Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak poprawnie myć zęby? – co robić, czego unikać

blog ESTETIC-DENT

Jak poprawnie myć zęby? – co robić, czego unikać


Szczotkowanie zębów to jedna z podstawowych czynności, które należy wykonywać każdego dnia. Choć teoretycznie zadanie to nie wydaje się być skomplikowane, nie każdy wie, jak prawidłowo myć zęby, by oczyścić je z pozostałości pokarmów, osadów i bakterii, jednocześnie zapewniając ochronę szkliwu i dziąsłom. Ważna jest nie tylko regularność dbania o higienę jamy ustnej, ale również poprawna technika mycia zębów.

Prawidłowe mycie zębów – dlaczego jest tak istotne?

Piękny i zdrowy uśmiech to przywilej, na który należy zapracować. Niedostateczna dbałość o higienę jamy ustnej i niewłaściwa dieta mogą sprawić, że zęby zaczną się przebarwiać, pojawi się na nich kamień nazębny, próchnica oraz inne schorzenia jamy ustnej. Wiedza, jak czyścić zęby poprawnie, to podstawa, by przeciwdziałać wspomnianym problemom. Prawidłowe szczotkowanie zębów to nie tylko regularność jego wykonywania, ale i stosowanie odpowiedniej szczoteczki, pasty do zębów i artykułów do higieny jamy ustnej. To również technika szczotkowania, którą niestety sporo osób lekceważy. Podstawowe zasady mycia zębów mówią o konieczności oczyszczenia każdej powierzchni zęba, czyli zarówno jej zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony, a także strony żującej. Nie można zapominać ponadto o przestrzeniach międzyzębowych – to właśnie w tych rejonach najczęściej pojawia się problem kamienia nazębnego i próchnicy.

Jak myć zęby szczoteczką manualną?

Mycie zębów szczoteczką manualną wymaga wprawy i dokładności. By prawidłowo oczyścić zęby przy jej użyciu, należy ustawić ją pod kątem 45° w stosunku do linii dziąseł – to podstawowa pozycja, z której rozpoczynamy mycie zębów. Ruchy wymiatające rekomendowane są przez stomatologów jako najskuteczniejsze dla oczyszczania zębów, więc to właśnie na nich należy się skupić. Szczoteczką manualną „wymiatamy” zatem zanieczyszczenia krótkimi ruchami od dziąseł do krawędzi zęba, przesuwając się od zębów przednich ku trzonowym.

https://estetic-dent-sklep.pl/pl/p/Curaprox-CS-12460-Velvet-mega-soft-niezwykle-miekka-i-gesta-Szczoteczka-do-zebow-/977#galleryName=productGallery,imageNumber=1-copied Mycie zębów szczoteczką manualną najlepiej oprzeć na ruchach wymiatających, które najskuteczniej oczyszczają szkliwo.

Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną?

Szczególnie skuteczne w dbałości o codzienną higienę jamy ustnej są szczoteczki elektryczne. Urządzenia te są tak zaprojektowane, by wykonywać znacznie więcej ruchów na minutę niż jesteśmy w stanie wykonać szczoteczką manualną. I w ich przypadku należy jednak wiedzieć, jak poprawnie szczotkować zęby, by korzystnie wpłynąć na stan szkliwa i dziąseł, a nie przyczynić się do ich osłabienia. Technika szczotkowania różni się w tym przypadku od korzystania ze szczoteczki manualnej. Naszym zadaniem jest jedynie umiejętne i powolne prowadzenie okrągłej główki szczoteczki od jednego zęba do drugiego (każdorazowo przytrzymując szczoteczkę parę sekund przy zębie). Ze względu na bezpieczeństwo szkliwa i dziąseł, należy dostosować siłę nacisku włosia – nie przyciskamy zbyt mocno szczoteczki do mytej powierzchni.

https://estetic-dent-sklep.pl/pl/p/Oral-B-Genius-X-20000N-Fuji-White-elektryczna-szczoteczka-do-zebow-ze-sztuczna-inteligencja-biala/657#galleryName=productGallery,imageNumber=1-copied Szczoteczka elektryczna większość pracy wykonuje za użytkownika – nie przyciskajmy jej jednak zbyt mocno do szkliwa i dziąseł.

W ofercie Estetic Dent można znaleźć również inteligentne szczoteczki najnowszej generacji, które posiadają wbudowane czujniki ruchu i nacisku. Zgromadzone o szczotkowaniu dane urządzenia te przekazują do dedykowanej aplikacji, dzięki czemu można dowiedzieć się, jak myć swoje zęby efektywniej.

Ile minut myje się zęby?

Prawidłowe mycie zębów to nie tylko technika, ale i czas, który należy poświęcić na wykonywaną czynność. Sprawa jest prostsza w przypadku większości dostępnych na rynku szczoteczek elektrycznych, gdyż ich wbudowany timer informuje użytkownika o zakończeniu czynności higienicznej. Ile minut myje się zęby szczoteczką manualną? Często słyszy się o dwóch minutach szczotkowania, jednak nie zawsze okazuje się to wystarczające, by doczyścić zęby. Wszystko zależy od techniki i sprawności manualnych danej osoby. Jeśli mamy wątpliwości co do skuteczności oczyszczania zębów, można zastosować preparaty barwiące płytkę nazębną, które wskażą, które obszary jamy ustnej wymagają doczyszczenia. To dobry sposób chociażby na to, by wskazać najmłodszym, jak myć zęby poprawnie i dokładnie.

Nie tylko szczoteczka – jak czyścić zęby dodatkowo?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to także wybór pasty do zębów o dobrym składzie. W codziennym użytkowaniu nie są na przykład polecane pasty do zębów o wysokim współczynniku ścieralności (wybielające), gdyż mogą przyczynić się do niszczenia szkliwa – ich stosowanie powinno być czasowe lub przeplatane z pastami o niższym współczynniku ścieralności. By codzienne mycie zębów było skuteczne i bezpieczne, należy się skupić nie tylko na technice szczotkowania i samym wyborze odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów, lecz także na dodatkowych czynnościach higienicznych. W codziennej higienie jamy ustnej nie powinno zabraknąć nici dentystycznej lub szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych, które doczyszczą te obszary jamy ustnej, do których szczoteczka ma ograniczony dostęp, redukując ryzyko próchnicy. Oczyszczanie jamy ustnej to również oczyszczanie języka z nagromadzonych osadów, a także stosowanie specjalnych płukanek umożliwiających oczyszczenie policzków czy podniebienia. Wszystkie produkty dedykowane dbaniu o higienę jamy ustnej można znaleźć w ofercie Estetic Dent.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium