Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Szczoteczka elektryczna do zębów, czy warto ją mieć?

blog ESTETIC-DENT

Szczoteczka elektryczna do zębów, czy warto ją mieć?

Szczoteczki elektryczne

Codzienna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla zdrowia zębów oraz dziąseł. Dlatego też powinno się szczotkować zęby minimum dwa razy dziennie. Aby zwiększyć efekt codziennej pielęgnacji i jeszcze bardziej zadbać o zdrowe zęby, warto sięgać po szczoteczki elektryczne. Ich specjalnie opracowane zasady działania sprawiają, że bakterie oraz nadmierna ilość płytki nazębnej są skuteczniej usuwane niż w przypadku szczoteczek manualnych. Dodatkowo szczoteczki elektryczne dostępne są w różnych wariantach, aby sprostać indywidualnym potrzebom użytkowników. Jakie zatem modele szczoteczek elektrycznych znajdziemy w sklepach?

Skąd wzięły się szczoteczki elektryczne?

Szczoteczki elektryczne zostały wymyślone w XX wieku. Początki szczoteczki elektrycznej były bardzo burzliwe. Pierwsza szczoteczka elektryczna powstała w Europie w 1939r. Za wynalazcę szczoteczki elektrycznej uważa się doktora Philippe - Guy Woog. Doktor Woog szukał rozwiązania dla swoich pacjentów, którzy mieli problemy ortodontyczne oraz posiadali zaburzenia funkcji motorycznych. Z założenia szczoteczka elektryczna miała pomóc w utrzymaniu higieny jamy ustnej bez nadmiernego nadwyrężania się przez użytkownika.

Tak w efekcie powstała szczoteczka, która napędzana silnikiem elektrycznym wprawiała główkę szczoteczki w ruch obrotowy. Pierwsza szczoteczka została nazwana Broxodent, a jej produkcja rozpoczęła się w Szwajcarii. Następnie wraz z popularnością oraz powszechnym zainteresowaniem, produkcja o większym wolumenie została przeniesiona do Francji.

Jednak to dwadzieścia lat później szczoteczka elektryczna stała się najbardziej popularna. W 1959 roku jej produkcja rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych. Popularność szczoteczki elektrycznej stale rosła, dlatego ciągle pracowano nad jej udoskonaleniem. Dwa lata później w 1961 roku stworzono pierwszą bezprzewodową szczoteczkę elektryczną. Była bardziej odporna na wodę, a tym samym bardziej bezpieczna dla użytkowników.

W roku 1987 powstała pierwsza wymienna końcówka do szczoteczki elektrycznej o nazwie Interplak. Natomiast w 1990 roku, kiedy szczoteczki elektryczne zyskały już bardzo dużą popularność, ich producenci zaczęli skupiać się na tworzeniu bardziej udoskonalonych modeli. Efektem tego było wynalezienie szczoteczki sonicznej oraz ultradźwiękowej.

Kolejnym ważnym rokiem w historii szczoteczek elektrycznych był 1992, kiedy to szczoteczki zostały ulepszone o nowy transformator step - down, który był dostosowany do pracy przy niskim napięciu, jakie najczęściej występuję w domowych łazienkach.

Jak zbudowana jest szczoteczka elektryczna?

Szczoteczki elektryczne mimo wbudowanych baterii lub akumulatorów są bardzo poręczne i wygodne w użytkowaniu. Każda szczoteczka bez względu na rodzaj składa się z części, w której umieszczony jest silnik elektryczny, czyli wodoodpornej rączki, wymiennej końcówki oraz stacji akumulatorowej służącej do ładowania baterii. Dodatkowo szczoteczka elektryczna może posiadać możliwość wyboru trybu czyszczenia poprzez specjalny przycisk. W nowoczesnych modelach znajdziemy również wskaźnik mówiący o poziomie naładowania baterii lub czujnik nacisku. Zaawansowane modele szczoteczek elektrycznych wyposażone są również w timer odmierzający czas szczotkowania lub quadpacer, który sygnalizuje po 30 sekundach zmianę szczotkowanej części jamy ustnej. Dodatkowo niektóre szczoteczki elektryczne posiadają wyświetlacz oraz moduł Bleutooth, który umożliwia połączenie z aplikacją i śledzenie, czy poprawnie szczotkujemy zęby.

Jak działają szczoteczki elektryczne?

Szczoteczki elektryczne napędzane są w ruch za pomocą wmontowanych silników elektrycznych. Silnik wprawia w ruch główkę szczoteczki, która może wykonywać ruchy obrotowo – zwrotne, zgodne z ruchem wskazówek zegara lub też w przeciwnym kierunku. Ruchy końcówki szczoteczki elektrycznej mogą być również pulsacyjne i wymiatające. Wszystko zależy od modelu oraz przeznaczenia szczoteczki.

jak działa szczoteczka rotacyjna

Szczoteczki elektryczne dzieli się na:

– tradycyjne szczoteczki elektryczne charakteryzujące się ruchem pulsacyjno – obrotowym,

szczoteczki soniczne, które dbają o higienę jamy ustnej za pomocą bardziej zaawansowanej technologii opartej na ruchach wymiatających,

szczoteczki ultradźwiękowe, których sposób działania oparty jest na technologii fal ultradźwiękowych.

Podstawowe rodzaje szczoteczek elektrycznych - rotacyjnych

Szczoteczki elektryczne oparte na ruchach rotacyjnych są bardzo skuteczne w codziennej higienie jamy ustnej, a przy tym sposób ich używania jest prosty i intuicyjny. Należy również pamiętać, że szczoteczki elektryczne posiadają szereg różnych funkcji. Model szczoteczki Braun Oral-B SMART 4 4000 posiada trzy różne tryby pracy. Możemy skorzystać z trybu do codziennego dokładnego szczotkowania lub jeśli mamy problem z nadwrażliwością zębów i dziąseł możemy wybrać tryb Sensitive o delikatniejszych ruchach, które nie powodują bólu podczas szczotkowania. Braun Oral - B SMART 4 4000 umożliwia również efektywniejszą pielęgnację białego uśmiechu. Poprzez odpowiednią ilość ruchów pulsacyjno – rotacyjnych usuwanie przebarwień z powierzchni zębów jest jeszcze bardziej efektywniejsze. Co więcej, ten model szczoteczki wyposażony jest w timer, który odmierza minimalny czas szczotkowania zębów oraz posiada wbudowany czujnik nacisku. Jego zadaniem jest zasygnalizowanie użytkownikowi niewłaściwe lub zbyt mocne szczotkowanie.

Ponadto szczoteczki elektryczne posiadają wymienne końcówki, które dostosowane są do potrzeb indywidualnych użytkowników. W modelu Braun Oral - B Pro 600 3d White producent szczególną uwagę zwrócił na utrzymanie białego uśmiechu. Dlatego też model tej szczoteczki posiada wymienne końcówki, które efektywnie zadbają o biały uśmiech. Okrągła końcówka usunie nadmiar płytki nazębnej oraz pozostałe osady z powierzchni zębów. Z kolei dołączona do zestawu końcówka z zagiętym włosiem sprawdzi się do czyszczenia szczelin między zębami.

Na uwagę zasługuje również szczoteczka elektryczna  Oral - B Genius X 20000 Rose Gold, która wyposażona jest w niezwykle długotrwałą baterię Li - lon, pozwalającą używać szczoteczki przez dwa tygodnie na jednym ładowaniu. Ponadto jest to model niezwykle zaawansowany technologicznie. Szczoteczka Oral - B Genius X 20000 Rose Gold wyposażona jest w sztuczną inteligencję, która rozpoznaje tryb szczotkowania, dzięki czemu tak skutecznie czyści zęby. Jeśli szczotkujemy zęby zbyt mocno, to szczoteczka automatycznie zredukuje prędkość i dostosują ją tak, aby nie podrażnić dziąseł.

Pracę szczoteczki można śledzić przy pomocy specjalnej aplikacji na telefon, która łączy się poprzez Bluetooth ze szczoteczką. Aplikacja Oral – B wyświetla informacje podczas szczotkowania, między innymi o tym, czy zęby są już dokładnie wyczyszczone, czy też powinniśmy poświęcić dodatkowy czas na szczotkowanie wskazanego przez aplikację miejsca. Ten model szczoteczki wyposażony jest w aż 6 różnych trybów czyszczenia, co pozwala na jeszcze bardziej dokładniejsze sprostanie indywidualnym wymaganiom użytkowników.

Szczoteczki soniczne

Innym rodzajem szczoteczek elektrycznych są szczoteczki soniczne. Swoją skuteczność zawdzięczają odpowiednim ruchom wymiatającym oraz falom dźwiękowym. Ilość ruchów na minutę może wynosić od 31 do nawet 96 tysięcy. Dzięki tak dużej liczbie ruchów na minutę mamy do czynienia ze zjawiskiem podobnym do kawitacji. Tak szybkie ruchy końcówki szczoteczki sprawiają, że pasta do zębów, ślina oraz tlen mieszają się ze sobą tworząc mikro-bąbelki, które wnikają w trudno dostępne miejsca i usuwają z nich bakterie oraz pozostałości pokarmów.

Jednym z popularnych modeli szczoteczki sonicznej jest Smilesonic Ex Black, która pracuje z prędkością do 96 tysięcy ruchów na minutę. Posiada 5 różnych trybów pracy, takich jak tryb do codziennej pielęgnacji, dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów i dziąseł, wspomagający wybielanie oraz tryb do polerowania zębów. Dodatkowo szczoteczka Smilesonic Ex Black umożliwia mycie zębów połączone z masażem dziąseł, który poprawia ich ukrwienie. W zestawie producent dołącza 4 różne wymienne końcówki, które dopasujemy do własnych potrzeb.

Z kolei w modelu Philips Sonicare Protectiveclean 5100 White Hx6859/29 znajdziemy nie tylko 3 różne programy czyszczenia zębów i 3 tryby intensywności wspomnianych programów, ale również wbudowany czujnik nacisku. Szczoteczka jest przystosowana do aparatów ortodontycznych, koron lub wypełnień. Dlatego bez obaw o ich uszkodzenie można używać szczoteczki sonicznej do codziennej pielęgnacji.

Wyjątkowym modelem szczoteczki sonicznej jest Ion - Sei Lake Blue. Jej działanie oparte jest o technologię jonową oraz lampę UV. Dzięki połączeniu technologii sonicznej oraz jonowej bakterie w jamie ustnej są nie tylko usuwane, ale szczoteczka również doskonale zapobiega ich ponownemu powstawaniu. Ion – Sei to rewolucyjna szczoteczka, która do codziennej pielęgnacji nie wymaga pasty do zębów, a mimo tego skutecznie walczy z bakteriami oraz osadami gromadzącymi się na zębach oraz między szczelinami. Regularne stosowanie szczoteczki sonicznej Ion – Sei dodatkowo zapobiega przed powstawaniem stanów zapalnych dziąseł.

Jeśli zależy nam nie tylko na zdrowym, ale i białym uśmiechu warto rozważyć zakup szczoteczki sonicznej Panasonic Ew Dl82 W, która nie tylko skupia się na usuwaniu bakterii, ale również przystosowana jest do usuwania nawet ciężkich przebarwień. Dzięki temu osiągnięcie białego uśmiechu jest możliwe już w kilka dni. Szczoteczka wyposażona jest w silnik liniowy, który zapewnia optymalną ilość ruchów szczoteczki na minutę, aby zapewnić gruntowne i dokładne szczotkowanie i usuwanie przebarwień z powierzchni zębów. Ponadto szczoteczka posiada dwa tryby pracy oraz wymienne końcówki wyposażone w potrójne włókna, które pozwalają dotrzeć do najmniejszych szczelin międzyzębowych.

Szczoteczki ultradźwiękowe

Szczoteczki ultradźwiękowe należą do jednej z najbardziej delikatnych metod czyszczenia jamy ustnej. Częstotliwość fal dźwiękowych w oparciu, o które pracuje szczoteczka ultradźwiękowa jest do 1000 razy większa niż w przypadku szczoteczek sonicznych. Dzięki temu usuwanie bakterii oraz innych mikroorganizmów jest bardzo skuteczne. Dodatkowo szczoteczka ultradźwiękowa doskonale sprawdzi się w przypadku stanów zapalnych lub innych chorób dziąseł i przyzębia.

Do szczoteczek ultradźwiękowych należy między innymi model Megasonex M8, który pracuje z częstotliwością do 1,6 MHz. Tak duża częstotliwość pozwala na rozerwanie łańcuchów bakterii, tym samym je unieszkodliwiając. Fala ultradźwiękowa wychodzi ponad główkę szczoteczki do 5mm, co sprawia, że dociera do najbardziej odległych i trudno dostępnych miejsc. Trzy tryby pracy szczoteczki dają możliwość wybrania najbardziej odpowiedniego, w zależności od potrzeb użytkownika. Końcówka szczoteczki Megasonex M8 przypomina kształtem główkę szczoteczki manualnej, jednak jej włosie jest odpowiednio wyprofilowane.

Innym rodzajem szczoteczki sonicznej zasługującej na uwagę jest Emag Emmi-Dental Metallic Blue. Generuje ona ultradźwięki o mocy do 0,6 Wat. Szczoteczka ta może być używana również przez osoby, które posiadają implanty, korony lub wypełnienia. Dzięki falom ultradźwiękowym bakterie usuwane są nawet z najmniejszych szczelin powstałych między zębami, implantami lub wypełnieniami. Dodatkowo szczoteczka Emag Emmi – Dental Metallic Blue skutecznie usunie przebarwienia i osady bez konieczności mechanicznego nacisku.

Imponujący wynik częstotliwości fal proponują producenci modelu Emag Emmi - Dental Platinum Blau, w którym generator szczoteczki wytwarza do 96 milionów drgań na minutę. Dzięki temu powstaje mnóstwo pęcherzyków powietrza, które docierają w najmniejsze i najbardziej odległe szczeliny. Warto również wiedzieć, że fale ultradźwiękowe, które emituje szczoteczka są doskonałym masażem dla dziąseł. Masaż tkanek dziąseł poprawia ich ukrwienie. 

Którą szczoteczkę elektryczną wybrać?

Tradycyjna szczoteczka elektryczna to doskonałe rozwiązanie do codziennej pielęgnacji jamy ustnej zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Jej okrągła końcówka otacza zęba z każdej strony dokładnie usuwając bakterie oraz osady. Szczoteczki elektryczne, jak przykładowo Braun Oral - B Pro 600 3d White posiadają wymienne końcówki, które z łatwością dopasujemy do potrzeb użytkowników. W zależności od tego, czy zależy nam na bielszym uśmiechu, czy też delikatnym szczotkowaniu będziemy mogli w dowolnej chwili zmienić końcówkę. Co więcej, szczoteczki elektryczne posiadają kilka trybów pracy, które również dostosowane są do indywidualnych potrzeb, co oferuje model Oral - B Genius X 20000 Rose Gold.

Z kolei szczoteczki soniczne posiadają nieco bardziej zaawansowaną technologię opartą na falach dźwiękowych oraz ruchach wymiatających. Jednym z popularnych modeli szczoteczek sonicznych jest Philips Sonicare Protectiveclean 5100 White Hx6859/29, który dodatkowo dba o dokładne usunięcie pozostałości pokarmów oraz osadów u osób, które noszą aparaty ortodontyczne oraz implanty i wypełnienia. Nieco bardziej zaawansowaną technologię wykazuje szczoteczka Ion - Sei Lake Blue, która oprócz fal dźwiękowych wykorzystuje również technologię jonową oraz lampę UV.

Natomiast najbardziej skuteczne i zaawansowane wydają się być szczoteczki ultradźwiękowe, takie jak Emag Emmi - Dental Platinum Blau lub  Megasonex M8, które pracują z bardzo dużą częstotliwością – nawet do 96 milionów drgań na minutę. Tak imponujący wynik nie tylko pozwala na usunięcie powstałych bakterii, ale również zapobiega ich ponownemu powstawaniu.

Tradycyjna szczoteczka elektryczna będzie dobrym wyborem dla każdego, kto nie posiada większych problemów zdrowotnych związanych z zębami. Za jej pomocą skutecznie pozbędziemy się płytki nazębnej oraz bakterii, które powodują próchnicę. Za pomocą odpowiedniego trybu pracy pozbędziemy się również z powierzchni zębów przebarwień.  Natomiast, jeśli borykamy się z poważną próchnicą lub zależy nam na śnieżnobiałym uśmiechu to szczoteczki soniczne o nieco bardziej zaawansowanej technologii powinny lepiej się sprawdzić, ze względu na większą ilość ruchów na minutę oraz fale dźwiękowe.

Natomiast osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów i dziąseł lub mające problemy z nawracającym zapaleniem dziąseł mogą zdecydować się na szczoteczki ultradźwiękowe, które nie wymagają nacisku mechanicznego do dokładnego wyczyszczenia zębów oraz szczelin, przez co zapewniają bardzo delikatną pielęgnację. Natomiast ultradźwięki skutecznie zapobiegają powstawaniu i gromadzeniu się nowych bakterii.

Cena szczoteczki elektrycznej i końcówek

Wiadomo, że tak samo jak szczoteczka manualna również i końcówka szczoteczki elektrycznej nie będzie nam służyła wiecznie. Cena szczoteczki elektrycznej z jedną końcówką w zestawie to koszt już od 75 zł. Jest to stosunkowo niewielka cena w porównaniu z efektywnością dbania o higienę jamy ustnej i dokładniejsze czyszczenie. Końcówki do szczoteczek elektrycznych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Zużycie takich końcówek mierzona jest w miesiącach, o czym informuje producent na każdym naszym produkcie. Zużycie widoczne jest gołym okiem, ponieważ włosie szczoteczki podlega z czasem zniekształceniu.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Szczoteczki elektryczne dzielimy na kilka kategorii związanych technologią czyszczenia. Tutaj możemy wyróżnić 4 główne rodzaje:

  • szczoteczki rotacyjne (obrotowe),
  • szczoteczki obrotowo-pulsacyjne,
  • szczoteczki soniczne,
  • szczoteczki ultradźwiękowe.

Szczoteczki elektryczne dla dzieci

Istnieją również szczoteczki elektryczne dla dzieci. Takim produktem jest np. Oral-B Kids. Akumulatorowa szczoteczka do zębów dla dzieci. Została wyposażona w niezwykle miękkie, dostosowane do dziecięcej buzi włókno, dzięki czemu jest kompatybilna z aplikacją Magic Timer Oral-B, która jest do pobrania na smartfon. Szczoteczki elektryczne cieszą się dużą popularnością wśród dzieci ze względu na łatwość korzystania, jak i również kolorowe motywy ulubionych bohaterów umieszczonych na obudowie szczoteczek. Produkt przeznaczony jest dla dzieci już od roku 5 życia.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium