Ciśnienie tętnicze jest bardzo ważnym parametrem informującym o kondycji organizmu. Znaczne wahania i skoki ciśnienia mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Warto więc regularnie sprawdzać, czy wartość ciśnienia mieści się w ogólnie przyjętych normach. Co warto wiedzieć o ciśnieniu tętniczym krwi?

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Ciśnienie- dlaczego jest tak ważne ?

blog ESTETIC-DENT

Ciśnienie tętnicze krwi – dlaczego jest tak ważne?

 

Ciśnienie tętnicze jest bardzo ważnym parametrem informującym o kondycji organizmu. Znaczne wahania i skoki ciśnienia mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Warto więc regularnie sprawdzać, czy wartość ciśnienia mieści się w ogólnie przyjętych normach. Co warto wiedzieć o ciśnieniu tętniczym krwi?

Normy, funkcje i sposoby badania ciśnienia – najważniejsze informacje

Ciśnienie tętnicze to inaczej siła nacisku, którą krew wywiera na ściany naczyń krwionośnych. Całkowita wartość ciśnienia jest uzależniona od siły skurczu oraz rozkurczu mięśnia sercowego, a także średnicy i elastyczności tętnic. Warto podkreślić, że siła nacisku nieustannie się zmienia, dlatego pomiar ciśnienia dokonywany jest na podstawie dwóch skrajnych wartości: maksymalnej – skurczowej oraz minimalnej – rozkurczowej. Regularne skurcze i rozkurcze serca pod określonym ciśnieniem odpowiadają za dostarczenie narządom wewnętrznym niezbędnych składników odżywczych oraz krwi potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z tego względu utrzymanie normatywnego poziomu ciśnienia jest tak istotne. Parametry ulegają oczywiście nieustannym zamianom. Ciśnienie zmienia się wraz z upływem lat, a także w ciągu dnia. Na pomiar wpływają także inne czynniki takie jak poziom stresu, napięcie emocjonalne, dieta i styl życia.

Najłatwiejszą i najczęściej stosowaną metodą pomiaru ciśnienia jest badania z użyciem ciśnieniomierza lub stetoskopu. Ze względu na dobowe wahania ciśnienie warto mierzyć o stałych porach, a także w porównywalnych warunkach. Pacjent powinien przystąpić do badania maksymalnie zrelaksowany i wypoczęty, dlatego należy unikać wówczas skrajnych emocji i silnego stresu. Bezpośrednio przed badaniem warto zrezygnować z palenia papierosów oraz spożywania napojów zawierających kofeinę. W czasie badania ręka powinna swobodnie leżeć na stabilnej powierzchni. Opaskę ciśnieniomierza naramiennego należy założyć około 3 – 5 cm nad zgięciem łokcia i zacisnąć w taki sposób, aby pod opaską mogły zmieścić się dwa palce. Po poprawnej aplikacji można przystąpić do pomiaru. W czasie trwania badania pacjent musi pozostać w bezruchu. O prawidłowo wykonanym pomiarze informuje zazwyczaj sygnał dźwiękowy oraz wartości wyświetlane na ekranie ciśnieniomierza.

Warto zdecydować się na wybór ciśnieniomierza od zaufanych producentów. Tylko wówczas wtedy możemy uzyskać wiarygodny wynik. Przykładem urządzenia rekomendowanego przez specjalistów jest ciśnieniomierz naramienny automatyczny CA-MI MY PRESSURE 2.0. Sprzęt umożliwia nie tylko zbadanie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, ale także pulsację bicia serca. Dzięki temu jest pomocny w wykrywaniu arytmii i nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Zastosowana technologia FL umożliwia filtrowanie zakłóceń związanych z ruchami pacjenta, co sprawia, że pomiar jest jeszcze dokładniejszy. Doskonałym rozwiązaniem jest również wybór ciśnieniomierza elektronicznego z zasilaczem Little Doctor LD30. Pomiar w tym przypadku dokonywany jest przy użyciu automatycznie napełnionego mankietu. Model wyposażony jest w duży wyświetlacz oraz sygnał dźwiękowy, dzięki czemu odczytanie danych jest niezwykle proste.

Za normatywny poziom ciśnienie skurczowego uznaje się wartość z przedziału 120 – 140 mm Hg, natomiast prawidłowe ciśnienie rozkurczowe waha się w granicach 80 – 90 mm Hg. Niewielkie odstępstwa od tych wartości oczywiście nie są jeszcze powodem do niepokoju, ale warto wówczas dokonywać regularnych pomiarów ciśnienia i notować wyniki. Natomiast powtarzające się, znaczne odstępstwa od normy należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Zarówno zbyt wysokie, jak też za niskie ciśnienie może prowadzić do poważnych schorzeń. Dlatego też niezbędne jest wczesne wykrycie i podjęcie odpowiednich kroków mających na celu znormalizowanie poziomu ciśnienia tętniczego. Aby leczenie było skuteczne, konieczna jest odpowiednia profilaktyka oraz prowadzenie zdrowego trybu życia.

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Nadciśnienie to choroba, na którą cierpi bardzo duża część współczesnej populacji. Ze względu na różnorodność lub brak objawów niektóre osoby nie są świadome istnienia problemu, co uniemożliwia podjęcie leczenia. Dlatego też regularne badania poziomu ciśnienia jest tak ważne, szczególnie w przypadku osób starszych. Nadciśnienie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie, a także powodować zaburzenia pracy narządów wewnętrznych. Warto więc zapoznać się z przyczynami, objawami oraz profilaktyką nadciśnienia.

O nadciśnieniu mówimy wtedy, gdy wysokość ciśnienia skurczowego przekracza 140 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe jest wyższe niż 90 mm Hg. W zależności od skali przekroczenia normy, wyróżnić można trzy stopnie choroby. Przyczyn schorzenia może być wiele, najczęściej składa się na nie kilka czynników o podłożu genetycznym, środowiskowym lub związanym ze stylem życia. Do najbardziej charakterystycznych przyczyn nadciśnienia należy otyłość, dieta o wysokiej zawartości soli, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, spożywanie dużej ilości alkoholu. Ryzyko nadciśnienia wzrasta również w przypadku, gdy pacjent cierpi na choroby nerek, tętnic nerkowych lub zmaga się z podwyższonym poziomem kortyzolu. Warto podkreślić, że objawy nadciśnienia mogą być widoczne i odczuwalne, ale też często, zwłaszcza w początkowej fazie, nie są dostrzegalne. Zwykle u osób cierpiących na nadciśnienie pojawia się zmęczenie, uczucie tępego bólu głowy, duszności, ucisk w okolicy serca, a także krwawienie z nosa. Pacjent może skarżyć się na zaburzenia snu i rozdrażnienie.

Zignorowanie objawów nadciśnienia często prowadzi do większych problemów zdrowotnych. Nadciśnienie może stać się przyczyną nieprawidłowej pracy nerek, problemów ze wzrokiem, czuciem somatycznym i poruszaniem się, a także zaburzenia sprawności intelektualnej. U pacjentów pojawiają się również obrzęki kończyn. Aby zmniejszyć ryzyko nadciśnienia, warto wprowadzić w życie zdrowe nawyki. Do najważniejszych z nich należy aktywność fizyczna oraz odpowiednio zbilansowana dieta.

W przypadku przewlekłego nadciśnienia konieczne jest podjęcie leczenia farmakologicznego. Po zauważeniu niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, który dobierze właściwą terapię. Nadciśnienie najczęściej leczy się za pomocą leków hipotensyjnych obniżających wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Farmakoterapię warto połączyć ze zdrowym stylem życia oraz odpowiednią suplementacją. Szczególnie polecane są suplementy bogate w kwasy tłuszczowe oraz substancje obniżające napięcie nerwowe. Trzeba pamiętać jednak, że wprowadzanie jakichkolwiek suplementów powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

Jak rozpoznać i przeciwdziałać hipotonii? Podstawowa wiedza o niedociśnieniu

Hipotonia jest chorobą przeciwną do nadciśnienia tętniczego. Niedociśnienie to stan, w którym ciśnienie skurczowe spada poniżej 90 mm Hg, natomiast ciśnienie rozkurczowe nie przekracza wartości 40 mmHg. Hipotonię podzielić można według różnych kryteriów. Do najczęściej spotykanych form należy hipotonia samoistna, zwana inaczej konstytucjonalną oraz hipotonia ortostatyczna zaliczana do zaburzeń wtórnych. Hipotonia samoistna często jest pozbawiona wyraźnych objawów chorobowych, co utrudnia jej wykrycie, ale też sprawia, że niesie ona nieco mniejsze ryzyko powstania poważniejszych zaburzeń chorobowych. Hipotonia ortostatyczna występuje i jest opisywana zdecydowanie częściej. Schorzenie to dotyka w szczególności osób starszych. Przyczyn niedociśnienia może być wiele. Do najważniejszych z nich zaliczyć można niewydolności układu krążenia, zaburzenia pracy serca, zmiany hormonalne lub choroby wrodzone. Przyczyną może być również nieprawidłowa pionizacja ciała oraz schorzenia współistniejące, takie jak cukrzyca, niedokrwistość, a także miażdżyca.

Podstawowym objawem hipotonii są omdlenia, mroczki, zawroty głowy oraz ogólne osłabienie. Pacjenci mogą skarżyć się także na zaburzenia rytmu serca, zwiększoną senność i problemy z koncentracją. Często obserwowane są również zmiany w wyglądzie zewnętrznym, takie jak blada skóra lub sine, zimne stopy i dłonie. Podobnie jak w przypadku nadciśnienia hipotonia może przebiegać bezobjawowo, dlatego warto pamiętać o regularnych pomiarach ciśnienia. Leczenie hipotonii opiera się przede wszystkim na niwelowaniu jej przyczyn, a więc zmianie trybu życia. Pacjent powinien pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i dostarczeniu wystarczającej ilości witamin oraz składników odżywczych. Bardzo istotną rolę w profilaktyce odgrywa aktywność fizyczna. W przypadku znacznego, przewlekłej hipotonii stosowane są leki podwyższające poziom ciśnienia. Należy do nich między innymi midodryna, która zwiększa opór naczyniowy, przez co normalizuje wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Osoby zmagające się z hipotonią powinny spożywać posiłki bogate w sód, żeń-szeń oraz kwasy omega 3. Oprócz tego pacjenci muszą unikać długotrwałego głodzenia się i regularnie spożywać pokarmy o mniejszych objętościach.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium