Szczoteczka do zębów to podstawowe narzędzie do higieny jamy ustnej. Istnieje wiele rodzajów szczoteczek różniących się między sobą włosiem, kształtem główki lub sposobem działania. Dla najbardziej wymagających użytkowników zalecane są szczoteczki ultradźwiękowe. Dlaczego? Ich działanie wyróżnia się na tle innych szczoteczek, a ponadto pozwala na dokładniejsze czyszczenie zębów i jamy ustnej.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Szczoteczki Ultradźwiękowe – rodzaje, zasady działania i ich skuteczność

blog ESTETIC-DENT

Szczoteczki Ultradźwiękowe – rodzaje, zasady działania i ich skuteczność

Szczoteczka do zębów to podstawowe narzędzie do higieny jamy ustnej. Istnieje wiele rodzajów szczoteczek różniących się między sobą włosiem, kształtem główki lub sposobem działania. Dla najbardziej wymagających użytkowników zalecane są szczoteczki ultradźwiękowe. Dlaczego? Ich działanie wyróżnia się na tle innych szczoteczek, a ponadto pozwala na dokładniejsze czyszczenie zębów i jamy ustnej.

Ultradźwięki – czym są?

W szczoteczkach do zębów wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o bardzo dużej częstotliwości. Są to częstotliwości niesłyszalne dla ludzkiego ucha, dlatego też szczotkowanie zębów szczoteczką ultradźwiękową jest bardzo komfortowe i ciche. Warto jednak podkreślić, że emitowane fale ultradźwiękowe są w pełni bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. W szczoteczkach wykorzystuje się moc fal 0,6 W, a wartość do 50 W jak pokazują badania, jest zupełnie nieszkodliwa. Bardzo ważnym aspektem działania fal ultradźwiękowych jest to, że są one przenoszone pomiędzy tkankami. W ten sposób docierają głęboko. Fale ultradźwiękowe posiadają właściwości terapeutyczne oraz lecznicze. Działanie fal ultradźwiękowych to przede wszystkich rozrywanie łańcuchów bakterii. W ten sposób zostają one unieszkodliwione, a za pomocą włosia szczoteczki usunięte z powierzchni zębów oraz dziąseł. Co więcej, ultradźwięki masują dziąsła, poprawiają ich ukrwienie oraz wzmacniają naczynia krwionośne. W ten sposób nie tylko pozbywamy się bakterii, ale również dbamy o zdrowe dziąsła.

 

Ultradźwięki w walce z kamieniem nazębnym

W przeciwieństwie do pozostałych szczoteczek te ultradźwiękowe nie wymagają od użytkownika wykonywania żadnych ruchów podczas szczotkowania zębów. Ultradźwięki przenikają daleko w głąb zębów, szczelin międzyzębowych i docierają nawet do kieszonek dziąsłowych. Dlatego też doskonale sprawdzają się do zwalczania problemów z kamieniem nazębnym, który jest spowodowany odkładaniem się płytki nazębnej. Przy użyciu szczoteczki ultradźwiękowej łańcuchy bakterii zostają trwale zerwane, przez co nie mają one możliwości osadzania się na zębach oraz przy linii dziąseł. Z tego też powodu szczoteczki ultradźwiękowe są tak skuteczne w walce oraz w zapobieganiu powstawania kamienia nazębnego. Warto tutaj podkreślić, że nieleczony kamień nazębny może prowadzić do poważnych chorób jamy ustnej, jak chociażby próchnica. Dlatego na technologię ultradźwięków powinny szczególnie zdecydować się osoby, które mają skłonność do nadmiernie osadzającej się płytki nazębnej.

Ultradźwięki po zabiegach chirurgicznych i implantologicznych jamy ustnej

Należy podkreślić fakt, że szczoteczki ultradźwiękowe są niezwykle delikatne, ponieważ nie wykonuje się nimi ruchów wymiatających lub rotacyjnych. Dzięki temu szczoteczki ultradźwiękowe zalecane są osobom, które są podczas leczenia ortodontycznego lub posiadają implanty. Delikatna praca szczoteczki ultradźwiękowej nie uszkodzi aparatu ortodontycznego, czy implantu, a jednocześnie pozbędzie się osadzających się bakterii. Trzeba mieć na uwadze, że osoby z aparatami ortodontycznymi oraz implantami powinny bardzo dokładnie dbać o higienę jamy ustnej. Wszystko ze względu na to, że w szczelinach między aparatem lub implantem a zębami często gromadzą się resztki pokarmu i rozwijają się bakterie. Dlatego też ultradźwięki będą doskonałym rozwiązaniem. Ponadto osoby po zabiegach chirurgicznych, jak chociażby wyrwaniu zęba muszą delikatnie pielęgnować ranę po zabiegu. Tutaj również szczoteczki ultradźwiękowe są najlepszym wyborem. Pozwolą zadbać o higienę jamy ustnej, a lecznicze i terapeutyczne właściwości ultradźwięków dodatkowo przyspieszają proces gojenia.

Szczoteczki ultradźwiękowe Emmi – Dental skuteczność i sposób działania

Szczoteczki ultradźwiękowe Emmi – Dental wykonywane są przez niemieckiego producenta, który ich działanie oparł o najnowszą technologię fal ultradźwiękowych. Jeden z modeli szczoteczki tego producenta to Emmi – Dental Professional, która działa w oparciu o częstotliwość 1,6 MHz. Oznacza to, że fale ultradźwiękowe generowane są przez szczoteczkę z częstotliwością 1,6 milionów drgań w ciągu sekundy. Jest to wynik ponad trzy tysiące większy niż w przypadku pozostałych szczoteczek. Na skutek drgań generowanych przez szczoteczkę powstają pęcherzyki powietrza i zmiany ciśnienia, które sprzyjają dokładnemu usuwaniu bakterii i płytek nazębnych, również z szczelin między zębowych. Inny model szczoteczek Emmi Dental to EMAG Metallic Blue. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie szczoteczek do zębów. Częstotliwość pracy szczoteczki to od 84 do 96 milionów drgań na minutę. Szczoteczka doskonale nadaje się do codziennej pielęgnacji oraz podczas leczenia ortodontycznego. Wydajna bateria pozwala na pracę szczoteczki przez 20 dni. Z kolei model Platinum Carbon pozwala kontrolować poziom naładowania baterii przy pomocy kolorowych diod. Jest to szczoteczka pracująca również z częstotliwością do 96 milionów drgań na minutę. Wszystkie szczoteczki Emmi – Dental posiadają wygodną i poręczną rękojeść, pozwalają na dokładne czyszczenie zębów oraz mogą być stosowane przez osoby z nadwrażliwością zębów lub podczas leczenia ortodontycznego. Mimo ich delikatności podczas szczotkowania skutecznie usuwają płytkę nazębną i rozrywają łańcuchy bakterii odpowiedzialnych za choroby jamy ustnej.  

Szczoteczki Soniczno – Ultradźwiękowe

Ciekawym rozwiązaniem przejściowym między szczoteczkami sonicznymi, a ultradźwiękowymi jest zastosowanie obu tych technologii w jednej szczoteczce. Tak zrobiono w modelu Megasonex M8 i M8 S. Szczoteczki te wykorzystują fale dźwiękowe o częstotliwości 1,6 MHz oraz ruchy soniczne, czyli wymiatające. Model Megasonex M8 umożliwia szczotkowanie zębów w trzech trybach. Pierwszy z nich przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji, ponieważ szczoteczka pracuje z częstotliwością 18 000 ruchów sonicznych w połączeniu z falami ultradźwiękowymi. Kolejny tryb pracy przeznaczony jest dla osób z problemem nadwrażliwości zębów, ponieważ wykonuje 9 000 ruchów sonicznych w połączeniu z falami ultradźwiękowymi. Trzeci tryb pracy to działanie samych fal ultradźwiękowych. Natomiast model Megasonex M8 S to nieco ulepszona i wydajniejsza wersja modelu M8. Szczoteczka posiada bardziej pojemną baterię, która pozwala na dłuższą pracę na jednym naładowaniu – do trzech tygodni oraz jest odporna na wodę i pył. Również posiada identyczne trzy tryby pracy jak poprzedni model, ale dodatkowo została wyposażona w ładowarkę USB i specjalną końcówkę do czyszczenia języka.

Różnice w działaniu szczoteczek ultradźwiękowych, soniczno – ultradźwiękowych oraz sonicznych i elektrycznych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczoteczek. Pierwsze zwiększyły skuteczność pielęgnacji jamy ustnej szczoteczki elektryczne. Ich działanie polega na wykonywaniu przez szczoteczkę ruchów oscylacyjno obrotowych. Szczoteczki te posiadają końcówki okrągłe, co umożliwia objęcie całego zęba włosiem i tym samym dokładne szczotkowanie. Szczoteczki elektryczne pracują z częstotliwością do 8000 ruchów oscylacyjno – rotacyjnych i 40000 ruchów pulsacyjnych na minutę. Dodatkowo szczoteczki elektryczne posiadają liczne tryby pracy, które dopasowują ilość ruchów do indywidualnych potrzeb użytkownika. Duża intensywność ruchów pozwala wybielić zęby, z kolei mniejsza będzie doskonała dla osób z nadwrażliwością. Są również programy dostosowane do masażu dziąseł oraz czyszczenia języka. Nie tylko zróżnicowane tryby pracy, ale również i wymienne końcówki mają wpływ na jakość czyszczenia zębów. Wymienne końcówki posiadają różne długości oraz kształty włosia. Dużą zaletą szczoteczek elektrycznych jest to, że posiadają wbudowany timer, a niektóre z nich wyposażone są w czujniki nacisku, co zapobiega zbyt mocnemu szczotkowaniu i uszkadzaniu dziąseł. Ponadto niektóre modele umożliwiają połączenie szczoteczki z aplikacją w telefonie, która monitoruje prawidłowe szczotkowanie zębów.

Z czasem na popularności zyskały również szczoteczki soniczne. Ich działanie oparte zostało o nieco inny rodzaj ruchu – wymiatający. Końcówki szczoteczek sonicznych przypominają kształtem tradycyjną szczoteczkę. Częstotliwość ruchów wymiatających wynosi od 31 000 do 96 000 na minutę. Tak szybkie ruchy włosia wywołują zjawisko kawitacji, czyli powstawania mikro – bąbelków na skutek mieszania się pasty, śliny i tlenu. Te mikro – bąbelki wnikają w trudno dostępne miejsca oraz szczeliny między zębami skutecznie usuwając bakterie oraz resztki pokarmu. Szczoteczki soniczne również posiadają kilka trybów pracy, jednak jest ich mniej niż w przypadku szczoteczek elektrycznych. Dostępne są również wymienne końcówki do szczoteczek z miękkim włosiem, czy specjalnie opracowanym kształtem ułatwiającym utrzymanie higieny jamy ustnej osobom z aparatami ortodontycznymi oraz protezami i implantami. Szczoteczki soniczne również posiadają wbudowany timer.

Najbardziej zaawansowane technologicznie są szczoteczki ultradźwiękowe. Częstotliwość ich pracy jest znacznie większa niż w przypadku poprzednich modeli – nawet do kilku tysięcy razy. Ponadto w odróżnieniu od szczoteczek elektrycznych i sonicznych, ultradźwiękowe nie wymagają mechanicznego szczotkowania zębów. Wystarczy, że główkę szczoteczki przyłoży się do powierzchni zęba. Emitowane ultradźwięki przenikają w głąb szczelin, dziąseł oraz głębokich zakamarków rozrywając i unieszkodliwiając łańcuchy bakterii. Ponadto warto podkreślić, że emitowane fale ultradźwiękowe mają zasięg do 5 mm poza powierzchnię włosia. Ze względu na brak ruchu mechanicznego są to doskonałe szczoteczki dla osób po zabiegach chirurgicznych lub cierpiących na nadwrażliwość zębów.

Połączenie technologii sonicznej oraz ultradźwiękowej pozwoliło uzyskać szczoteczki o dużej precyzyjności i dokładności. Fale ultradźwiękowe umożliwiają skuteczną walkę z próchnicą, kamieniem oraz stanami zapalnymi dziąseł, natomiast ruchy soniczne pozwalają dokładnie oczyścić powierzchnie zębów. Szczoteczki soniczno – ultradźwiękowe posiadają zróżnicowane tryby pracy, które umożliwiają dostosowanie działania szczoteczki do potrzeb użytkownika. Można zdecydować się na tryb łączący ultradźwięki i ruchy soniczne w różnej częstotliwości lub wybrać pracę tylko ultradźwięków. Jest to rozwiązanie łączące dwie bardzo skuteczne metody pielęgnacji jamy ustnej.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium