Waterpik, Philips Sonicare Airfloss, Aquajet, Panasonic Dentacare - Jaki Irygator dentystyczny wybrać ? Tak, aby odpowiadał naszym oczekiwaniom, spełniał swoje zadanie, nie obciążył nadto domowego budżetu i ładnie komponował się z wystrojem naszej łazienki ? Przy tak szerokim asortymencie dostępnym obecnie na rynku taki wybór nie jest łatwy, jednak w tym artykule postaramy się pomóc wam wybrać Irygator do zębów najbardziej dopasowany do waszych potrzeb i oczekiwań.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jaki Irygator do zębów wybrać ?

blog ESTETIC-DENT

Waterpik, Philips Sonicare Airfloss, Aquajet, Panasonic Dentacare - Jaki Irygator dentystyczny wybrać ?

Tak, aby odpowiadał naszym oczekiwaniom, spełniał swoje zadanie, nie obciążył nadto domowego budżetu i ładnie komponował się z wystrojem naszej łazienki ? Przy tak szerokim asortymencie dostępnym obecnie na rynku taki wybór nie jest łatwy, jednak w tym artykule postaramy się pomóc wam wybrać Irygator do zębów najbardziej dopasowany do waszych potrzeb i oczekiwań.

Zacznijmy od tego czym jest irygator ? Jest to urządzenie, które wypuszcza skoncentrowany strumień wody pod wysokim ciśnieniem, aby dokładnie oczyścić przestrzenie miedzy zębowe, aparaty ortodontyczne, miejsca pod koronami lub protezami i inne trudnodostępne miejsca w jamie ustnej. Irygatory bardzo skutecznie zastępują nici dentystyczne nie powodując przy tym mechanicznych podrażnień dziąseł.
Jakimi parametrami kierować się przy wyborze irygatora ? Bardzo ważny jest zakres regulacji ciśnienia strumienia wody. Nie każdy może stosować irygator z pełną mocą. Osoby mające np. zaawansowaną paradontozę powinny korzystać z niższych zakresów ciśnienia. Bardzo często irygatory mają możliwość regulacji strumienia: ciągły przerywany, prosty, spiralny. Bardzo ważnym przy wyborze irygatora jest też szeroki wybór końcówek, tak aby jeszcze lepiej można było dostosować irygator do swoich potrzeb.

Irygator do zębów czy nić dentystyczna? 

Zarówno irygatory jak i nici dentystyczne mają za zadanie przede wszystkim dokładnie usuwać płytkę nazębną oraz resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Docierają one w takie miejsca w jamie ustnej, do których szczoteczka ma ograniczony dostęp. Irygator działa jednak bardziej wszechstronnie i jest delikatniejszy dla dziąseł niż tradycyjna nić dentystyczna. Irygator czyli tak zwana “Nitka wodna” z łatwością oczyszcza nie tylko przestrzenie między zębami, ale również obszary tuż nad linią dziąseł oraz kieszonki poddziąsłowe, które bardzo często powstają w następstwie paradontozy. Ponadto, irygator usuwa zdecydowanie więcej płytki bakteryjnej niż nić dentystyczna. Stosowanie nici jest również bardziej czasochłonne i wymaga większej wprawy. Stosowanie irygatora może być bardzo korzystne u osób mających problem z dziąsłami lub paradontozę.

Dla kogo polecany jest irygator?

Irygatory do zębów polecane są przede wszystkim dla osób, które potrzebują utrzymania higieny jamy ustnej na bardzo wysokim poziomie. Urządzenia te znakomicie sprawdzą się szczególnie u osób ze stałym aparatem ortodontycznym jaki i z ciasno stłoczonym uzębieniem (bardzo wąskimi szczelinami międzyzębowymi). Irygatory zadbają również o higienę koron, mostów i implantów. Irygator jest również szczególnie zalecany dla osób po zabiegu wszczepienia implantów, aby wszczepiony implant się przyjął i nie doszło do zapalenia okołowszczepowego (periimplantitis) które powodują nagromadzone w miejscu dokonania wszczepu bakterie. Dla osób z recesją dziąseł (odsłonięte szyjki zębowe) i głębokimi kieszonkami dziąsłowymi, które są częstym objawem paradontozy - irygator może okazać się niezbędny. Wypłukuje on resztki pokarmowe i zalegającą płytkę bakteryjną zapobiegając w ten sposób stanom zapalnym dziąseł.

Jaki irygator wybrać - stacjonarny czy bezprzewodowy? 

Do wyboru mamy irygatory przewodowe (stacjonarne) i bezprzewodowe (przenośne). Różnią się między sobą przede wszystkim:

 • wielkością,
 • pojemnością zbiornika,
 • zakresem ciśnienia wody,
 • sposobem zasilania.

Przed zakupem dobrego irygatora warto bliżej przyjrzeć się powyższym parametrom i na ich podstawie wybrać takie urządzenie, który najlepiej spełni nasze oczekiwania i będzie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Rodzaje strumienia wody w irygatorach do zębów 

Różne rodzaje strumienia wody tak jak wymienne końcówki są wspólną cechą dla każdego rodzaju irygatorów. Każdy z nich pełni nieco inne funkcje.

 • Strumień ciągły - prosty i skupiony strumień wody, zazwyczaj o wyższym ciśnieniu sprawdza się szczególnie do oczyszczania ciasnych przestrzeni między zębami lub przy aparatach ortodontycznych
 • Strumień wirujący - delikatniejszy, często jest to połączenie wody z mikropęcherzykami powietrza. Polecany osobom o wrażliwych dziąsłach. Strumień wirujący (spiralny) delikatnie masuje dziąsła i usuwa płytkę nazębną zgromadzoną przy linii dziąseł.
 • Strumień pulsacyjny - charakteryzuje się zróżnicowaną mocą strumienia wody. Pulsujący strumień wody jednocześnie oczyszcza trudno dostępne obszary w jamie ustnej i masuje dziąsła. 
 • MicroBurst - mikro-strzały powietrza wymieszanego z wodą rewolucyjna technologia stosowana tylko w irygatorach Philips Sonicare Airfloss

1. Irygatory Stacjonarne

Irygatory stacjonarne są większe od bezprzewodowych i najczęściej zasilane są sieciowo (z gniazdka).Potrzebują one w łazience znacznie więcej miejsca oraz bliskość gniazdka z prądem. Do zalet modeli stacjonarnych możemy zaliczyć dużą pojemność zbiornika, która wynosi od 450 do 600 ml. Dzięki takiej pojemności możemy wykonać jednorazowo całą irygację bez kolejnego napełniania zbiornika wodą. Kolejną cechą wyróżniającą irygatory stacjonarne jest szeroki zakres ciśnienia wody, który możemy samodzielnie regulować np. przy pomocy pokrętła. Jest to tzw. płynna regulacja, która umożliwia precyzyjne i bezstopniowe dopasowanie mocy ciśnienia do wrażliwości naszych zębów i dziąseł. W najbardziej popularnych modelach możemy spotkać skalę regulacji 5-cio lub nawet 10-cio stopniową. Również w przypadku ciśnienia wody irygatory stacjonarne mogą pochwalić się znacznie wyższym ciśnieniem, które wynosi maksymalnie - do 6,9 bara. Całą irygację przeprowadza się za pomocą specjalnej rączki z wężykiem, wyposażonej w specjalistyczną końcówkę. Wygodna rączka daje możliwość swobodnego manewrowania dyszą w jamie ustnej. Często na uchwycie znajduje się przycisk, którym w każdej chwili możemy zatrzymać strumień wody. Irygatory stacjonarne to bardzo często specjalistyczne urządzenia posiadające wyspecjalizowane końcówki jak np. Irygatory marki Waterpik który przoduje w ilości różnych rodzajów specjalistycznych końcówek. Bardzo dobrym wyborem będzie również dobrze wszystkim znany irygator Oral B MD20 , który posiada bardzo duży pojemnik na wodę oraz dwa tryby działania: strumień spiralny i strumień prosty aż 5 stopniową regulację ciśnienia, oraz 4 końcówki w zestawie. Kolejnym bardzo dobrym wyborem będzie Irygator Waterpik WP 112 Ultra będący bardzo zaawansowanym urządzeniem, który posiada 10 stopni regulacji ciśnienia (od 5 do 90 Psi) oraz posiada w zestawie aż 7 różnych bardzo specjalistycznych końcówek m.in. do irygacji pod dziąsłowej, do czyszczenia aparatów ortodontycznych czy do czyszczenia mostów koron i implantów. Kolejną bardzo ciekawą propozycją będzie Irygator Wybielający Waterpik WF 05, który dzięki dołączonym do zestawu specjalnym wybielającym tabletkom oprócz samej irygacji i czyszczeniu przestrzeni miedzyzębowych również skutecznie wybiela nasze zęby. Ostatnią bardzo ciekawą propozycją jest produkt od Panasonica, a mianowicie irygator ultradźwiękowy Panasonic EW 1611, który do strumienia wody dodaje jeszcze falę ultradźwiękową, która jeszcze skuteczniej usuwa resztki pokarmu i płytkę nazębną.

 

2. Irygatory Przenośne (Irygatory podróżne lub turystyczne)

Jeżeli stwierdzimy że nie mamy odpowiedniej ilości miejsca w łazience lub bardzo często podróżujemy i chcielibyśmy mieć irygator ze sobą najlepszym wyborem będzie irygator przenośny.

Producenci irygatorów przenośnych, chcąc zapewnić maksymalną praktyczność i wygodę ich użytkowania musieli wprowadzić pewnie ograniczenia. Mimo to, wiele irygatorów bezprzewodowych swoimi parametrami i funkcjami może dorównać wielu modelom stacjonarnym.

Pierwszym ograniczeniem irygatorów przenośnych względem stacjonarnych jest wielkość zbiornika. Jest on mniejszy, a jego pojemność waha się  w przedziale od 30 do 210 ml. W związku z tym aby dokładnie wyczyścić całą jamę ustną może być potrzebne nawet 2-3-krotne napełnienie zbiornika wodą. Jednak proces napełnienia zbiornika jest bardzo szybki i prosty  - wystarczy otworzyć specjalną klapkę i przez otwór wlać wodę. Cały proces irygacji przebiega bardzo szybko i sprawnie, pomimo konieczności dolewania wody. Irygatory bezprzewodowe zostały tak zaprojektowane, aby dobrze leżały w dłoni i aby można było nimi wygodnie przeprowadzić czyszczenie całej jamy ustnej. Modele bezprzewodowe są zasilane akumulatorowo lub na baterie. W zależności od pojemności akumulatora, czas pracy irygatora na jednym naładowaniu może się różnić. Najczęściej Irygatory przenośne po pełnym naładowaniu pracują od około 15 do nawet 70 minut (jest to czas ciągłej irygacji). Różnicą w stosunku do irygatorów stacjonarnych jest brak posiadania płynnej regulacji ciśnienia wody. Zazwyczaj Irygatory przenośne mają wbudowane od 2 do 4 programów pracy. Każdy program jest przeznaczony pod inne potrzeby. Najczęściej występujące programy to: program delikatny o niskim ciśnieniu, który przeznaczony jest najczęściej do oczyszczania kieszonek dziąsłowych i wrażliwych oraz krwawiących dziąseł. Do wyboru są też programy o wyższym ciśnieniu, którego moc jest dostosowana do czyszczenia ciasno stłoczonych zębów lub osób z aparatem ortodontycznym. Topowe modele bezprzewodowe mogą osiągnąć maksymalne ciśnienie zbliżone do modeli stacjonarnych - nawet do 6,47 bara. Dobrym wyborem wśród irygatorów stacjonarnych będą modele marki Waterpik Flosser Waterpik WP 450 i Waterpik WP 462 które charakteryzują dużym zakresem regulacji ciśnienia, dwoma trybami pracy i aż 4 rodzajami specjalistycznych końcówek w zestawie. Wartym uwagi jest też irygator Panasonic EW 1411 który charakteryzuję się bardzo przystępną ceną . Posiada aż 4 tryby pracy od bardzo silnego usuwającego nawet kamień nazębny do bardzo łagodnego z bąbelkami powietrza do płukania kieszonek. Do topowych modeli irygatorów przenośnych możemy zaliczyć modele Waterpik WP 560/562/563 charakteryzujące jednymi z najlepszych parametrów na rynku oraz bardzo szerokim wyborem specjalistycznych końcówek (takich samych jakie stosuje się w irygatorach stacjonarnych). Wart uwagi jest nowy na rynku irygator ultradźwiękowy Panasonic EW 1511 w którym jako jedynym irygatorze bezprzewodowym zastosowano technologię ultradźwiękową połączoną z najwyższym na rynku irygatorów przenośnych ciśnieniem aż 6,47 bara. 

3. Irygator Hybrydowy - Irygator który ma wszystkie funkcje irygatora przenośnego jednak dzięki posiadaniu specjalnego przewodu może go podłączyć do dowolnego pojemnika z wodą dzięki czemu może spełniać również funkcję irygatora stacjonarnego przy zachowaniu wymiarów irygatora podróżnego. W tej chwili dostępny na rynku jest tylko jeden taki produkt Irygator AQUAJET LD-A3 , który śmiało możemy polecić.

4. Philips Sonicare Airfloss - urządzenie to możemy zakwalifikować zdecydowanie bardziej jako wykałaczkę wodno-powietrzna niż irygator do zębów. Dlaczego? Głównie ze względu na charakterystykę pracy i działanie urządzeń AirFloss. W klasycznym irygatorze, pompka generuje ciągły pulsacyjny strumień  wody. Podczas irygacji tradycyjnym irygatorem woda strumieniem ciągłym iryguje nam jamę ustną. W przypadku AirFlossa po naciśnięciu przycisku występują tzw. pojedyncze mikro strzały wody z powietrzem, nie mierzone w barach a w prędkości wystrzału. 

Rewolucyjna i unikalna technologia MicroBurst zastosowana w irygatorze Philips Sonicare AirFloss Ultra generuje mikro-strzały powietrza wymieszanego z wodą. Woda wymieszana z powietrzem wprowadzona z odpowiednią prędkością w przestrzeń międzyzębową skutecznie wypłukuje i wyrzuca resztki pokarmu, bakterii i osadu nazębnego mogącego być przyczyną próchnicy, kamienia nazębnego, zapalenia dziąseł czy nieświeżego oddechu. Wyczyszczenie wszystkich przestrzeni trwa nie dłużej niż 60 sekund. Irygator ten nie posiada jednak funkcji irygacji stałym strumieniem wody.

Technologia zastosowana w Philips Sonicare Airfloss daje możliwość wyboru trzech strumieni powietrza i mikro kropelek, co pozwala osłabić i usunąć płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Udoskonalona, bardzo wydajna nasadka końcówki jest bardzo miękka, dzięki czemu zwiększa wygodę i zapewnia szerszy strumień, umożliwiając czyszczenie większej powierzchni zębów.

5. Irygatory połączone bezpośrednio z kranem - nowością są irygatory włoskiej fiirmy SoWash, które montuję się przewodem bezpośrednio do kranu. Po odkręceniu kranu irygator zwiększa ciśnienie przepływającej wody tworząc silny skupiony strumień podobny jak w tradycyjnych irygatorach. Duża zaletą takiego irygatora jest brak potrzeby uzupełniania zbiornika z wodą oraz niewielkie kompaktowe wymiary. Jako wadę można wymienić konieczność podłączenia urządzenia bezpośrednio do kranu.

Wartym polecenia są też zestawy irygatorów ze szczoteczkami sonicznymi do najbardziej kompleksowej higieny jamy ustnej.

Wspólną cechą większości rodzajów irygatorów jest posiadanie wymiennych końcówekDzięki czemu z jednego urządzenia może korzystać większa liczba osób (każdy może posiadać swoją końcówkę). Ze względów higienicznych należy wymieniać końcówki między użytkownikami, którzy korzystają z jednego urządzenia. Niektórzy producenci oferują różne rodzaje końcówek, które dostosowane są do specyficznych wymagań użytkownika - końcówki do koron, mostów, implantów, do kieszonek dziąsłowych czy do aparatów ortodontycznych. 

Jak stosować irygator do zębów? 

Irygację jamy ustnej najlepiej jest przeprowadzić bezpośrednio przed szczotkowaniem zębów. Dzięki takiej kolejności najpierw  podczas irygacji wypłuczemy resztki pokarmowe i płytkę nazębną z miejsc trudnodostępnych dzięki czemu podczas mycia zębów aktywne składniki pasty łatwiej dotrą do przestrzeni międzyzębowych oraz do innych zakamarków w jamie ustnej. Działanie pasty jest wtedy bardziej efektywne. 

Jak przeprowadzić proces irygacji jamy ustnej?

Pierwszą czynnością powinno być napełnienie zbiornika irygatora letnią, czystą wodą. Końcówkę dyszy ustawiamy blisko linii dziąseł, pod kątem ok. 90 stopni i powoli przesuwamy wzdłuż linii dziąseł po łuku zębowym. Dokładnie oczyszczamy przestrzenie między zębami, miejsca nad linią dziąseł. W bardziej newralgicznych miejscach jamy ustnej zatrzymujemy się na chwilę aby jak najdokładniej je przepłukać.  Bardzo ważnym jest aby do irygacji używać tylko samej wody ponieważ z jednej strony irygacja płynem jest nieefektywna z drugiej natomiast niektóre składniki płukanek mogą osadzać się wewnątrz urządzenia w przewodach lub w pompie, co w dłuższej perspektywie czasu, może doprowadzić do uszkodzenia irygatora. Dużo bardziej efektywne jest przepłukanie ust płynem dopiero po zakończonej irygacji czystą wodą ponieważ płyn może skuteczniej dotrzeć w każdy zakamarek jamy ustnej pozostając tam na dłużej.

Jakie korzyści uzyskamy stosują irygator? 

 

Skoncentrowany strumień wody pod wysokim ciśnieniem dociera w każdy ciasny i trudnodostepny zakamarek naszej jamy ustnej. Woda dociera do miejsc, gdzie nie jest w stanie dotrzeć nawet najlepsza szczoteczka do zębów. Niezwykle skutecznie i dokładnie usuwa płytkę nazębną i bakterie znajdujące się w przestrzeniach między zębami, tuż nad linią dziąseł i w kieszonkach dziąsłowych. Dzięki temu zyskujemy:

 • wzmocnioną ochronę przed próchnicą, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych
 • poprawę stanu zdrowia dziąseł (mniejsze krwawienie, rzadsze stany zapalne dziąseł)
 • ochronę przed odkładaniem się kamienia nazębnego
 • świeży oddech 
 • lepszą higienę aparatów ortodontycznych 
 • lepszą higieną miejsc okołowszczpowych po zabiegach implantologicznych
 • jest doskonałym uzupełnieniem dla szczoteczki dla codziennej kompleksowej higieny jamy ustnej.

Irygator do zębów czy szczoteczka soniczna? 

Trzeba jasno stwierdzić że irygator nie zastąpi czyszczenia zębów szczoteczką soniczną czy ultradźwiękową. Jest za to idealnym dopełnieniem codziennej higieny jamy ustnej. Irygator doskonale sprawdza się przede wszystkim w czyszczeniu tych obszarów do których włosie szczoteczki nie jest w stanie dotrzeć - przestrzenie międzyzębowe, kieszonki dziąsłowe. Kiedy zdecydujemy się na zakup szczoteczki sonicznej i irygatora to na pewno przekonamy się, że nasze zęby i dziąsła będą dokładnie wyczyszczone, a co za tym idzie, lepiej chronione przed próchnicą i chorobami dziąseł a nasz uśmiech będzie biały, piękny i przede wszystkim zdrowy. Nasze doświadczenie jako stomatologów jednoznacznie wskazuje również, że osoby stosujące szczoteczki soniczne wraz z irygatorem znacznie rzadziej wymagają interwencji stomatologicznych.

Jak dbać o irygator aby służył nam jak najdłużej ? 

Po zakończonej irygacji należy wylać resztki wody ze zbiornika. Całe urządzenie warto też osuszyć. Wiele przydatnych informacji na temat czyszczenia i konserwacji irygatora znajdziemy w dołączonej instrukcji. Warto dokładnie zapoznać się z tymi informacjami, ponieważ użycie nieodpowiednich środków może uszkodzić irygator. Większość producentów, aby zapewnić prawidłowe i długie działanie irygatora zaleca jego regularne odkamienianie raz w miesiącu. Stosować do tego należy specjalne preparaty do odkamieniania irygatorów takie jak np. Redesept, które działają również dezynfekująco dzięki czemu mamy pewność że w naszym irygatorze nie gromadzą się tak szkodliwe dla zdrowia, bakterie, wirusy czy grzyby.

Komentarze do wpisu (4)

29 czerwca 2019

Świetny wpis ! Bardzo pomógł mi w wyborze irygatora. Miałem problemy z kieszonkami dziąsłowymi i chciałem kupić philipsa jednak po przeczytaniu tego artykułu zdecydowałem się na zakup waterpik wp 450 i nie żałuje, gdyż ma on specjalne końcówki właśnie do kieszonek dziąsłowych.

29 czerwca 2019

Dzięki Estetic Dent za ten wpis :) dzięki niemu dowiedziałam się że jest coś takiego jak Irygator hybrydowy i zdecydowałam się na zakup irygatora aquajet który może być zarówno przenośny jak i stacjonarny !

16 marca 2020

Polecam byle jaki, odmieniło moje życie od czasu jak mam aparat. Dużo wygodniej sie dba i myje.

1 marca 2022

Myślę, że jest to fajny artykuł... Dziękuję! :-)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium