Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak prawidłowo dbać o zdrowie dziąseł ?

blog ESTETIC-DENT

Jak dbać o dziąsła?

Zdrowe dziąsła to również zdrowe zęby i piękny uśmiech. Nieodpowiednia pielęgnacja dziąseł może mieć poważne konsekwencje dla uzębienia, a nawet prowadzić do utraty poszczególnych zębów. Dlatego też o higienę jamy ustnej należy dbać zwracając szczególną uwagę na dziąsła. Jak zatem prawidłowo dbać o dziąsła? Warto poznać podstawową wiedzę z zakresu pielęgnacji dziąseł i wdrożyć ją do codziennej higieny jamy ustnej.

Dlaczego dbanie o dziąsła jest tak ważne ?

O pielęgnacji zębów pamięta większość z nas. Jednak mało kto przykłada uwagę do pielęgnacji dziąseł. Jest to ogromny błąd, ponieważ chore dziąsła często są przyczyną dyskomfortu podczas szczotkowania oraz spożywania posiłków i napojów. Choroby dziąseł mogą powodować ból, krwawienie oraz nieświeży oddech. Nieleczone choroby dziąseł prowadzą do ich osłabienia, a w efekcie mogą przyczyniać się do cofnięcia się dziąseł, odsłaniania zębów, aż w końcu ich utraty. Dlatego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć niepokojących objawów, a aby do nich nie dopuścić konieczna jest odpowiednia higiena nie tylko zębów, ale i dziąseł.

Czy krwawienie z dziąseł równa się paradontozie ?

Widok krwi podczas szczotkowania zębów może przestraszyć niejedną osobę. Jest to objaw, którego nie wolno bagatelizować. Krwawiące dziąsła są sygnałem, że w jamie ustnej może rozwijać się stan zapalny. Najczęściej, widoczna krew podczas szczotkowania może świadczyć o chorobie, jaką jest paradontoza. Jest to stan zapalny przyzębia, który dotyczy nie tylko samych dziąseł, ale również głębszych struktur, takich jak kości szczęki i żuchwy.

Konsekwencją nieleczonej paradontozy jest zaburzenie stabilności zębów. Stan zapalny sprawia, że uszkodzone zostają struktury odpowiedzialne za utrzymanie zębów w zębodole. Niestety postępująca paradontoza doprowadza do rozchwiania zębów i może powodować ich utratę. Oprócz krwawiących dziąseł paradontoza może dawać objawy, takie jak obrzęk dziąseł oraz ból i stale utrzymujący się nieprzyjemny zapach z ust. Aby nie dopuścić do stanu zapalnego dziąseł, należy odpowiednio szczotkować zęby i dokładnie usuwać osadzającą się płytkę nazębną. Pomocne będą szczoteczki elektryczne lub soniczne. Duża częstotliwość ruchów szczoteczki na minutę pozwala dokładniej czyścić zęby oraz powierzchnię ich styku z dziąsłami. Ponadto osoby mające skłonności do krwawiących dziąseł mogą zdecydować się na szczoteczki ultradźwiękowe, których działanie polega na niszczeniu struktury łańcucha bakterii i dokładne ich pozbywanie się, nawet z głębokich szczelin międzyzębowych. Ultradźwięki mają również działanie terapeutyczne na tkanki miękkie poprawiając ich ukrwienie i przyspieszając ich regenerację.

Bardzo pomocnym urządzeniem przy problemach z dziąsłami i paradontozie może być irygator. Irygator pozwala wypłukać resztki jedzenie z miejsc trudnodostępnych jak też dokładnie wyczyścić miejsca poniżej linii dziąseł. Czyszczenie irygatorem jest również bardzo delikatne dzięki czemu nie powoduje ono ryzyka uszkodzenia tkanek miękkich dziąseł. Wiele irygatorów posiada dodatkowo funkcję masażu dziąseł dzięki czemu można złagodzić dolegliwości bólowe jak też poprawić ich kondycję. W przypadku problemów z dziąsłami jest to dużo lepszy wybór niż tradycyjne nici dentystyczne. 

Należy jednak mieć na uwadze, że nie zawsze krwawiące dziąsła mogą być równoznaczne z obecnością paradontozy. Niekiedy zbyt mocne szczotkowanie twardą szczoteczką może prowadzić do mechanicznych uszkodzeń dziąseł, które wywołują krwawienie. Ponadto nieodpowiednia dieta, niedobór ważnych witamin, przewlekły stres lub choroby współistniejące, jak nadczynność tarczycy lub cukrzyca mogą powodować pojawienie się krwi podczas szczotkowania. 

W jaki sposób zapobiegać podrażnieniom dziąseł podczas codziennej higieny?

Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe szczotkowanie zębów. Czas szczotkowania powinien wynosić minimum 2 minuty, a czynność należy powtarzać rano i wieczorem. Dobrze dobrana szczoteczka pozwoli oczyścić powierzchnię zębów z płytki nazębnej i bakterii wywołujących stan zapalny. Warto więc rozważyć zakup szczoteczki elektrycznej, sonicznej lub ultradźwiękowej.

Jeśli mamy problem ze zbyt mocnym szczotkowaniem, dobrze sprawdzi się szczoteczka wyposażona w czujnik nacisku, jak np. model Oral – B Genius X 2000. Do szczotkowania krwawiących dziąseł warto również wybierać dedykowane pasty, które łagodzą stany zapalne oraz regenerują dziąsła. Przykładem takiej pasty jest między innymi Curaprox Perio Plus. Codziennie szczotkowanie warto uzupełnić o używanie irygatora oraz płukanie płynem do płukania jamy ustnej o właściwościach łagodzących ból oraz przeciwzapalnych. Używanie Irygatora lub nitkowanie i płukanie zębów pozwala usunąć bakterie ze szczelin międzyzębowych, co jest szczególnie ważne w przypadku używania zwykłej szczoteczki manualnej.

W przypadku walki z paradontozą bardzo ważne będzie też stosowanie oprócz preparatów łagodząco regeneracyjnych preparatów zawierających składniki antybakteryjne jak chlorheksydyna czy chlorek cetylopirydyniowy. Zazwyczaj stężenie chlorheksydyny waha się od 0,06 do nawet 0,2%. Stosowanie chlorheksydyny dłuższe niż 2 tygodnie  powinno być zawsze konsultowane ze stomatologiem. Najnowsze preparaty z chlorheksydyną zawierają też specjalne systemy i składniki zapobiegające żółknięciu zębów przy dłuższym stosowaniu chlorheksydyny. 

O czym świadczą powtarzające się krwawienia przyzębia?

Jeśli krwawienie dziąseł nawraca często, a tym bardziej, gdy pojawia się przy każdym szczotkowaniu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Powtarzające się krwawienia mogą świadczyć o paradontozie, która w początkowym stadium rozwoju nie daje żadnych objawów. Podczas wizyty u stomatologa jednoznacznie dowiemy się, czy nawracające krwawienie dziąseł jest spowodowane groźną paradontozą, czy innymi czynnikami. Jeśli jest to paradontoza, to konieczne będzie leczenie. Natomiast jeśli stomatolog nie stwierdził stanu zapalnego przyzębia, przyczyn należy szukać dalej. Z pewnością nie wolno bagatelizować powracającego krwawienia podczas szczotkowania. Warto wykonać podstawowe badania, zweryfikować sposób odżywiania, a przede wszystkim zadbać o codzienną, prawidłową higienę jamy ustnej.

Czy paradontoza może prowadzić do nadwrażliwości zębów?

Niestety paradontoza wywołuje ogromne szkody dla zdrowia zębów. Brak profesjonalnego leczenia osłabia tkanki dziąsłowe. To z kolei prowadzi z czasem do odsłonięcia szyjek zębowych oraz korzeni zębów. Bakterie rozwijające się w dziąsłach w ten sposób mogą doprowadzić do nadwrażliwości zębów. Odsłonięte szyjki oraz korzenie zębów stają się bardziej wrażliwe i przyczyniają się do bólu podczas spożywania posiłków oraz napojów. Ponadto zęby mogą stać się wrażliwe na zimne oraz ciepłe posiłki i napoje. Nadwrażliwość zębów może być więc jednym z objawów paradontozy.

Jak poradzić sobie z krwawiącymi dziąsłami?

Krwawiące dziąsła to poważny problem, z którym zmaga się wiele osób. W żaden sposób nie może być bagatelizowany, ponieważ stale utrzymujące się krwawienie dziąseł może świadczyć o poważnych problemach i chorobach jamy ustnej. Jeśli krew podczas szczotkowania pojawia się coraz częściej należy podjąć odpowiednie działania, aby jak najszybciej ograniczyć ten problem. Co zatem warto zrobić?

Przyczyny krwawiących dziąseł

Wiele osób zastanawia się, dlaczego  dziąsła nagle zaczęły krwawić. Szczególnie to pytanie może być nurtujące u osób, które nigdy nie miały problemu z krwawiącymi dziąsłami. Przyczyn, dla których dziąsła krwawią podczas szczotkowania może być kilka. Począwszy od złej diety, poprzez niedobory ,witamin, aż po poważne choroby i stany zapalne jamy ustnej. Często również za widoczną krew podczas szczotkowania zębów odpowiedzialne są uszkodzenia mechaniczne. Zdarza się, że szczotkując zęby używa się zbyt dużej siły, a kiedy szczoteczka ma twarde włosie może uszkodzić dziąsło. Ponadto, jeśli spożywa się twarde przekąski jak przykładowo orzechy, również może się zdarzyć, że dziąsło zostanie uszkodzone. W takim wypadku krwawienie pojawi się sporadycznie, a uszkodzone dziąsło po jakimś czasie zagoi się samoistnie.

Nieco poważniej wygląda sytuacja, jeśli przyczyną krwawiących dziąseł są stany zapalne jamy ustnej. Zazwyczaj powodowane są przez brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. W efekcie gromadzi się nadmiar płytki nazębnej i bakterii, które uszkadzają zęby oraz dziąsła. Zapalenie dziąseł może prowadzić nie tylko do krwawienia, ale również bólu. Ponadto może przyczyniać się do paradontozy. Z kolei nieleczona paradontoza powoduje osłabienie tkanek, ruchomość zębów, aż w końcu ich wypadanie. Dlatego też nie wolno bagatelizować krwawienia podczas szczotkowania.

Odpowiednia szczoteczka do zębów to podstawa

Bardzo ważne jest, aby dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Regularne i dokładne szczotkowanie zębów zapobiega gromadzeniu się nadmiaru bakterii oraz płytki nazębnej. Podstawą codziennej pielęgnacji jest szczoteczka do zębów. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni model. Jeśli szczotkujemy zęby zbyt energicznie, warto zrezygnować ze szczoteczki o twardym włosiu, a wybrać tą z miękkim. To pomoże ograniczyć urazy mechaniczne. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zakup szczoteczki elektrycznej lub sonicznej. Przy ich pomocy nie jest konieczne szczotkowanie zębów, jak w przypadku szczoteczki manualnej. Główka szczoteczki elektrycznej ma kształt okrągły i wykonuje ruchy pulsacyjno – rotacyjne. Dzięki temu cały ząb dokładnie zostaje oczyszczony z bakterii. Jedną ze szczoteczek, która jest warta polecenia dla osób z problemem krwawiących dziąseł jest szczoteczka elektryczna Oral – B Genius. Pozwala na delikatne, a jednocześnie bardzo dokładne czyszczenie zębów. Ponadto wyposażona jest w aż 6 trybów pracy, w tym jeden szczególnie przeznaczony dla pielęgnacji dziąseł. Co jest również istotne, szczoteczka wyposażona jest w czujnik nacisku, który poinformuje użytkownika o zbyt dużym nacisku na dziąsła i zęby podczas szczotkowania. Dobrym rozwiązaniem będą również inne modele szczoteczek elektrycznych, które wykonują nawet do kilku tysięcy ruchów na minutę. Ponadto warto rozważyć zakup szczoteczki elektrycznej w zestawie z irygatorem, aby jeszcze dokładniej zadbać o usunięcie bakterii z najmniejszych szczelin międzyzębowych. 

Podobne właściwości posiadają szczoteczki soniczne oraz ultradźwiękowe. Z tym, że działanie szczoteczek sonicznych oparte jest o ruchy wymiatające, które są wykonywane  z częstotliwością nawet do 96 000 ruchów na minutę, jak w modelu Smilesonic UP White. Natomiast szczoteczki ultradźwiękowe wykorzystują technologię fal ultradźwiękowych, która rozrywa łańcuchy bakterii, przez co zostają precyzyjne usunięte z jamy ustnej. Fale ultradźwiękowe docierają w głąb szczelin, co powoduje, że są tak skuteczne w dokładnej pielęgnacji jamy ustnej. Dlatego szczoteczki ultradźwiękowe doskonale sprawdzą się u osób z problemami krwawiących dziąseł.

Pasta do zębów

Nie tylko codzienne szczotkowanie zębów jest ważne, aby poradzić sobie z krwawiącymi dziąsłami, ale również odpowiednia pasta do zębów. Warto wybierać te, które przeznaczone są dla osób z krwawiącymi dziąsłami. Zawierają one nieco inny skład, niż tradycyjne pasty. Naturalne zioła oraz substancje wzmacniające dziąsła to tylko nieliczne składniki past do zębów na krwawiące dziąsła. Oprócz nich w składzie znajdują się również antyoksydanty oraz aromaty owocowe, jak w przypadku pasty GUM ActiVital. Na długo utrzymujące się krwawienie dziąseł zaleca się pasty, które w składzie posiadają substancje antybakteryjne, wzmacniające oraz łagodzące, tak jak w paście SPLAT Professional Medical Herbs.

Nie zapomnij o płynie do płukania jamy ustnej

Doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji zębów i krwawiących dziąseł są specjalistyczne płyny do płukania jamy ustnej. W swoim składzie zawierają substancje hamujące namnażanie się płytki nazębnej, jak chlorek cetylopirydyny oraz substancje redukujące krwawienie, do których zalicza się mleczan cynku. Płyny do płukania jamy ustnej o takim składzie to między innymi Curaprox lub Vitis Gingival. Warto stosować się do zaleceń producenta, co do częstotliwość używania płynu. Dzięki temu efekty, a przede wszystkim poprawa kondycji dziąseł pojawią się szybko. Ponadto codzienną pielęgnację jamy ustnej warto uzupełnić nie tylko o płyn do płukania jamy ustnej, ale również o nici dentystyczne, które pozwolą dokładnie wyczyścić szczeliny między zębami.

Jeśli mimo stosowania odpowiedniej szczoteczki, pasty do zębów oraz płynu do płukania jamy ustnej, problem krwawiących dziąseł nie znika, warto udać się do stomatologa na konsultację. Jeśli w jamie ustnej nie pojawił się stan zapalny, a dziąsła krwawią, należy szukać przyczyny w innym obszarze. Warto zatem zrobić podstawowe badania oraz sprawdzić poziom witamin i składników mineralnych w organizmie. Wyniki badań należy skonsultować z internistą, który pomoże w dobraniu ewentualnej suplementacji lub diety.

Leczenie chorób przyzębienia

Każda niepokojąca zmiana powinna być skonsultowana ze specjalistą. Nagle pojawiający i utrzymujący się przez długi czas nieprzyjemny zapach z ust, krew podczas szczotkowania, czy nadwrażliwość zębów świadczą o problemie zdrowotnym dziąseł. Mogą sygnalizować dwie najczęstsze choroby, czyli próchnicę lub paradontozę. Na wczesnym etapie choroby paradontozę może wykryć tylko stomatolog. Dlatego też nie warto unikać kontrolnych wizyt u dentysty. Leczenie paradontozy będzie zależne od stopnia jej zaawansowania. Początkowy etap choroby można zwalczyć prawidłowym szczotkowaniem zębów dobrą szczoteczką oraz stosowaniem odpowiednich past i płynów. W przypadku bardziej zaawansowanego stadium choroby leczenie odbywa się w gabinecie dentystycznym. Polega na usunięciu nadmiaru kamienia oraz płytki nazębnej i zabezpieczeniu zębów. W przypadku, gdy stan zapalny dotarł głęboko, przeprowadza się kiretaż poddziąsłowy.

Oczywiście lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego nie należy zapominać o prawidłowej higienie jamy ustnej. Warto zaopatrzyć się w dobrą szczoteczkę i pastę do zębów, a codzienną pielęgnację uzupełnić o nitkowanie i płukanie płynem do higieny jamy ustnej. Jeśli mamy skłonności do chorób dziąseł, wybierajmy te produkty, które je wzmacniają oraz chronią przed namnażaniem się bakterii.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium