O zęby należy dbać od momentu, jak tylko się pojawią. Ważna zatem jest pielęgnacja zębów już u najmłodszych dzieci. Nie tylko pozwala na pozbycie się nadmiaru płytki nazębnej, ale również wypracowuje prawidłowy nawyk codziennego szczotkowania zębów. Jednak zęby i dziąsła dzieci są bardziej wrażliwe i wymagają nieco innej pielęgnacji niż w przypadku dorosłych. Dlatego warto wiedzieć, jaka pasta oraz szczoteczka będzie odpowiednia dla pierwszych ząbków dziecka.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Pasty i szczoteczki idealne dla pierwszych ząbków dziecka

blog ESTETIC-DENT

Pasty i szczoteczki idealne dla pierwszych ząbków dziecka

O zęby należy dbać od momentu, jak tylko się pojawią. Ważna zatem jest pielęgnacja zębów już u najmłodszych dzieci. Nie tylko pozwala na pozbycie się nadmiaru płytki nazębnej, ale również wypracowuje prawidłowy nawyk codziennego szczotkowania zębów. Jednak zęby i dziąsła dzieci są bardziej wrażliwe i wymagają nieco innej pielęgnacji niż w przypadku dorosłych. Dlatego warto wiedzieć, jaka pasta oraz szczoteczka będzie odpowiednia dla pierwszych ząbków dziecka.

Pasty do zębów dla dzieci

Pielęgnację zębów należy rozpocząć już w chwili pojawienia się pierwszych ząbków u dziecka. Warto wiedzieć, że higienę jamy ustnej można rozpocząć nawet wcześniej, używając w tym celu gazika nasączonego wodą. Za jego pomocą powinno się codziennie przemywać dziąsła maluszka. W chwili pojawienia się pierwszych ząbków warto do pielęgnacji włączyć odpowiednią pastę do zębów. 

Co najważniejsze - pasta do zębów dla najmłodszych dzieci nie powinna zawierać fluoru. Mimo, że jest to najskuteczniejsza substancja w walce z próchnicą, maluchy nie umieją wypluć pasty i powstałej podczas mycia zębów piany. Połykanie fluoru nie jest zalecane, szczególnie u najmłodszych dzieci. Przykładem past dla dzieci z pierwszymi ząbkami i bez fluoru jest Brush Baby Fluor Free oraz Curasept Biosmalto Baby – Kid. Są to pasty przeznaczone specjalnie dla najmłodszych dzieci, w których zamiast fluoru znajdziemy między innymi ksylitol, który również ma działanie przeciwpróchnicze.

Co z pastą do zębów dla nieco starszych dzieci?

Pasty dla dzieci powyżej 2. i 3. roku życia, kiedy dziecko opanowało już odruch wypluwania i ma pełne uzębienie, mogą już zawierać fluor. Pasty z fluorem pozwolą zadbać o czyste zęby oraz uniemożliwić rozwinięcie się próchnicy. Pamiętajmy jednak, żeby w dalszym ciągu wybierać pasty z fluorem przeznaczone dla dzieci, ponieważ zawierają one mniejszą ilość tej substancji. Zalecana wartość fluoru w pastach dla dzieci nie powinna przekraczać 500 ppm w przypadku młodszych dzieci i 1000 ppm w przypadku dzieci do 6. roku życia. 

Warto również wybierać pasty do zębów zgodnie z preferencjami dzieci. Oznacza to, że można eksperymentować ze smakami pasty do zębów. Jeśli dziecko będzie kojarzyć mycie zębów z czymś przyjemnym, będzie chętniej sięgać po szczoteczkę do zębów. Smak owocowy lub łączący owoce z miętą najchętniej przypada dzieciom do gustu. Jedną z takich past jest Brush Baby o smaku jabłkowo – miętowym lub gumy do żucia, jak w przypadku pasty ROCS Kids Bubble.

Szczoteczki do zębów

Nie tylko pasta do zębów, ale również szczoteczka odgrywa kluczową rolę w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Podobnie jak pasta do zębów, szczoteczka również musi być wybrana z należytą starannością, aby była dopasowana do wieku dziecka. Rodzajów szczoteczek jest wiele. Można używać szczoteczek manualnych, elektrycznych oraz sonicznych i to już od najmłodszych lat. Producenci tworzą szczoteczki z myślą o najmłodszych dostosowując się do delikatnej jamy ustnej dzieci. 

Szczoteczki dla dzieci najmłodszych bezwzględnie powinny posiadać miękkie włosie. Ponadto ich rozmiary powinny być mniejsze, ze względu na bezpieczeństwo oraz komfort podczas użytkowania szczoteczki. Dla dzieci od 0. do 1. roku życia poleca się szczoteczki, które dodatkowo mogą pełnić funkcję gryzaka, jak w przypadku szczoteczki R.O.C.S. Dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko szybciej oswoi się ze szczoteczką do zębów.

Szczoteczki manualne

Szczoteczki manualne dla dzieci powinny mieć odpowiedni rozmiar. Ich główka powinna być mniejsza, aby dziecko bez problemu poradziło sobie z umieszczeniem szczoteczki w ustach, a przy tym nie uszkodziło dziąseł. 

Ponadto sam rozmiar rączki powinien być dopasowany do mniejszych rąk dzieci, o co zadbał producent szczoteczki Feelo Kids. Dobrze, jeśli szczoteczka posiada powłokę antypoślizgową na rączce oraz ciekawe i kolorowe motywy, które dodatkowo zachęcą dziecko do szczotkowania zębów. Najważniejsze jest jednak to, że szczoteczki dla najmłodszych powinny posiadać miękkie i delikatne włosie. Wraz ze wzrostem dziecka, szczoteczkę będzie można wymienić na tę o średnio twardym włosiu.

Szczoteczki elektryczne

Szczoteczki elektryczne również mogą być używane do pielęgnacji jamy ustnej u najmłodszych dzieci już z pierwszymi ząbkami. Są w pełni bezpieczne, a ponadto ułatwiają rodzicom codzienną pielęgnację jamy ustnej u najmłodszych. Oczywiście szczoteczki elektryczne posiadają miękkie włosie oraz mniejsze rozmiary, jak model BRUSH – BABY Babysonic PRO. W przypadku dzieci starszych warto wymienić szczoteczkę na nieco większą jak przykładowo Braun Oral – B Junior Sensitive. Jest to szczoteczka w dalszym ciągu przystosowana do użytkowania przez dzieci, jednak umożliwia wymianę końcówek o różnej funkcjonalności. 

Działanie szczoteczki elektrycznej oparte jest na ruchach oscylacyjno – obrotowych. Ponadto szczoteczka posiada okrągłą główkę, która dokładnie otacza zęby z każdej strony, tym samym skuteczniej usuwając płytkę nazębną oraz bakterie. Równie istotną funkcją szczoteczek elektrycznych, zarówno tych dla najmłodszych, jak i nieco starszych dzieci jest to, że posiadają wbudowany timer. Odlicza on zalecany 2 minutowy czas szczotkowania zębów, co przyczynia się do prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej.

Szczoteczki soniczne

Podobnie, jak szczoteczki elektryczne, soniczne również mogą być używane do czyszczenia pierwszych ząbków. Wykonują one ruchy wymiatające o niezwykle dużej częstotliwości jak w modelu SEYSSO Baby Penguin. Szczoteczki soniczne w odróżnieniu od elektrycznych posiadają nieco bardziej wydłużoną główkę, przypominającą szczoteczkę manualną. Dostępne są w wersjach dla najmłodszych o zmniejszonych rozmiarach, jak i dla dzieci nieco starszych jak w przypadku Smilesonic Kids Dino, która dodatkowo wyposażona jest w dwa tryby pracy oraz wymienne końcówki. Ponadto szczoteczki soniczne również posiadają wbudowany timer odliczający prawidłowy czas mycia zębów oraz miękkie i delikatne włosie.

Wybierając pastę i szczoteczkę do zębów dla dzieci warto kierować się przede wszystkim kategoriami wiekowymi tych produktów. Pasty dla najmłodszych powinny być oparte o naturalne składniki, natomiast szczoteczki posiadać wyjątkowo delikatne i miękkie włosie oraz mniejszą główkę i rączkę szczoteczki.

Jak więc wybrać idealną szczoteczką dla najmłodszych?

Dzieciom szczoteczka do zębów zwykle kojarzy się z niezbyt ciekawym przedsięwzięciem. W wielu przypadkach również z bólem, gdy jest dla nich zbyt twarda i drażni delikatne dziąsła. Ostatecznie niechętnie przystępują do codziennego mycia zębów, co jest przyczyną rozwoju próchnicy i powstawaniu przebarwień. Szczoteczka powinna być przemyślanym wyborem oraz wiązać się z bezpieczeństwem, atrakcyjnością i wygodą. Na jakie cechy szczoteczki zwrócić więc uwagę, aby spełniała wszystkie niezbędne wymogi?

Dlaczego dzieci nie chętnie myją zęby?

Według przeprowadzanych badań dochodzi do pogarszania się stanu jamy ustnej u dzieci. Niewątpliwie wynika to ze zbyt rzadkiego mycia zębów, a dokładniejsze statystyki pokazują, że co trzecie dziecko nie robi tego regularnie. Niestety w wielu przypadkach mycie zębów staje się przykrym obowiązkiem, który dzieciom nie kojarzy się zbyt dobrze. Stworzone do rozrywki starają się unikać tego, co opiewa o nakaz. Dlatego rolą rodziców jest przekuć mycie zębów w dobrą zabawę. Jest to ważne już na etapie wyrośnięcia zębów mlecznych, ponieważ sposób, w jaki się o nie zadba, decyduje w dużej mierze o stanie zębów stałych.

Zdarza się również, że wybrane przez rodziców szczoteczki dla dzieci posiadają zbyt twarde dla zębów i dziąseł włosie, które jest przyczyną dotkliwych podrażnień, a nawet krwawień błony śluzowej. Tak duży dyskomfort oraz czerwone zabarwienie wewnątrz jamy ustnej może skutecznie zniechęcić dziecko do mycia zębów, a ponadto powodować ból przy spożywaniu pokarmów i posiłków.

Czym się kierować w wyborze szczoteczki dla dziecka?

Dzieci są wymagającymi klientami pod względem wyboru szczoteczki, która zachęci je do mycia zębów. Podczas przekonania ich, że ta czynność może być przyjemna i nie musi pozostać wyłącznie obowiązkiem, nierzadko trzeba się natrudzić. Istnieją jednak pewne kryteria, które sprawią, że dziecko polubi na nowo mycie zębów. Przedstawiamy gotowe rozwiązania i porady, jak wybrać idealną szczoteczkę do zębów dla naszej pociechy, aby samodzielnie po nią sięgały:

  • Wybierz odpowiednią twardość szczoteczki. W asortymencie dentystycznym znajdują się szczoteczki twarde, średnie oraz miękkie.

Szczoteczki twarde przeznaczone są głównie dla osób dorosłych, które potrafią dostosować siłę nacisku włosia na zęby. Dzieci tej umiejętności jeszcze nie posiadają, a ponadto mają skłonności do zbyt silnego przyciskania szczoteczki, zatem ten rodzaj może zaszkodzić ich jamie ustnej.

Szczoteczki średnio - twarde to typ najbardziej uniwersalny, jednak polecany głównie dorosłym. Mimo, że znajdują się na drugim miejscu co do twardości, mogą podrażnić delikatne dziąsła dziecka. W przypadku starszych dzieci wskazana będzie konsultacja ze stomatologiem, który doradzi, czy szczoteczka średnio - twarda u nich się sprawdzi.

Szczoteczki miękkie to idealne rozwiązanie dla dzieci już w okresie niemowlęcym. Delikatne włosie sprawia, że będzie bezpieczna nawet dla tych najmłodszych. Oprócz doczyszczania zębów, dziecko już samodzielne może wykonać jednocześnie masaż dziąseł, który pobudzi w nich krążenie krwi.

  • Dopasuj wielkość główki do wielkości zębów. Wielkości główek szczotek są fabrycznie dostosowywane do wieku dziecka. Przy małej jamie ustnej duża główka mogłaby powodować duży dyskomfort, a nawet odruch wymiotny. Należy dobrać je zatem tak, aby nie były ani zbyt duże, ani zbyt małe, ponieważ mycie zębów nie będzie przyjemne i bezpieczne. Aby dostosować odpowiednią wielkość główki najlepiej jest kierować się opisem producenta, w którym zawarty jest przedział wiekowy dla danej szczoteczki.
  • Zadbaj o to, aby szczoteczka była kolorowa. Dzieci są wielbicielami kolorów, barwnych ilustracji, a także ulubionych bohaterów z bajek. Szczoteczka powinna przybliżać im ten wesoły świat i zachęcać tym samym do mycia zębów. Na rynku dentystycznym można znaleźć wiele szczoteczek, które posiadają przykuwające uwagę dziecka kolory i kształty.
  • Przemyśl, który rodzaj szczoteczki będzie właściwy. Do wyboru są szczoteczki manualne, soniczne oraz elektryczne. Poniżej przedstawiamy charakterystykę każdej z nich.

Szczoteczki manualne jako pierwsza styczność z myciem zębów

Szczoteczki manualne wskazane są na początek nauki mycia zębów. Dziecko poznaje wówczas zasady tej czynności oraz uczy się odpowiedzialności i dokładności. To, jaki będzie ostateczny efekt końcowy zależy głównie od niego. Wpływa to przede wszystkim na motywację dziecka, a także pozwala mu na rejestrowanie własnych postępów.

Szczoteczka manualna powinna mieć antypoślizgową powierzchnię, tak jak na przykład szczoteczka CURAPROX Curakid. Wówczas nie wyślizgnie się z rąk nawet wtedy, gdy będzie mokra. Jest przeznaczona dla dzieci w wieku 1- 4 lat, a w dotyku przypomina gryzak. Występuje w kilku wariantach kolorystycznych i zapewnia bardzo delikatne oczyszczanie zębów, nie raniąc przy tym dziąseł.

Szczoteczki manualne posiadają odpowiednio wyprofilowaną rączkę aby zapewnić dziecku pewność chwytu. Ponadto mają dobrze dobraną długość, aby nie ograniczać ruchów.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – którą wybrać dla dziecka ?

Cechą odróżniającą szczoteczki soniczne od elektrycznych jest sposób pozbywania się osadów i zanieczyszczeń. W tych pierwszych wykorzystywane są fale dźwiękowe, generujące drgania, w które wprawiane jest włosie. Nowoczesna technologia generuje bardzo dużą ilość mikroskopijnych pęcherzyków powietrza, które wymiatają zanieczyszczenia z nawet najtrudniej dostępnych miejsc. W przypadku szczoteczek elektrycznych oczyszczanie odbywa się na drodze mechanicznej podczas ruchów rotacyjnych. Obydwa rodzaje można zastosować u dzieci, które jeszcze nie mają zębów. Wówczas działamy kojąco na dziąsła, które bolą podczas ząbkowania.

Zarówno szczoteczki soniczne, jak i elektryczne posiadają urozmaicenia dla najmłodszych. Są nimi efekty dźwiękowe, które uruchamiają się podczas mycia zębów, a także efekty świetlne. Dla zwiększenia motywacji do zestawu dołączane są na przykład klepsydry z drobinkami piasku, które odliczają czas.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium