Kamień nazębny to dość powszechny problem, z którym co roku zgłaszają się do gabinetów dentystycznych tysiące osób. Powstaje ze stwardniałej płytki nazębnej, obecnej na zębach już na kilka godzin po ich umyciu.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Domowe sposoby na pozbywanie się kamienia nazębnego

blog ESTETIC-DENT

Domowe sposoby na pozbywanie się kamienia nazębnego

Kamień nazębny to dość powszechny problem, z którym co roku zgłaszają się do gabinetów dentystycznych tysiące osób. Powstaje ze stwardniałej płytki nazębnej, obecnej na zębach już na kilka godzin po ich umyciu. Niestety, kiedy dojdzie już do jej zmineralizowania, usunięcie płytki staje się bardzo trudne. Żeby usunąć kamień nazębny, należy przeprowadzić kilka prostych i szybkich zabiegów. Dowiedz się, jakich.

Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny powstaje z płytki nazębnej, która odkłada się na zębach i twardnieje. Początkowo ma białawy odcień, natomiast z czasem staje się on coraz bardziej żółto-brązowy, by w końcu osiągnąć odcień brunatny. Pojawia się w związku ze spożywaniem słodkich napoi oraz cukru. Na zębach odkłada się miękka płytka, która w połączeniu z wapniem i fosforem znajdującym się naturalnie w ślinie zaczyna twardnieć. Kamień najbardziej widoczny jest w miejscach, w których można zauważyć większą ilość śliny, czyli np. z przodu na wewnętrznej, dolnej części zębów.

Skutki posiadania kamienia nazębnego

Występowanie kamienia nazębnego potęguje problemy z zębami i przyzębiem. Może zwiększać ryzyko występowania niektórych schorzeń czy próchnicy, a także być powodem nieświeżego oddechu z ust. Kamień naddziąsłowy jest stosunkowo prosty do usunięcia i bezbolesny, jednak kamień poddziąsłowy może prowadzić do powstawania kieszonek dziąsłowych i odkładania się pod dziąsłami bakterii, resztek jedzenia i innych zanieczyszczeń. Problematyczne jest to, że z czasem może dojść do odsłaniania korzeni zębów. Wówczas osoby posiadające kamień na zębach zaczynają skarżyć się na nadwrażliwość zębów.

Domowe sposoby na usuwanie kamienia, czyli profilaktyka

Jedynym sprawdzonym sposobem na kamień nazębny, który można wdrożyć w domu, jest zapobieganie jego powstawaniu. Do tego celu konieczne jest regularne mycie zębów, przynajmniej 2 razy w ciągu dnia. Należy zwracać uwagę na to, by każdą część jamy ustnej myć tak samo dokładnie. Szczoteczką warto dojeżdżać także do dziąseł oraz pochylić się nad prawidłową techniką mycia. Uzupełnić je należy do wyboru:

  •   nitkowaniem zębów – przy pomocy odpowiadającej nam nici do zębów. Dostępne są różne rodzaje nici np. woskowane, niewoskowane, grubsze, cieńsze, pęczniejące, z gąbką, smakowe, z fluorem czy wybielające – wybór jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie produkt dla siebie.
  •       irygacją – przy pomocy irygatorów stacjonarnych lub przenośnych, które czyszczą przestrzenie międzyzębowe przy pomocy podmuchu powietrza oraz wody.
  •   szczoteczkami międzyzębowymi – które występują w ogromnej ilości rodzajów i rozmiarów. Mogą być zakrzywione lub proste, o różnym stopniu elastyczności. Bez trudu można dostać zestawy startowe, które zawierają wszystkie dostępne rodzaje szczoteczek po to, by móc znaleźć idealne dla siebie.

Są to jedyne skuteczne metody, które ograniczają odkładanie się kamienia. Nie jest prawdą to, że możemy w całości zahamować ten proces. Dlatego właśnie uzupełnieniem wyżej omówionych czynności pielęgnacyjnych są zabiegi higienizacyjne u stomatologa.

Jakie domowe sposoby nie działają?

W Internecie można znaleźć sporo informacji na temat domowych sposobów usuwania kamienia nazębnego, które mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Stosowanie sody oczyszczonej na zęby, węgla, soku z cytryny czy innych specyfików nawet jeśli zadziała na kamień, działa również na zdrowe szkliwo, które po takich zabiegach staje się uwrażliwione. Samodzielne usunięcie już powstałego kamienia nazębnego w domu niestety nie jest możliwe. Konieczna jest wizyta u stomatologa. Dlaczego tak jest? Kiedy już dojdzie do stwardnienia płytki nazębnej, jej usunięcie bez uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej zębów staje się niewykonalne.

Jak usunąć kamień nazębny, który już znajduje się na zębach?

Kamień nazębny usuwamy w gabinecie stomatologicznym. Istnieje co najmniej kilka metod, które są mniej lub bardziej popularne. Najstarszą z nich jest metoda tradycyjna, w której kamień usuwany jest za pomocą specjalnych motylków i pilniczków. Technika ta obecnie jest uznawana za przestarzałą, ponieważ nie jest tak dokładna, jak pozostałe. Alternatywnymi sposobami jest usuwanie kamienia przy użyciu ultradźwięków, fal dźwiękowych, roztworu perhydrolu i wody pod ciśnieniem lub lasera.

Zabiegi higienizacyjne na zęby

Wśród podstawowych zabiegów higienizacyjnych na zęby wymienić można skaling, który polega właśnie na usuwaniu kamienia. Najczęściej wykorzystuje się do tego specjalny aparat, usuwający kamień za pomocą ultradźwięków. Później można zastosować piaskowanie, przy pomocy piaskarki, dzięki któremu możliwe jest usunięcie przebarwień i delikatne rozjaśnienie powierzchni szkliwa. Po wykonaniu tych czynności przechodzi się do polerowania, które wygładza powierzchnię zębów i utrudnia odkładanie się płytki w przyszłości. Na koniec można przeprowadzić remineralizację zabezpieczającą szkliwo i dostarczającą mu składników odżywczych. Całość trwa około godziny, jednak w przypadku trudnych sytuacji konieczne może być rozłożenie tego procesu na dwie wizyty.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium