Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Prawidłowa remineralizacja zębów

blog ESTETIC-DENT

Prawidłowa remineralizacja zębów - jakie preparaty i kiedy stosować?

Ból lub nieprzyjemne uczucie nadwrażliwości zębów na niektóre pokarmy mogą świadczyć o problemach ze szkliwem. W żadnym wypadku nie należy bagatelizować takich objawów, ponieważ mogą prowadzić do poważnych skutków i chorób przyzębia, a nawet ubytkach w zębach. Ratunkiem na osłabione szkliwo jest remineralizacja. Ponadto w procesie reminieralizacji zębów ważne są również preparaty, które użytkujemy. Jak zatem przeprowadzić prawidłową remineralizację zębów?

Czym jest remineralizacja zębów?

Remineralizacja zębów polega na ich wzmocnieniu przy pomocy specjalnych preparatów, które w swoim składzie zawierają jony wapnia, jony fosforanowe, fluor lub hydroksypatyty. Substancje te są bardzo ważnym budulcem zębów. Podczas remineralizacji dochodzi do procesu, w wyniku którego hydroksyapatyt rozpuszcza się w szkliwie tym samym tworząc fluoroapatyt. Jest to związek bardzo odporny na działanie kwasów, który tworzy barierę dla szkliwa. Dzięki temu zęby są chronione przed negatywnym działaniem bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Remineralizacja pozwala zatem na przywrócenie utraconych w szkliwie substancji mineralnych. Jednak należy mieć na uwadze, że o tym, czy remineralizacja zębów może być skutecznie przeprowadzona, decyduje ilość utraconych substancji mineralnych w składzie zęba. W przypadku znaczących braków remineralizacja nie będzie skutecznym zabiegiem. Dlatego też wszelkie objawy osłabienia szkliwa należy niezwłocznie skonsultować z dentystą.

Dlaczego szkliwo ulega zniszczeniu i osłabieniu?

Uszkodzenie szkliwa, czyli demineralizacja następuje na skutek spożywanych pokarmów i braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Szkliwo na zębach jest niszczone i rozpuszczane w wyniku spożywania węglowodanów, czy cukrów, które ulegają fermentacji. W wyniku tego w jamie ustnej dochodzi do spadku pH i oddziaływania kwasów. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej sprawia, że kwasy długotrwale oddziałują na szkliwo, stopniowo je uszkadzając oraz osłabiając. Problem z pojawiającymi się ubytkami substancji mineralnych w szkliwie może występować na skutek chorób współistniejących, jak niedoczynność tarczycy, refluks przełyku lub w wyniku podeszłego wieku. Ponadto zbyt intensywne i niekontrolowane wybielanie zębów może przyczyniać się do osłabiania szkliwa.

Remineralizacja szkliwa u dzieci

Nie tylko dorośli, ale również dzieci są narażone na osłabienie szkliwa, które może prowadzić do próchnicy zębów. Dlatego warto kontrolować stan uzębienia dzieci u specjalistów i w razie konieczności przeprowadzić remineralizację szkliwa. W przypadku dzieci do 16. roku życia należy uważnie dobierać preparaty. W przypadku zębów mlecznych, do remineralizacji używa się past do mycia zębów z fluorem, takich jak KIN FluorKIN Calcium. Ta pasta w swoim składzie zawiera nie tylko fluor, ale również budulec zębów, jakim jest wapń. Pasty remineralizujące dla dzieci mają nieco łagodniejsze działanie oraz przyjemny smak i kolor, które zachęcają dzieci do szczotkowania zębów. Należy wybierać je zgodnie z zaleceniami producenta, co do wieku dziecka.

Remineralizacja szkliwa u dorosłych

W przypadku osób dorosłych i dzieci powyżej 16. roku życia nie ma większych ograniczeń, co do sposobu remineralizacji. Należy jednak pamiętać, żeby produkt dobierać zgodnie z indywidualnymi potrzebami oraz współistniejącymi problemami zdrowotnymi jamy ustnej. Najbardziej popularną formą remineralizacji jest oczywiście stosowanie specjalnej pasty do zębów. Osoby zainteresowane produktami o naturalnym i roślinnym składzie mogą zakupić pastę marki Biomed Calcimax, której skład zawiera kompleks z alg głębinowych, różową glinę oraz hydroksyapatyt wapnia. 

Warto też rozważyć zakup past bioaktywnych, które nie tylko odbudowują szkliwo, ale również dokładnie oczyszczają powierzchnię zęba i mają działanie przeciwpróchnicze, niwelujące nadwrażliwość oraz zapewniają świeży oddech. Przykładem pasty bioaktywnej jest między innymi SPLAT BIO PROFESSIONAL BIOCALCIUM. Pasta ta zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ nie tylko zapewnia remineralizację zębów, ale również delikatnie je wybiela.

Czy tylko pasty do zębów pomagają w remineralizacji szkliwa?

Pasty do zębów są ogólnodostępnym i popularnym sposobem na remineralizację, ale nie jedynym. Aby wzmocnić zęby można zdecydować się również na sztuczne szkliwo. Czym ono jest? Jest to produkt w formie pasty lub musu, którego składniki są podobne do tych zawartych w szkliwie, jak bioaktywne fosforany oraz wapń. Przykładem sztucznego szkliwa jest pasta GC Mi Paste Plus Mint, która powinna być nakładana i trzymana na zębach po ich umyciu. Należy ją dokładnie rozprowadzić na całej powierzchni zębów, a następnie pozostawić na około 5 minut. Przez ten czas aktywne składniki wnikają w pęknięcia w zębach i uzupełniają ubytki w szkliwie. Inną metodą jest używanie specjalnych żeli do remineralizacji, takich jak ApaCare & Repair, który pozostawia się na noc. Można też żel rozprowadzić w specjalnej nakładce na zęby i w ciągu dnia zakładać kilka razy na około 10 minut.

Równie skuteczne działanie w naprawie i odbudowie szkliwa mają płyny remineralizujące do płukania jamy ustnej. Używanie płynów do płukania pozwala dokładniej pozbyć się bakterii i resztek pokarmów ze szczelin między zębami. Ponadto jak w przypadku płynu ApaCare Liquid aktywne substancje odbudowujące szkliwo podczas płukania osadzają się na powierzchni zębów, tworząc barierę ochronną i jednocześnie uzupełniają braki w szkliwie.

Pamiętajmy, że postępująca demineralizacja szkliwa może prowadzić do próchnicy oraz osłabienia zębów, które mogą spowodować nawet ich utratę. Dlatego wszelkie oznaki, takie jak ból podczas spożywania niektórych produktów, wrażliwość lub widoczne białe przebarwienia na zębach powinny zaniepokoić. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do stomatologa w celu potwierdzenia postępującej demineralizacji i jak najszybszego rozpoczęcia domowej kuracji przy pomocy past i żeli do zębów oraz płukanek.

Linie preparatów do remineralizacji polecane przez ekspertów Estetic Dent:

- Curasept Biosmalto
- Splat, Biomed, Innova
- Apacare 
- Apagard 
- GC
- SwissDent

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium