Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Czym Jest SPF - Fakty i Mity

blog Drogerii Estetic

Czym Jest SPF - Fakty i Mity

Filtry SPF chronią przed działaniem słońca, zapewniając skórze szereg korzyści. Ich stosowanie powinno być stałym elementem naszej rutyny przez cały rok. Choć fotoprotekcja wydaje się prosta, wokół kosmetyków z filtrem wciąż krążą mity. Aby w pełni skorzystać z ich działania, zapewnić maksymalną ochronę i zadbać o zdrowie skóry należy aplikować je według pewnych zasad. SPF - co to jest, dlaczego warto go używać oraz jakie są najczęstsze mity i fakty dotyczące stosowania - tego wszystkiego dowiesz się w tym artykule! Zapraszamy do lektury.

SPF – co to jest?

SPF, czyli Sun Protection Factor, to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Określa on poziom ochrony przed promieniowaniem UVB, jaki zapewnia dany produkt. Wartość SPF informuje, jak długo możemy przebywać na słońcu, zanim nasza skóra ulegnie zaczerwienieniu, w porównaniu do czasu spędzonego na słońcu bez żadnej ochrony. Przykładowo, produkt ze wskaźnikiem 30 wydłuża ten czas 30-krotnie. Jeśli pierwsze oznaki rumienia pojawiają się u Ciebie po 10 minutach, to po zastosowaniu kremu z filtrem SPF 30 czas ten wydłuży się do 300 minut.

Co daje SPF?

SPF przede wszystkim chroni przed promieniowaniem UV, które przyczynia się do oparzeń słonecznych. Aplikacja produktu ochronnego pomaga zapobiegać zaczerwienieniom i poparzeniom. Inne zalety to: Ochrona przed rakiem skóry: Długotrwała ekspozycja na słońce zwiększa ryzyko nowotworów skóry, w tym czerniaka. Ochrona przeciwstarzeniowa: Kosmetyki z filtrem zmniejszają ryzyko powstawania zmarszczek i utraty jędrności skóry. Ochrona skóry wrażliwej: Filtry zwiększają komfort skóry wrażliwej, która może negatywnie reagować na promienie UV. Podsumowując, produkty z SPF chronią przed skutkami promieniowania UV, co pozwala dłużej cieszyć się słońcem bez negatywnych skutków.

Jak działa SPF?

SPF działa poprzez pochłanianie, odbijanie lub rozpraszanie promieniowania UV. W zależności od rodzaju zastosowanego filtru, jego działanie może się różnić: Filtry chemiczne (organiczne): Absorbują promieniowanie UV i zamieniają je w ciepło. Przykłady to Octocrylene i Drometrizole Trisiloxane. Filtry mineralne (fizyczne, nieorganiczne): Odbijają i rozpraszają promieniowanie UV. Przykłady to dwutlenek tytanu i tlenek cynku. W produktach można spotkać również filtry mieszane, które łączą obie właściwości, pochłaniając i odbijając promienie słoneczne.

SPF – fakty i mity okiem kosmetologa

Fakty

SPF to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej

Sun Protection Factor określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVB. Informuje, ile razy dłużej można poddać skórę ekspozycji bez ryzyka wystąpienia odczynu rumieniowego. Badania dotyczące ochrony są przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych, dlatego w rzeczywistości kosmetyki mogą się ścierać, co skraca czas ochrony.

Krem z filtrem zmniejsza ryzyko nowotworów skóry

Ekspozycja na słońce sprzyja pojawianiu się zaczerwienień i oparzeń oraz przyczynia się do powstawania nowotworów skóry, w tym czerniaka. Ochrona przed słońcem, w tym kremy z filtrem SPF, pomaga unikać poparzeń, w których miejscu z upływem lat mogą pojawiać się zmiany nowotworowe.

Fotostarzenie i zmarszczki

Za fotostarzenie odpowiedzialne są promienie UVA. Wybierając krem z filtrem, warto sprawdzić, czy zapewnia on również ochronę przed tym typem promieniowania. Nadmierna ekspozycja na słońce sprawia, że skóra staje się wiotka i mniej jędrna, a także pojawiają się zmarszczki.

Stosowanie SPF przez cały rok

Promieniowanie UV jest obecne przez cały rok, dlatego krem na dzień z ochroną SPF powinien być stałym elementem codziennej rutyny, niezależnie od pory roku.

Reaplikacja filtru w ciągu dnia

Ponowne nakładanie filtru jest niezbędne, szczególnie w czasie upałów i przy długiej ekspozycji na słońce. Krem z filtrem SPF należy reaplikować co 2-3 godziny, a także po kąpieli, osuszaniu ręcznikiem czy przy poceniu.

Wysoki filtr nie zapewnia całkowitej ochrony

Nawet wysokie filtry UV nie blokują promieniowania w 100%. SPF 20 zatrzymuje 95% UVB, SPF 30 zatrzymuje 96,7% UVB, a SPF 50 zatrzymuje 98,3% UVB. Ważne jest, aby poza stosowaniem kremu, pamiętać o dodatkowej ochronie, takiej jak parasol, odzież i nakrycie głowy.

Ochrona przed UV w domu i biurze

Promieniowanie UV może przenikać przez okna, dlatego warto stosować kosmetyki z SPF również w pomieszczeniach, szczególnie te chroniące przed promieniowaniem UVA.

Odpowiednia ilość preparatu

Producenci określają współczynnik ochrony przeciwsłonecznej przy założeniu, że nałożymy na skórę warstwę kosmetyku o grubości 2 mg na 1 cm². Aby wizualnie ocenić ilość potrzebnego kremu, można zastosować zasadę łyżeczki do herbaty: na twarz, głowę i szyję (łącznie) oraz jedno ramię i przedramię należy nałożyć 1 łyżeczkę kremu (około 5 ml), na cały tułów oraz każdą nogę – 2 łyżeczki kremu.

Kuracje retinoidami, kwasami i eksfoliacja

Podczas stosowania pochodnych witaminy A, kwasów oraz innych substancji złuszczających, codzienna aplikacja kremu z filtrem jest konieczna. Składniki te wpływają na złuszczanie martwych komórek naskórka oraz zwiększają wrażliwość skóry, dlatego stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i ich reaplikacja są niezbędne.

Filtry mineralne dla dzieci i osób ze skórą wrażliwą

Filtry mineralne zawierające dwutlenek tytanu lub tlenek cynku są polecane dla dzieci, niemowląt oraz osób ze skórą wrażliwą, reaktywną i skłonną do odczynów alergicznych. Te kosmetyki mają naturalny skład i nie przenikają w głąb skóry, pozostając na jej powierzchni.

Wartości SPF się nie sumują

Stosowanie dwóch produktów z filtrem SPF 15 po sobie nie zapewnia wyższej ochrony na poziomie SPF 30.

Wartość SPF a promienie UVB

Wartość Sun Protection Factor oznacza stopień ochrony tylko przed promieniami UVB. Dlatego warto wybrać preparaty o szerokim spektrum ochrony, które chronią również przed UVA, UVC, HEV (światłem niebieskim) i IR (podczerwienią).

Mity

Zastosowanie SPF rano nie zapewnia ochrony przez cały dzień

Nałożenie kremu z wysokim filtrem nie zapewnia ochrony przez cały dzień. Nawet najwyższe filtry SPF chronią przez określony czas, a ich skuteczność spada na skutek ścierania się preparatu.

Kremy ochronne tylko przed wyjściem na słońce

Krem należy stosować już około 20-30 minut przed planowaną ekspozycją na słońce, a także w pomieszczeniach. Zachęca się do podwójnej aplikacji: pierwsza warstwa około 30 minut przed wyjściem, a druga bezpośrednio przed nim.

SPF niepotrzebny w pochmurne dni

Promieniowanie UVB przenika przez chmury, dlatego ochrona skóry jest ważna również w pochmurne dni.

SPF blokuje syntezę witaminy D

Stosowanie filtrów SPF nie powinno uniemożliwiać produkcji witaminy D przez organizm. Wystarczającą ilość tej witaminy można uzyskać, przebywając na słońcu, nawet po zastosowaniu kremów z filtrem.

SPF całkowicie blokuje opaleniznę

Choć filtry SPF mogą opóźniać lub zmniejszać stopień opalenizny, nie blokują jej całkowicie.

SPF potrzebny tylko latem

Promieniowanie UVB dociera do nas przez cały rok, dlatego stosowanie kosmetyku z filtrem powinno być elementem codziennej rutyny.

Osoby o ciemniejszej karnacji nie potrzebują SPF

Osoby o ciemniejszej karnacji również są narażone na fotostarzenie, przebarwienia i nowotwory skóry, dlatego regularne stosowanie kremu ochronnego jest wskazane.

Kosmetyki z SPF muszą bielić skórę

Nowoczesne filtry SPF, dzięki technologii mikronizowania, nie bielą skóry i mogą być lekkie oraz niemal niewidoczne.

SPF 50 blokuje 50% promieniowania UV

Współczynnik SPF określa czas bezpiecznej ekspozycji na słońce, a nie ilość blokowanego promieniowania UV. SPF 50 zatrzymuje 98,3% promieniowania UVB.

Produkty z SPF tylko do ochrony przed słońcem

Nowoczesne formuły zawierają substancje aktywne o dodatkowych właściwościach, takich jak działanie przeciwstarzeniowe, nawilżające, łagodzące, rozświetlające czy ujędrniające. Mogą również działać antyoksydacyjnie lub rozjaśniająco na przebarwienia. Znając najczęstsze mity na temat filtrów, unikniesz niepoprawnej aplikacji i uchronisz się przed niekorzystnym wpływem promieni UV. Bezpieczna ekspozycja na słońce to podstawa! Zachęcamy do zapoznania się z ofertą drogerii Estetic i doboru produktów, które spełnią Twoje potrzeby.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium