Bruksizm powszechnie uważa się za schorzenie psychosomatyczne, którego przyczyny mogą leżeć w zbyt szybkim tempie życia oraz innych problemach powiązanych z różnymi gałęziami medycyny. Bruksizm to długotrwałe, nieświadomie zgrzytanie zębami, które prowadzi do ich ścierania.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

ABC bruksizmu - wszystko o bruksizmie

blog ESTETIC-DENT

ABC bruksizmu - wszystko o bruksizmie

Bruksizm powszechnie uważa się za schorzenie psychosomatyczne, którego przyczyny mogą leżeć w zbyt szybkim tempie życia oraz innych problemach powiązanych z różnymi gałęziami medycyny. Bruksizm to długotrwałe, nieświadomie zgrzytanie zębami, które prowadzi do ich ścierania. Najczęściej ma miejsce w nocy, jednak u niektórych Pacjentów objawy pojawiają się także w ciągu dnia. Choroba dotyczyć może nawet do 20% populacji ogólnej. Dowiedz się, czym dokładnie jest bruksizm.

Czym jest bruksizm i jakie są jego objawy?

Wśród podstawowych objawów bruksizmu wyróżnia się mocne zaciskanie zębów oraz zgrzytanie nimi. To z kolei może prowadzić do ich rozchwiania, krwawiących dziąseł, bólu żuchwy i szczęki, jej nadmiernej ruchomości oraz nadwrażliwości zębów. Często w konsekwencji takich symptomów pojawia się również ból głowy związany ze zbyt mocnym dociskaniem szczęki. Bruksizm najczęściej dotyka osób w wieku 25-45 lat. Może być sposobem na odreagowywanie stresu. Osobną jednostką nozologiczną jest bruksizm dziecięcy – ten najczęściej ustępuje wraz z wymianą zębów mlecznych na stałe, jednak podjęcie leczenia go również jest konieczne ze względu na duże ryzyko uszkodzenia zębów stałych i tkanek przyzębia.

Przyczyny bruksizmu

Przyczyny bruksizmu mogą być różne, a leczenie najczęściej rozpoczyna się właśnie od ich poszukiwania po to, by móc je wyeliminować. Wśród czynników, które mogą leżeć u podstaw schorzenia wymienia się:

  •   czynniki genetyczne – które, chociaż nie są odpowiedzialne za samo powstawanie schorzenia, mogą być powiązane z jego występowaniem,
  •       wady zgryzu i nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej – czyli przykładowo tyłozgryz i przodozgryz, zbyt wysoko wykonane wypełnienia w zębach, nieprawidłowości w budowie anatomicznej,
  •       nerwice, zespół nadpobudliwości psychoruchowej, stany nadmiernego napięcia emocjonalnego i zbyt duży stres,
  •   niedobory dietetyczne, w szczególności zbyt mała podaż magnezu w diecie lub zbyt duża ilość stosowanych używek – kawy, napojów energetycznych, alkoholu, papierosów.

Rodzaje bruksizmu

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje bruksizmu – pierwotny i wtórny. Schorzenie w postaci pierwotnej stwierdza się wtedy, kiedy nie można ustalić jego przyczyny. Bruksizm wtórny to taki, który występuje, gdy jest wywoływany przez określony, stwierdzony czynnik. Inną jednostką jest bruksizm dziecięcy, który pojawia się często w związku z niedojrzałością układu nerwowo-mięśniowego, ADHD, chorobami psychicznymi, nieprawidłowościami w obrębie jamy ustnej. Jeśli zauważamy u siebie lub u dziecka symptomy bruksizmu należy jak najszybciej podjąć stosowne działania, żeby nie doprowadzić do powstania nieprzyjemnych skutków w obrębie jamy ustnej.

Leczenie bruksizmu

Istnieje możliwość wykonania na zamówienie u stomatologa specjalnej nakładki relaksacyjnej na zęby, którą zakłada się na noc. Jej zadaniem jest ograniczanie szkodliwego nawyku oraz jego skutków. Alternatywą dla szyny może być podawanie botoksu w dolnej części twarzy. Toksyna botulinowa ma działanie częściowo paraliżujące mięśnie, w które jest aplikowana, co łagodzi problem ich nadmiernego  zaciskania. W niektórych przypadkach stosuje się także leczenie farmakologiczne. Takie rozwiązania często nie eliminują jednak przyczyn schorzenia. Jeśli bruksizm nie ustępuje samoistnie lub pod wpływem zastosowania powyżej omówionych metod, konieczne mogą okazać się również konsultacje z neurologiem, psychiatrą, psychologiem czy fizjoterapeutą.

Profilaktyka bruksizmu

Wyróżnia się szereg działań profilaktycznych, które można wdrożyć do swojej codziennej rutyny w celu ograniczenia ryzyka występowania lub nawrotów bruksizmu, jeśli ten ustąpił samoistnie. Podstawową kwestią, o jaką należy zadbać, jest odpowiednia higiena snu, czyli niekorzystanie z urządzeń elektronicznych tuż przed spaniem, wietrzenie pomieszczeń, dbanie o odpowiednią ilość snu. Istotne jest także wdrożenie technik skutecznego radzenia sobie ze stresem. W opanowaniu stresu pomocna będzie też zbilansowana zdrowa dieta, wprowadzenie aktywności fizycznej do tygodniowego planu i spożywanie adekwatnej ilości wody do potrzeb swojego organizmu. Doskonałym pomysłem będzie także rezygnacja z używek i regularne kontrolowanie stanu swoich zębów w czasie przeglądów u stomatologa.

Czy bruksizm może mnie dotyczyć?

Skoro bruksizm dotyczy aż 20% populacji, może dotknąć właściwie każdego. Duża część Pacjentów nie zgłasza się z tym problemem do lekarza, ponieważ nie ma jego świadomości. Bruksizm nie jest łatwy w diagnozowaniu, ponieważ jego różnicowanie z innymi schorzeniami nastręcza dodatkowych trudności. Najczęstszymi objawami występującymi u większości Pacjentów jest napadowy ból głowy rano, po wstaniu z łóżka, nadmierne napięcie w dolnych partiach twarzy czy problemy z zębami i tkankami je otaczającymi – krwawienie, nadmierne starcie oraz nadwrażliwość. Jeżeli Ciebie również dotyczą takie objawy, zastosuj się do zaleceń związanych z profilaktyką bruksizmu oraz udaj się na kontrolę stomatologiczną i poinformuj lekarza o swoich obawach.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium