Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jaką pastę do zębów wybrać ? Rodzaje past do zębów, jak wybrać odpowiednią.

blog ESTETIC-DENT

Jaką pastę do zębów wybrać ? Rodzaje past do zębów, jak wybrać odpowiednią.

Odpowiednia higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Zaniedbując tę kwestię narazimy się na częste i nieprzyjemne wizyty u dentysty, a w skrajnych przypadkach nawet na utratę uzębienia czy poważne choroby ogólnoustrojowe jak np. choroby serca. Dlatego też zadbajmy nie tylko o wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów, ale również pasty. Należy ją dobrać w zależności od naszych potrzeb, czy też przypadłości. Jakie zatem znajdziemy rodzaje past do zębów i która będzie dla nas najlepsza? 

Pasta przeciw-próchnicza 

Pasty do zębów różnią się miedzy sobą przede wszystkim składem. Z kolei poszczególne składniki wpływają na to, w jakich schorzeniach i problemach pasta będzie dobrze się sprawdzać. Pasta do zębów, która doskonale sprawdzi się do codziennego stosowania oraz w przypadku problemów z próchnicą powinna zawierać pierwiastek, jakim jest fluor. Jest on skutecznym składnikiem aktywnym, który pomaga zapobiegać oraz walczyć z próchnicą. Fluor zabezpiecza szkliwo przed szkodliwym działaniem kwasów oraz bakterii znajdujących się w pożywieniu. Co więcej, pasta z fluorem remineralizuje zęby i sprawia, że nie są one tak podatne na ubytki. Im więcej fluoru zawiera pasta, tym jest bardziej skuteczna w walce z próchnicą. Jednak należy mieć na uwadze, że zbyt duża jego ilość też nie jest wskazana. Szczególnie w przypadku dzieci, których szkliwo jest dużo bardziej wrażliwe. Dlatego też dla młodszych, należy wybierać pasty specjalistyczne, jakie oferuje przykładowo producent Brush-Baby.
Kolejnym istotnym składnikiem past przeciwpróchniczych jest  nanohydroksyapatyt czyli substancja identyczna jak ta z której zbudowane jest szkliwo naszych zębów. Regularne stosowanie pasty z nanohydroksypatytem wzmacnia szkliwo zębów, odbudowuje mikroubytki, zmniejsza odczuwaną nadwrażliwość zębów i zapewnia wysoką ochronę przeciwpróchnicza. Dobrym przykładem takiej pasty może być Curaprox Ezycal 1450.

Jak zatem wybrać pastę z odpowiednią ilością fluoru? Według ustalonych przez Unię Europejską norm pasta z fluorem dla osoby dorosłej powinna zawierać od 1000 do 1450 ppm. Z kolei dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat wartość zalecanego fluoru jest znacznie mniejsza i powinna wynosić między 250 a 500 ppm. Dla dzieci nieco starszych, czyli w wieku 5-7 lat zawartość fluoru może być nieco większa i wynosić około 1000ppm. 

Pasty wybielające 

Każdy z nas pragnie białego i zdrowego uśmiechu. Dlatego też kolejny rodzaj past do zębów, który cieszy się dużą popularnością to pasty wybielające. Czym się charakteryzują ? Pasty wybielające mają nieco inny skład niż te tradycyjne. Ich główne składniki to nadtlenek karbamidu, wodorowęglan sodu, aktywny węgiel, czy też nadtlenek wapnia. Pasty wybielające w swoim składzie mogą zawierać też różne enzymy wybielające jak np. oksydaza glukozy, który rozkłada substancje organiczne znajdujące się na zębach w postaci nalotu oraz w postaci przebarwień zawartych w szkliwie. Wszystkie te substancje są nieszkodliwe dla naszego zdrowia. Ich zadaniem jest aktywna zmiana odcieni zębów na jaśniejszy. Często jest to również możliwe dlatego, że niektóre pasty wybielające posiadają też właściwości ścierające. Dzięki temu osady oraz błona białkowa szkliwa są skutecznie usuwane podczas szczotkowania zębów. Wybierając pastę wybielającą należy zwrócić szczególną uwagę na jej współczynnik ścieralności, czyli RDA. Zaleca się, aby pasta do zębów, którą stosujemy codziennie nie miała większego czynnika RDA niż 45. Natomiast, jeśli ten czynnik jest wyższy, to nie powinno stosować się takiej pasty częściej niż dwa razy w tygodniu. Dlatego też wybierając pastę wybielającą zwróćmy uwagę na informację o współczynniku ścieralności. Sprawdzone pasty wybielające oferują tacy producenci jak Kin Whitening, SwissDent, czy też Splat. Pamiętajmy jednak, że past wybielających nie powinny używać osoby mające problemy z nadwrażliwością zębów, czy osoby posiadające stany zapalne dziąseł. Wszystko dlatego, że pasty wybielające usuwając przebarwienia jednocześnie mogą podrażniać dziąsła czy pogłębić nadwrażliwość.

Pasty usuwające przebarwienia

Bardzo podobne do past wybielających są pasty usuwające przebarwienia. W ich składzie zazwyczaj znajdziemy cząsteczki, które polerują powierzchnię zęba. Co więcej, składniki takie jak krzemionka, czy też naturalne enzymy dodatkowo rozpuszczają płytkę nazębną oraz przebarwienia powstałe na zębach. Ponadto,  naturalna krzemionka sprzyja wzmacnianiu szkliwa oraz jego odbudowie. To z kolei wpływa na kolor naszych zębów oraz ich odporność na kolejne przebarwienia. Składniki pasty dokładnie polerują szkliwo, nie powodując w nim ubytków. Możemy wybrać pastę zarówno o właściwościach wybielających oraz usuwających przebarwienia, jaką oferuje producent Swissdent czy ROCS. Pasty usuwające przebarwienia sprawdzą się doskonale dla osób pijących dużo herbaty, czy też kawy, które najczęściej odpowiedzialne są za powstawanie przebarwień. Co więcej, jeśli lubimy czerwone wino lub często sięgamy po papierosy również powinniśmy stosować pastę usuwającą przebarwienia.

Pasty antybakteryjne

Kolejnym rodzajem past do zębów są pasty antybakteryjne. Ich skład jest bardzo bogaty w różnorodne składniki i zawiera między innymi ekstrakty z ziół, aktywny tlen, chlorheksydynę, złoto koloidalne, srebro, czy też jony magnezu i cynku. Dzięki takiemu składowi pasty antybakteryjne zapobiegają rozwojowi bakterii w jamie ustnej i pomagają w walce z różnymi schorzeniami. Dlatego też osoby cierpiące na nawracające stany zapalne dziąseł, czy też krwawienia powinny zdecydować się na pastę antybakteryjną w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Do popularnych producentów pasty antybakteryjnej zalicza się Curasept ADS, czy też GUM Paroex. Sprawdzi się ona również w przypadku leczenia chorób dziąseł lub jeśli jesteśmy po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Co więcej, jeżeli w naszej jamie ustnej pojawi się boląca afta, warto sięgnąć po pastę antybakteryjną. Jednak, jeśli nie ma takiej konieczności nie nadużywajmy pasty tego rodzaju i nie stosujmy jej w codziennej pielęgnacji.

Pasty na nadwrażliwość

Problem z nadwrażliwością zębów dotyka wiele osób. Jednak z pomocą w walce z nieprzyjemnym bólem przychodzą specjalistyczne pasty. Ich skład jest wyjątkowy, ponieważ zawierają większą ilość fluorku oraz hydroksyapatyt, czy też witaminę B5. Co więcej, w składzie past na nadwrażliwość znajdziemy składniki odpowiedzialne za załagodzenie bólu, takie jak azotan potasu i sole potasu. Ból towarzyszący nadwrażliwości zębów powodowany jest na skutek zetknięcia się czynnika zewnętrznego, takiego jak przykładowo gorący lub zimny napój z otwartym do zakończeń nerwowych kanalikiem zębowym. Pasty na nadwrażliwość, takie jak Vitis Sensitive, Gum Sensivital+ czy też Sensi Kin mają za zadanie zredukować mikro-uszkodzenia szkliwa oraz otwarte kanaliki. Składniki, takie jak fluor odbudowują szkliwo i je wzmacniają, co eliminuje powstawanie kolejnych uszkodzeń. W ten sposób nadwrażliwość zębów staje się mniej dokuczliwa, a podczas regularnego stosowania specjalistycznych past możemy pozbyć się tego problemu na dłużej.

Pasty na kamień

Osadzający się na zębach kamień nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również może być przyczyną wielu chorób jamy ustnej, jak chociażby próchnicy. Dlatego też głównym zadaniem pasty na kamień jest redukcja nadmiernej płytki nazębnej. Jest to możliwe poprzez mechaniczne ścieranie lub rozpuszczanie pod wpływem enzymów. Dodatkowo składniki pasty na kamień nazębny zapobiegają ponownemu osadzaniu się płytki nazębnej oraz uszczelniają szkliwo, nie dopuszczając do zalegania w jego szczelinach osadu. W przypadku uciążliwego i intensywnego kamienia na zębach warto zdecydować się na pasty do zębów z chlorheksydyną. Jej głównym zadaniem jest niszczenie płytki nazębnej i bakterii z powierzchni szkliwa. Jednak, aby pasty na kamień nazębny były skuteczne, należy je stosować regularnie, co najmniej dwa razy dziennie. Dobrą propozycją w przypadku uporczywego kamienia będzie pasta Frezyderm Plaque and Tartar.

Naturalne pasty

Pasty naturalne, nazywane również Eko, oparte są przede wszystkim na naturalnych składnikach. Ich skuteczność oparta jest na właściwościach zdrowotnych ziół oraz minerałów. Często w składzie pasty naturalnej znajdziemy składniki, takie jak ksylitol, czy olejki eteryczne (miętowy lub rośliny). Do past naturalnych należą między innymi Swiss Smile Herbal, Biomed, czy też Elixio. W ich składzie nie znajdziemy żadnych sztucznych składników, parabenów, parafiny, czy też owianych złą sławą SLSów. Ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych oraz roślin, naturalne pasty do zębów pozostawiają na długo świeży oddech. Jednak pamiętajmy, że nie powinniśmy ich używać bez przerwy, ponieważ nie zawierają żadnych składników, które pomagają w odbudowie naturalnego szkliwa. Naturalną pastę do zębów możemy używać naprzemiennie z inną, dostosowaną do naszych potrzeb.

Pasty na suchość w jamie ustnej

Pasty na suchość w jamie ustnej inaczej zwaną Kserostomią są bardzo skuteczną metodą na redukcję problemu związanego z wytwarzaniem przez ślinianki zbyt małej ilości śliny. Ślina odpowiada za zachowanie odpowiedniej flory bakteryjnej jamy ustnej oraz pomaga utrzymać pH na zalecanym poziomie. Osoby narażone na stres, pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach, czy też bardzo aktywne fizycznie narażone są na występowanie suchości w jamie ustnej. Dlatego to właśnie im zaleca się pasty, takie jak Gum Hydral czy Dentaid Xeros  które w swoim składzie posiadają liczne substancje nawilżające oraz łagodzące. Co więcej, pasty na suchość jamy ustnej nie powinny zawierać substancji chemicznych, które mogą dodatkowo podrażniać błony śluzowe. Warto też wiedzieć, że niektóre specjalistyczne pasty w swoim składzie posiadają naturalne enzymy występujące w naszej ślinie. Te pasty będą najbardziej skuteczne w walce z suchością jamy ustnej. Jednak pamiętajmy, że pasty na suchość jamy ustnej należą do past specjalistycznych i należy je stosować w uzasadnionych przypadkach.

Pasty remineralizujące

Jeśli nasze zęby są osłabione, to warto sięgnąć właśnie po pasty remineralizujące. Mają one za zadanie wzmocnić oraz odbudować strukturę naszego szkliwa. W swoim składzie oprócz fluoru, posiadają również hydroksyapatyt, który jest głównym składnikiem szkliwa zębów. Dzięki stosowaniu pasty remineralizującej, cząsteczki hydroksyapatytu wnikają w szczeliny w szkliwie oraz tworzą ochronną powłokę. Dzięki temu zęby są chronione przed szkodliwym wpływem kwasów. Z kolei składniki pasty remineralizującej, takie jak wapń, fosfor oraz magnez uzupełniają ubytki w szkliwie oraz je odbudowują. Ten rodzaj pasty do zębów jest również skuteczny w walce z nadmiernie gromadzącą się płytką nazębną oraz wspomaga rozjaśnienie koloru zębów. Jest to pasta, którą możemy z powodzeniem używać w codziennej pielęgnacji. Do najlepszych past remineralizujących szkliwo możemy zaliczyć pasty Apacare, Biorepair, czy też GC.

Pasty odświeżające

Osoby mające problem z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z ust inaczej zwanym halitozą, mimo codziennej higieny powinny sięgać po pasty odświeżające, czyli zwalczające przyczyny halitozy. Pasty te w swoim składzie zawierają specjalne składniki, które skutecznie zwalczają lotne związki siarki. To właśnie one są główną przyczyną nieświeżego oddechu. Ponadto pasty, takie jak Gum Halicontrol, Emmi Dent Fresh, czy też Splat Biomed Biocomlex w swoim składzie zawierają również liczne olejki, jak na przykład miętowy. Mają one za zadanie utrzymać świeży oddech dużo dłużej niż zwykła pasta do zębów. Warto również wiedzieć, że pasty na halitozę często w swoim składzie zawierają naturalne enzymy śliny, które pomagają w zwalczaniu nadmiaru bakterii w jamie ustnej. Dlatego też, jeśli cierpimy na halitozę, to sięgnijmy po odpowiednią pastę, która dzięki regularnemu stosowaniu skutecznie ograniczy problem nieświeżego oddechu.

Pasty do zębów dla dzieci

Niewątpliwie pasty dla dzieci to kategoria bardzo ważna. Ze względu na to, że stosują ją najmłodsi ich skład musi być odpowiedni. Najlepsze pasty do zębów dla dzieci to z pewnością ROCS Kids, Frezyderm, czy też Brush Baby. Producenci tych past dbają o odpowiedni skład oraz prawidłową ilość fluoru. Jak wiadomo, pasty dla dzieci powinny zawierać go nieco mniej ze względu na wrażliwe szkliwo. Wartość fluoru powinna wynosić do 1000 ppm, w zależności od grupy wiekowej dziecka. Pamiętajmy też, że pasty do zębów dla najmłodszych nie powinny zawierać parabenów, silikonów, SLSu oraz innych sztucznych substancji. Niektóre pasty dla dzieci do 2 lat zamiast fluoru zawierają hydroksyapatyt. Pasty te sprawdzą się w przypadku, gdy dziecko nie ma jeszcze nawyku wypluwania pasty. Połykanie pasty z fluorem nie jest zalecane, dlatego te z hydroksyapatytem stanowią doskonałą alternatywę. Co więcej, pasty do zębów dla dzieci możemy spotkać w wersji bardziej atrakcyjnej wizualnie dla dziecka, jak ciekawy kolor, czy błyszczące kryształki. Dodatkowo, pasty dla dzieci mają bardzo różnorodne smaki, aby zachęcać dzieci do regularnego mycia zębów. Na uwagę zasługują również pasty do zębów dla dzieci z enzymami, które zapewniają dodatkową ochronę przed aftami oraz pleśniawkami i chorobami błony śluzowej.

Pasty do protez i aparatów ortodontycznych

Protezy, mimo, że wykonane są ze sztucznego tworzywa i nie grozi im próchnica, czy inna choroba jamy ustnej, to również wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wszystko dlatego, że na protezie mogą gromadzić się bakterie, które przedostaną się do jamy ustnej. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie ich czyszczenie. Co więcej, w protezach mogą gromadzić się resztki pokarmów, które przyczyniają się do tego, że proteza nie układa się komfortowo. Pasty do protez zawierają niski wskaźnik ścieralności – RDA, dzięki czemu podczas czyszczenia protezy nie musimy martwić się, że ją porysujemy. Podobnie ma się sytuacja w przypadku aparatów ortodontycznych. Ich pielęgnacja jest równie ważna, ponieważ przylegają one bezpośrednio do naszych zębów. Dodatkowo, szczególnie na początku noszenia aparatu mogą powstawać liczne obtarcia, czy podrażnienia. Dlatego pasty do protez i aparatów ortodontycznych w swoim składzie zawierają substancje, które łagodzą i regenerują dziąsła. Najczęściej są to witamina B5, alantoina oraz aloe vera. Te składniki znajdziemy w pastach Gum Butler Ortho, Vitis Orthodontic oraz Kin Orthokin.

Która pasta do zębów będzie najlepsza?

Pastę do zębów powinniśmy przede wszystkim dopasować do naszych potrzeb. Jeśli nie borykamy się z żadnymi problemami, to na co dzień doskonale sprawdzi się zwykła pasta do zębów przeciwpróchnicza z fluorem. Zapewni nam ona podstawową pielęgnację oraz ochronę szkliwa.


Z kolei, jeśli chcemy zabłysnąć śnieżnobiałym uśmiechem wybierzmy pasty wybielające lub rozjaśniające. Ich regularne stosowanie przynosi spektakularne rezultaty. Jednak pamiętajmy, że pasty wybielające, które zawierają w swoim składzie środki ścierne, ścierają nie tylko płytkę nazębną, ale i szkliwo. Z tego względu, jeśli mamy problemy z nadwrażliwością zębów, to zdecydowanie nie powinniśmy sięgać po tego typu pasty do zębów. W takim wypadku warto wybrać specjalistyczne pasty, które w swoim składzie zawierają substancje pomagające uzupełnić ubytki w zębach odpowiedzialne za reakcje bólowe na czynniki zewnętrzne, czyli na nadwrażliwość. Jednak, aby pasta na nadwrażliwość zębów przyniosła zamierzone efekty, należy używać jej regularnie.


Natomiast, jeśli mamy problem z nadmiernie gromadzącą się płytką nazębną oraz kamieniem wybierzmy pasty do zębów, które zawierają cząsteczki ścierające lub enzymy rozpuszczające ją. Pamiętajmy, że jeśli problem nadmiernego gromadzenia się kamienia nas nie dotyczy, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zwykła pasta do codziennej higieny jamy ustnej.

Możemy również pokusić się o wybór pasty naturalnej, która zawiera tylko i wyłącznie rośliny, zioła i enzymy w pełni naturalne. Pastę tę możemy używać do codziennej pielęgnacji, jednak pamiętajmy, aby używać ją równocześnie z inną pastą, która pomoże w ochronie szkliwa.

Jeżeli borykamy się z problemem suchości jamy ustnej, to warto sięgnąć po specjalistyczne pasty, które zawierają składniki silnie nawilżające i regenerujące błonę śluzową.

Wiele  osób ma problem również z ogólną złą kondycją zębów. W takim wypadku najlepiej jest stosować pasty remineralizujące, które pozwolą szybko i skutecznie odbudować nasze szkliwo i skutecznie je chronić.

Ci, którzy cierpią na problemy związane z nieświeżym oddechem powinni do codziennej higieny jamy ustnej włączyć pasty odświeżające, które dzięki swojemu wyjątkowemu składowi skutecznie ten problem ograniczą.

Nie zapominajmy też o pastach o specjalnym przeznaczeniu, jak w przypadku protez i aparatów ortodontycznych. Odpowiednia higiena i ich czyszczenie pozwoli zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii oraz zapewni dodatkową ochronę przed podrażnieniami.

Niewątpliwie najważniejszą kwestią podczas wyboru pasty do zębów będzie jej dostosowanie do wieku użytkownika. Dzieci powinny stosować pasty przeznaczone specjalnie dla nich, ze względu na odmienny skład pomagający w ochronie szkliwa, które jest bardziej wrażliwe niż u dorosłych. Również normy zawartości fluoru w paście są inne dla dzieci a inne dla dorosłych.

Warto też pamiętać, że jeśli używamy szczoteczek elektrycznych, czy sonicznych możemy skorzystać z past, które mają odpowiednią konsystencję i ułatwiającą prawidłowe korzystanie z tego typu szczoteczek.

Zatem zanim wybierzemy pastę do zębów zastanówmy się, czy mamy jakieś problemy, które wymagają odpowiedniego leczenia, czy też możemy postawić na zwykłą pastę do codziennej higieny. Tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb będzie zależeć wybór dobrej pasty do zębów.

Komentarze do wpisu (2)

16 marca 2020

Teraz pewnie popularniejsze będą te antybakteryjne, ale naturalne nadal są w moim odczuciu najlepszym i najbardziej uniwersalnym wyborem - ja korzystam z past naturalnych z aloesem, który sam w sobie ma właściwości antybakteryjne i wzmacniające

20 kwietnia 2020

Dla mnie bardzo ważne jest to, żeby pasta była jak najbardziej naturalna, nie testowana na zwierzętach i wegańska. Ostatnio odkryłam serię Splat Biomed i się zakochałam. Spełnia praktycznie wszystkie moje wymogi odnośnie kosmetyków i środków higieny.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium