażliwości zębowej niezwykle ważna jest dokładna higiena. Schorzenie może być także wywołane urazami mechanicznymi i predyspozycjami genetycznymi. U pewnej grupy pacjentów obserwuje się całkowicie odmienny mechanizm utraty szkliwa, nazywany abfrakcją. Zjawisko polega na nieprawidłowych kontaktach łuków przeciwstawnych, czyli szczęki z żuchwą.

W jaki sposób można zapobiegać nadwrażliwości zębowej?

Choć dolegliwość może być skutkiem czynników niezależnych od nas, na wiele z nich mamy ogromny wpływ. Najważniejsze sposoby zapobiegania nadwrażliwości zębowej to:

 • unikanie spożycia kwaśnych pokarmów i napojów,
 • unikanie spożycia gazowanych napojów, które zawierają bardzo wysokie stężenie szkodliwych dla szkliwa kwasów,
 • dokładna i regularna higiena jamy ustnej, czyli szczotkowanie, nitkowanie i płukanie zębów specjalistycznym płynem,
 • używanie szczoteczki do zębów o miękkim włosiu, które nie podrażni wrażliwej powierzchni zębów,
 • unikanie szczotkowania zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnych produktów, co jest jednym z najczęstszych błędów wśród pacjentów z nadwrażliwością zębową,
 • w przypadku silnych, nieustępujących dolegliwości bólowych należy jak najwcześniej udać się po pomoc do stomatologa,
 • unikanie wybielania zębów.

Szczoteczki do zębów najlepsze do walki z nadwrażliwością

Najważniejszym zadaniem wszystkich szczoteczek do zębów jest jak najdokładniejsze oczyszczanie. Wiele osób sądzi, że im intensywniejsze czyszczenie, tym skuteczniejsze. Warto jednak wiedzieć, że silne dociskanie szczoteczki, w szczególności o twardym i sztywnym włosiu, może bardzo szybko naruszyć warstwę szkliwa zębów, a tym samym spowodować lub pogłębić nadwrażliwość. Z tego powodu ważne jest, aby szczoteczka miała miękkie i elastyczne włosie, które skutecznie oczyści zęby, a jednocześnie nie podrażni ich. Doskonałym rozwiązaniem dla osób z nadwrażliwością są szczoteczki soniczne, takie jak Smilesonic EX. Ta grupa produktów jest uważana za jedną z najskuteczniejszych w pielęgnacji jamy ustnej. Szczoteczki soniczne bardzo dokładnie czyszczą powierzchnię zębów, są także wyposażone w kilka trybów pracy, na przykład łagodny, który sprawdza się wśród osób z nadwrażliwością. Ciekawym i dość nowym rozwiązaniem są także szczoteczki wykorzystujące technologię ultradźwiękową. Przykładem może być produkt Megasonex M8. Ultradźwięki o niskiej, całkowicie bezpiecznej częstotliwości, wykazują silne działanie antybakteryjne i terapeutyczne. Fale dźwiękowe docierają nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej i skutecznie je oczyszczają. Działanie tego typu szczoteczek jest niezwykle delikatne, nie narusza warstwy ochronnej zęba. Dla osób z nadwrażliwością zębową polecane są również tradycyjne produkty elektryczne takie jak GUM POWER CARE. Wyróżnia je najwyższa delikatność czyszczenia, możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc oraz wyjątkowo miękkie włosie. Wiele szczoteczek elektrycznych może działać w różnych trybach pracy, które dobiera się w zależności od aktualnych potrzeb oraz stopnia nadwrażliwości zębowej.

Jak wybrać pastę do zębów z nadwrażliwością?

Pasta do zębów jest jednym z najważniejszych produktów do zachowania jamy ustnej w należytym stanie. W nadwrażliwości zęby pacjentów mają naruszoną warstwę szkliwa, dlatego ważne jest, aby pasta dodatkowo go nie podrażniała. Idealny produkt powinien wyróżniać się niskim współczynnikiem ścieralności. Równie istotna jest odbudowa szkliwa, aby zęby mogły powrócić do zdrowia, a dolegliwości zostały złagodzone. Wiele produktów takich jak ROCS, zawiera wysokie stężenie fosforu oraz wapnia, które wspomagają remineralizację zębów. Takie działanie obserwuje się także w pastach z zawartością fluoru. Bardzo ważne jest także, aby produkt miał skuteczne działanie oczyszczające i antybakteryjne, a jednocześnie nie zawierał silnych detergentów. Te cechy łączą w sobie pasty CURASEPT BIOSMALTO SENSITIVE. Wśród substancji używanych na rynku stomatologicznym silnie antybakteryjnie oraz łagodząco działa chlorheksydyna, którą można znaleźć w wielu artykułach do codziennej higieny i pielęgnacji. Pasta do zębów z nadwrażliwością powinna zabezpieczać nie tylko szkliwo, ale także błony śluzowe, czyli dziąsła. Zbawienny wpływ na nie wykazuje witamina B5 i E, które można znaleźć w produktach SENSI KIN. Wiele produktów zawiera także hydroksyapatyt, który szczelnie zamyka kanaliki zębowe, przez co nie dochodzi do ich ciągłego podrażniania. Dodatkowym atutem past do zębów z nadwrażliwością jest łagodzenie nieprzyjemnych objawów. Uzyskuje się je dzięki wykorzystaniu naturalnych ekstraktów z aloesu, eukaliptusa oraz imbiru. Ważne jest jednak, aby past dla zębów wrażliwych używać regularnie i systematycznie. Dzięki temu można nie tylko złagodzić objawy, ale też zapobiec innym schorzeniom, takim jak próchnica czy stany zapalne w obrębie jamy ustnej.

Płyny do płukania zębów z nadwrażliwością

Płukanie jamy ustnej powinno być nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji. Dzięki niemu można bardzo dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe i inne trudno dostępne miejsca. Bez płukania jamy ustnej utrzymanie higieny, szczególnie zębów z nadwrażliwością, nie będzie kompletne. Na rynku dentystycznym można znaleźć wiele specjalistycznych produktów takich jak CURASEPT BIOSMALTO SENSITIVE. Płyny do płukania jamy ustnej zawierają szereg substancji antybakteryjnych, odświeżających i remineralizujących. Ich regularne stosowanie łagodzi przykre dolegliwości i skutecznie chroni przed ich nawrotem. Płukanki są szczególnie polecane do stosowania po zabiegach stomatologicznych takich jak wybielanie, ponieważ chronią zęby przed samym powstawaniem nadwrażliwości. Niektóre produkty, na przykład GUM SensiVital, zawierają substancje znieczulające w optymalnym stężeniu, dzięki czemu ból związany ze schorzeniem jest łagodzony. Dzięki temu pacjenci mogą powrócić do normalnego trybu życia bez strachu o to, że wypicie herbaty lub kawy stanie się źródłem cierpienia. Ważne jest jednak, aby specjalistycznych płynów do płukania jamy ustnej używać regularnie, po każdym szczotkowaniu zębów, czyli co najmniej dwa razy w ciągu dnia.

Nici dentystyczne idealne dla zębów nadwrażliwych

Kompleksowa pielęgnacja i higiena zębów z nadwrażliwością ma szczególne znaczenie w łagodzeniu przykrych dolegliwości. Z tego powodu stomatolodzy nalegają, aby regularnie je nitkować. Używanie nici dentystycznej pozwala usunąć wszelkie zanieczyszczenia i resztki pokarmowe z miejsc, do których trudno dotrzeć szczoteczką. Chodzi przede wszystkim o przestrzenie międzyzębowe, gdzie w największych ilościach gromadzą się bakterie, tak zgubnie działające na wrażliwe szkliwo. Idealna nić dentystyczna nie tylko mechanicznie, ale też chemicznie oczyści jamę ustną. Wiele produktów, takich jak CURAPROX DF 820, jest nasączonych chlorheksydyną. Ta substancja wykazuje silne, a zarazem w pełni bezpieczne działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Chroni więc zęby przed dalszym rozwojem i nawrotom nadwrażliwości. Bardzo ważne jest również, aby nić dentystyczna była elastyczna, ale jednocześnie wytrzymała. Dla osób z nadwrażliwymi zębami nitkowanie początkowo może być nieprzyjemne, jednak stosowanie odpowiedniego produktu, na przykład CURASEPT Floss, uczyni je miłą codziennością. Dodatkowym atutem produktu będą właściwości odświeżające, które zapewnia nasączenie ekstraktem z mięty. Ta roślina wykazuje także skuteczne działanie łagodzące i przeciwzapalne, dzięki czemu przyczynia się do walki z nadwrażliwością zębową. Pamiętajmy jednak, że dla uzyskania odczuwalnego efektu nitkowanie musi być regularne i dokładne.

Czy irygator do zębów jest dobrym pomysłem dla osób z nadwrażliwością?

Irygatory do zębów to nowoczesne urządzenia, które służą do wypłukiwania zanieczyszczeń i resztek pokarmowych z powierzchni zębów i trudno dostępnych miejsc, na przykład kieszonek dziąsłowych. Cały proces zachodzi dzięki generowaniu strumienia wody pod odpowiednim ciśnieniem wody. Irygacja jest więc całkowicie naturalna i bezpieczna. Należy przeprowadzać ją regularnie i systematycznie, co ochroni zęby przed powstawaniem próchnicy lub stanów zapalnych. Warto dodać, że irygatory działają bez zbędnych substancji drażniących i detergentów, dzięki czemu stanowią jedno z najbardziej łagodnych rozwiązań pielęgnacyjnych dla osób z nadwrażliwością. Są znakomitą alternatywą dla osób, które mają trudności z systematycznym korzystaniem z nici dentystycznej. Badania pokazują, że dobrej jakości irygator jest znacznie bardziej skuteczny niż nić, a nawet szczoteczka międzyzębowa. Na rynku można znaleźć wiele, różnorodnych modeli irygatorów, które cechują odmienne parametry oraz budowa.

Stacjonarne irygatory do zębów

Irygatory stacjonarne są przeznaczone do użytku domowego, może z nich korzystać nawet kilka osób. Wyposażone są w pojemnik na wodę o pojemności kilkuset mililitrów, w zależności od konkretnego modelu. Irygatory stacjonarne, takie jak Waterpik WP – 100 E2 ULTRA, mają dodatkowe końcówki przystosowane do czyszczenia trudno dostępnych, specyficznych miejsc. Chodzi przede wszystkim o kieszonki dziąsłowe, linię poniżej dziąseł, a nawet pojedyncze elementy aparatu ortodontycznego. Dzięki temu każdy z domowników może dobrać tryb pracy urządzenia do własnych potrzeb. Istotne różnice między irygatorami stacjonarnymi dotyczą także ciśnienia wody, jakie są w stanie generować. Ten parametr może osiągać nawet 6,5 bara lub więcej. Wysokie ciśnienia wody sprawdzają się idealnie do usuwania uciążliwych zanieczyszczeń, niskie – do pielęgnacji zębów z nadwrażliwością. Niektóre irygatory stacjonarne, na przykład AQUAJET LD – A8, wytwarzają pulsujący strumień wody, który ma za zadanie masować dziąsła. Proces ten poprawia krążenie w błonach śluzowych, co przyczynia się do łagodzenia dolegliwości związanych z nadwrażliwością zębową. Dla bardziej dokładnego, a jednocześnie delikatnego oczyszczania, warto zdecydować się na irygator wykorzystujący technologię ultradźwiękową, taki jak PANASONIC EW 1611. Ultradźwięki o ściśle określonej częstotliwości mają zdolność docierania do najtrudniej dostępnych miejsc, w których gromadzą się bakterie. Dość nowym pomysłem jest irygator, który podłącza się bezpośrednio do kranu. Przykładem jest model SoWash VORTICE. Jego zasada działania bazuje na strumieniu wody o wysokim ciśnieniu, która płynie do urządzenia z kranu. Dzięki temu irygator nie ma wbudowanego pojemnika, nie potrzebuje również żadnego źródła zasilania, co czyni go jednym z najbardziej ekonomicznych i bezpiecznych rozwiązań. Niektóre urządzenia mają innowacyjną funkcję tak zwanych mikrostrzałów. Jest to połączenie cząstek wody i powietrza, co czyni irygację jeszcze bardziej skuteczną i dokładną. Na rynku można znaleźć także irygatory z pojemnikiem, do którego można dodać ulubiony płyn do płukania jamy ustnej. Jest to idealne rozwiązanie dla osób z nadwrażliwością, które zazwyczaj chcą maksymalnie skrócić czas pielęgnacji ze względu na dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że dla osiągnięcia oczekiwanych skutków irygatora należy używać regularnie.

Komu przyda się bezprzewodowy irygator do zębów?

Irygatory mobilne są przeznaczone na czas podróży lub dla tych, którzy mają ograniczoną ilość miejsca w łazience. Charakteryzuje je niewielki pojemnik na wodę wbudowany w korpus, przez co urządzenie może przypominać nieco większą szczoteczkę do zębów. Pojemność pojemnika waha się od około 100 do 300 ml. Oznacza to, że podczas jednego cyklu irygacji należy ponownie go napełnić, jednak prosta konstrukcja sprawia, że cały proces przebiega bardzo szybko i sprawnie. Irygatory mobilne, takie jak PANASONIC EW1511, nie odbiegają wydajnością i innymi parametrami od urządzeń stacjonarnych. Ciśnienie strumienia wody, jakie może generować produkt bezprzewodowy, to nawet 6,47 bara. Dzięki temu również w podróży można dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Ma to szczególnie znaczenie wśród osób z nadwrażliwością zębową, u których ponowne pojawienie się płytki nazębnej może być przyczyną nawrotu dolegliwości. Irygatory mobilne również wyposażone są w kilka różnorodnych końcówek, czego świetnym przykładem jest model Waterpik WP – 462 ULTRA. Dysze służą do czyszczenia języka, kieszonek dziąsłowych, a także masażu błon śluzowych. Wśród wymienionych modeli również można znaleźć takie, które wykorzystują technologię ultradźwiękową. Większość irygatorów bezprzewodowych wymaga zasilania akumulatorem litowo – jonowym lub bateriami AA, które są bardzo łatwo dostępne praktycznie w każdym sklepie. Dodatkowo urządzenia okazują się niezwykle energooszczędne, jeden cykl ładowania starcza nawet na siedem dni regularnego użytkowania. Na rynku można znaleźć modele w wielu kolorach, dzięki czemu można dopasować je do własnego stylu. Warto także wyposażyć się w specjalny pojemnik i zapas końcówek, które świetnie sprawdzą się na czas wyjazdu.

Nadwrażliwość zębowa jest niezwykle częstym, ale i uciążliwym schorzeniem. Nieleczona może utrudniać codzienne funkcjonowanie i odbierać radość z jedzenia i picia. Warto więc zapoznać się z najbardziej skutecznymi, a zarazem prostymi sposobami na zapobieganie i łagodzenie nadwrażliwości. Stosowanie odpowiednich produktów higienicznych oraz pielęgnacyjnych, a także prawidłowa technika czyszczenia, pozwoli cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez długie lata.

Komentarze do wpisu (1)

28 lipca 2020

Zgadzam się, dla mnie irygator jest mistrzem, mam taki bezprzewodowy, więc poręczny. Mam nawet wrażenie, że trochę polepszył mój stan, zęby są chyba mniej wrażliwe niż przy używaniu nici dentystycznej.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium