Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak wybrać odpowiednią końcówkę do szczoteczki elektrycznej, sonicznej lub ultradźwiękowej

blog ESTETIC-DENT

Jak wybrać odpowiednią końcówkę do szczoteczki

Szczoteczki do zębów to podstawowe narzędzie do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Odpowiednia higiena zębów eliminuje wiele chorób oraz ubytków w uzębieniu. Do dyspozycji mamy wiele rodzajów szczoteczek, które posiadają liczne końcówki wymienne dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jak zatem wybrać odpowiednią końcówkę do szczoteczki do użytku indywidualnego i dla całej rodziny? 

Do jakich szczoteczek stosuje się końcówki wymienne?

 

Końcówki wymienne w szczoteczkach pozwalają nam na bardzo dokładną pielęgnację nawet trudno dostępnych miejsc między zębami. Końcówki wymienne stosuje się w szczoteczkach wykorzystujących zaawansowaną technologię. Są to między innymi szczoteczki:

  • elektryczne,

  • soniczne,

  • ultradźwiękowe.

Szczoteczki wykorzystują różne technologie, a zasada ich pracy nieco różni się od siebie. Jednak wszystkie powyższe szczoteczki skutecznie usuwają płytkę nazębną oraz inne osady z zębów. Sposób ich pracy jest również uzależniony od końcówki znajdującej się na szczoteczce. Wymienne końcówki dostępne są w bardzo różnorodnych rodzajach oraz pełnią zróżnicowane funkcje dodatkowe. 

Dostępne rodzaje końcówek wymiennych

W zależności od rodzaju szczoteczki, końcówki wymienne będą nieco inaczej wyglądać. Końcówki do szczoteczek elektrycznych zwanych również rotacyjnymi posiadają okrągłą główkę, która wykonuje ruchy oscylacyjno - rotacyjne. Okrągłe końcówki posiadają małe rozmiary, które pozwalają na dotarcie we wszystkie miejsca w jamie ustnej. Z kolei końcówki przeznaczone do szczoteczek sonicznych posiadają kształt bardziej podłużny, przypominający tradycyjną szczoteczkę. Ruch, jaki wykonują również jest nieco inny niż w przypadku szczoteczek elektrycznych. Końcówki do szczoteczek sonicznych wykonują ruchy wymiatające. W przypadku szczoteczek ultradźwiękowych końcówka również jest podłużna, jednak nie wykonuje żadnych ruchów lub też są to delikatne ruchy wymiatające. Warto mieć na uwadze, że końcówka szczoteczki ultradźwiękowej głównie ma za zadanie przekazanie fal ultradźwiękowych, które mają właściwości antybakteryjne. Nie jest tutaj ważny sposób, w jaki porusza się końcówka szczoteczki.

Końcówki standardowe

Standardowe końcówki wymienne do szczoteczek mają za zadanie usuwać nadmiar płytki nazębnej z powierzchni zębów oraz linii dziąseł. Długość włosia szczoteczki jest dostosowana do kształtu zębów tak, aby dokładnie objąć cały ząb. Dlatego znajdziemy końcówki z długim lub tez nieco krótszym włosiem. Do standardowych końcówek w szczoteczkach elektrycznych Oral B należą między innymi Oral B Cross Action, czy TriZone. Z kolei, jeśli posiadamy szczoteczkę soniczną Smilesonic lub Philips Sonicare to powinniśmy zadbać o podstawowe końcówki, takie jak Smilsonic DailyCare oraz końcówki Philips Sonicare InterCare. Natomiast, jeżeli używamy szczoteczki ultradźwiękowej Megasonex idealnymi końcówkami do codziennej pielęgnacji będą między innymi końcówki Megasonex FlatTop Medium.
Końcówki standardowe będą odpowiednie do codziennej pielęgnacji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, a dla najmłodszych producenci oferują wymienne końcówki o nieco mniejszych rozmiarach dopasowanych do uzębienia dzieci. Co więcej, większość końcówek niezależnie od tego, do jakiej szczoteczki są przeznaczone, dostępne są z różnymi oznaczeniami aby z jednej szczoteczki mogło korzystać kilka osób nie myląc swoich końcówek.

Końcówki wybielające 

Dla tych, którzy chcą mieć olśniewający i biały uśmiech, producenci szczoteczek oferują końcówki, które oprócz pielęgnacji zębów będą dodatkowo usuwać plamy i przebarwienia. Końcówki wybielające posiadają twarde i gęste włosie, dzięki czemu tak skutecznie usuwają przebarwienia oraz płytkę nazębną. Dla szczoteczek elektrycznych marki Oral - B możemy zakupić końcówki wybielające 3D White. Końcówka ta jest wyjątkowa, ponieważ wyposażona jest w gumową nasadkę, która dodatkowo poleruje powierzchnie zębów powodując śnieżnobiały uśmiech. Z kolei końcówki do szczoteczki Philips Sonicare Optimal White Black HX6064/11 są końcówkami do szczoteczki sonicznej i posiadają gęste włosie w kształcie rombu. Dzięki temu usuwają płytkę nazębną ze skutecznością nawet 7 razy większą niż zwykła szczoteczka. Ze względu na to, że włosie w praktycznie każdej końcówce wybielającej jest twarde i gęste, końcówki te powinny być używane przez osoby dorosłe i niemające problemów z nadwrażliwością.

Końcówki Sensitive

Kolejną grupą wymiennych końcówek do szczoteczek są końcówki Sensitive, czyli przeznaczone dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów oraz dziąseł. Jeśli podczas szczotkowania odczuwasz ból lub też krwawią Ci dziąsła, to wybierz do codziennej pielęgnacji końcówkę do szczoteczki elektrycznej Oral-B Sensi UltraThin. Jest to końcówka stworzona we współpracy z doświadczonymi stomatologiami. W efekcie uzyskano końcówkę o bardzo miękkim włosiu, która nie podrażnia dziąseł podczas szczotkowania. Co więcej, włosie jest cienkie, co pozwala na jeszcze dokładniejsze usuwanie płytki nazębnej. Kształt końcówki również jest wyjątkowy, bo oprócz okrągłej główki, szczoteczka ma kształt płatka kwiatu. Warte uwagi dla posiadaczy szczoteczek sonicznych Smilesonic są końcówki Smilesonic Sensitouch natomiast w przypadku szczoteczek Curaprox będą to końcówki CHS 200 Sensitive  przeznaczone do szczoteczki Curparox hydrosonic Easy. Końcówki te posiadają niezwykle miękkie i delikatne włosie, które w łagodny a jednocześnie skuteczny sposób usuwają resztki posiłków oraz płytkę nazębną. Szczoteczki z końcówkami sensitive będą doskonałe nie tylko dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów, ale również dla dzieci.

Końcówki z węglem aktywnym 

Wyjątkowe właściwości węgla  oraz technologii fal dźwiękowych wykorzystują między innymi producenci szczoteczek Seysso. Wymienne końcówki Carbon Antibacterial do szczoteczek sonicznych zapewniają nam niezwykle skuteczną pielęgnację jamy ustnej oraz dodatkowo dbają o biel naszego uśmiechu. Wszystko dlatego, że włókna końcówki nasycone są węglem aktywnym o wyjątkowych właściwościach. Kształt tej końcówki przypomina łagodną falę, co sprawia, że włosie obejmuje zęba z każdej strony usuwając nadmiar płytki nazębnej oraz przebarwienia. Węgiel aktywny zawarty we włóknach dodatkowo przyczynia się do usunięcia plam, które powstają po częstym piciu wina lub kawy. 

Końcówki z płaskim włosiem

Końcówki wymienne do szczoteczek posiadające płaskie włosie doskonale sprawdzą się do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Płaskie włosie w końcówkach dostępne jest zarówno w szczoteczkach elektrycznych, sonicznych, jak i ultradźwiękowych. Podstawową końcówką do szczoteczki ultradźwiękowej Megasonex jest między innymi końcówka Soft Flat Top MB5. Włosie na całej główce końcówki posiada jednakową długość, dzięki czemu równomiernie usuwany zostaje osad zgromadzony na zębach. Do szczoteczek ultradźwiękowych Emmi-Dent Platinum możemy wybrać końcówkę Emag Emmi-Dent Platinum M2, która również dzięki płaskiemu ułożeniu włosia będzie przekazywać fale ultradźwiękowe dokładniej czyszcząc oraz zabijając bakterie zgromadzone na zębach i przy linii dziąseł.

Końcówki z falowanym włosiem

Falujące końcówki są nieco bardziej przystosowane do dokładniejszego czyszczenia zębów oraz szczelin między nimi. Dzięki nieregularnym kształtom główki oraz różnej  długości włosia, czyszczenie zębów jest efektywne i bardziej skuteczne. Nieregularne kształty włosia pozwalają objąć całą powierzchnię zęba dokładnie go czyszcząc. Do szczoteczek sonicznych Sonicare możemy wybrać końcówkę Premium Gum-Care HX9052/33, która posiada elementy gumowe. Zapewniają one amortyzację podczas zbyt mocnego szczotkowania powierzchni zębów. Dzięki temu podczas codziennej pielęgnacji nie uszkodzimy dziąseł. Jeśli posługujemy się szczoteczką ultradźwiękową marki Megasonex, możemy wybrać końcówkę MB1 z pofalowanym włosiem, która zadba o usunięcie nadmiaru płytki nazębnej oraz innych osadów z miejsc trudniej dostępnych. 

Rodzaje twardości włosia w końcówkach

Niezależnie od tego, czy używamy szczoteczki tradycyjnej, czy też elektrycznej, sonicznej lub ultradźwiękowej, mamy możliwość wybrania twardości włosia. Odpowiednie dobranie włosia szczoteczki wpływa nie tylko na komfort użytkowania, ale również na skuteczność pielęgnacji. Szczoteczka z twardym włosiem będzie odpowiednia, jeśli zależy nam na szybkim i skutecznym usunięciu nadmiernej płytki nazębnej oraz innych osadów. Taka końcówka używana jest w szczoteczkach mających za zadanie wybielić nasze zęby, tak jak w przypadku modelu PHILIPS SONICARE OPTIMAL WHITE BLACK HX6064/11 lub końcówki wybielającej Smilesonic Ex / Go - Shinywhite, która posiada gęste i twarde włosie doskonale radzące sobie z plamami oraz osadami na zębach. Pamiętajmy, że szczoteczki i końcówki z twardym włosiem powinny być używane tylko przez dorosłych oraz osoby niemające problemów z dziąsłami. Wszystko dlatego, że twarde włosie może podrażniać, szczególnie podczas szybkiego i mocnego szczotkowania. Do codziennego użytku zarówno dla dorosłych, jak i dzieci doskonale sprawdzą się szczoteczki ze średnim włosiem. Jest to uniwersalne oraz podstawowe rozwiązanie, które pozwala zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Możemy wybrać końcówkę o średnim włosiu do szczoteczki ultradźwiękowej Megasonex MB2 lub do sonicznej szczoteczki SoWash końcówki Sowash Sonic Medium, które zapewnią nam prawidłową codzienną higienę jamy ustnej. Natomiast osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów, czy dziąseł powinny zdecydowanie sięgać po końcówki z miękkim włosiem. Należą do nich między innymi końcówka ION-SEI SOFT, która posiada spiralne włókna delikatne dla dziąseł. Możemy również szukać końcówek wymiennych przeznaczonych specjalnie do zębów wrażliwych, jak przykładowo Smilesonic Ex / Go - Sensitouch. Pamiętajmy, że szczoteczki z miękkim włosiem powinniśmy wybierać dla najmłodszych dzieci. Dzięki temu, że są delikatne, codzienna pielęgnacja dziecięcych zębów nie będzie bolesna i niekomfortowa. 

Jak prawidłowo dbać o wymienne końcówki?

Wymienne końcówki do szczoteczek różnego rodzaju to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Niezależnie od tego, z jakiej szczoteczki korzystamy - elektrycznej, sonicznej, czy ultradźwiękowej - po każdym użyciu powinniśmy przepłukać końcówkę. Dodatkowo, zadbajmy o odpowiednie miejsce dla szczoteczki.  Końcówka nie powinna dotykać się z innymi szczoteczkami, czy też przedmiotami, takimi jak na przykład płytki w łazience. Jeżeli producent szczoteczki w zestawie dołączy specjalne pudełko do przechowywania, warto po każdym użyciu schować do niego końcówkę. Dzięki temu końcówka jest chroniona przed zabrudzeniem oraz zanieczyszczeniami. Pamiętajmy też, że wymienne końcówki i szczoteczki powinniśmy trzymać z dala od toalety, aby nie zostały przez przypadek zanieczyszczone. Co więcej, jedna końcówka do szczoteczki powinna być używana tylko przez jedną osobę. O ile jedną szczoteczkę może używać kilka osób ze względu na możliwość wymiany końcówki, o tyle do zachowania odpowiedniej higieny nie należy wspólnie korzystać z danej końcówki wymiennej. Również bardzo ważne jest, aby regularnie wymieniać końcówki. Przyjmuje się, że powinny być one wymieniane co 3 miesiące. Jednak, jeśli widzimy, że końcówka jest już zużyta, a włosie jest rozdwojone lub zużyte, możemy wymienić ją wcześniej. Niektóre szczoteczki, takie jak końcówki do szczoteczki Philips Sonicare Premium Gum-Care Hx9052/33 zaalarmują nas o momencie, kiedy należy ją wymienić. Wszystko dzięki temu, że zmienia kolor wraz z zużyciem. Pamiętajmy zatem, aby w odpowiednim czasie wymienić końcówkę na nową, ponieważ po zalecanym przez producenta czasie, końcówka nie działa już z taką skutecznością, jak na początku użytkowania. Wielu producentów oferuje opakowania z kilkoma końcówkami wymiennymi, co jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

Wybierając końcówkę do naszej szczoteczki powinniśmy zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby. Co więcej, należy pamiętać, że końcówki do szczoteczki elektrycznej są inne niż te do szczoteczki soniczne, dlatego też nie należy używać końcówek zamiennie - takie rozwiązanie nie będzie kompatybilne, a dodatkowo możemy uszkodzić szczoteczkę. Jeśli nie borykamy się z żadnymi problemami zdrowotnymi jamy ustnej do codziennej pielęgnacji odpowiednia będzie końcówka standardowa, na przykład Oral B Cross Action lub  Philips Sonicare Optimal Plaque Defence. Pamiętajmy, aby do codziennej pielęgnacji wybierać szczoteczki o średniej twardości włosia. Są one skuteczne w usuwaniu nadmiaru płytki nazębnej oraz zalęgającego osadu. Przykładową końcówką o średniej twardości włosia jest między innymi  Philips Sonicare Premium Plaque Control. Natomiast jeżeli chcemy uzyskać piękny i biały uśmiech, warto wybrać końcówki, które posiadają twarde i gęste włosie. Taka budowa końcówki zapewni skuteczne usuwanie przebarwień, plam oraz wszelkich osadów. Możemy wybrać między innymi końcówkę Optimal White Black HX6064/11 lub Smilesonic Ex / Go - Shinywhite o niezwykle twardym i gęstym włosiu. Jeśli zależy nam na białym uśmiechu możemy również zakupić końcówki, które nasączone są węglem aktywnym, jak Carbon Antibacterial. Jednak, jeśli zmagamy się z problemem nadwrażliwości zębów, czy dziąseł lepiej będzie wybrać końcówkę o miękkim włosiu lub specjalnie przeznaczoną do zębów wrażliwych. Do tej grupy należą między innymi końcówki CHS 200 Sensitive i Smilesonic Ex / Go - Sensitouch. Pamiętajmy również, że możemy wybierać spośród końcówek wymiennych o płaskim lub falującym włosiu. Płaska końcówka używana jest zazwyczaj w szczoteczkach ultradźwiękowych, co pozwala na równomierne rozprowadzenie fal ultradźwiękowych po powierzchni zęba. Taką końcówką jest przykładowo Emag Emmi-Dent Platinum M2. Z kolei końcówki o falowanym włosiu lepiej i dokładniej obejmują powierzchnię zęba, tym samym dokładnie usuwając wszelkie osady. Pamiętajmy, że wybierając końcówkę do zębów powinniśmy zwrócić uwagę na to, co chcemy osiągnąć. Jeśli potrzebujemy standardowej codziennej pielęgnacji, wybierzmy końcówki klasyczne oraz te o średniej twardości włosia. Z kolei, jeżeli zależy nam na białym uśmiechu, to wybierzmy specjalnie przeznaczone do tego końcówki. Pamiętajmy też, że jeśli dziąsła krwawią podczas szczotkowania oraz odczuwamy ból, powinniśmy zaopatrzyć się w końcówki sensitive oraz o miękkim włosiu, które będą również odpowiednie do codziennej pielęgnacji jamy ustnej u naszych najmłodszych dzieci.

 

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium