Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak prawidłowo używać nici dentystycznej?

blog ESTETIC-DENT

Jak prawidłowo używać nici dentystycznej?

Codzienne nitkowanie zębów jest nie mniej ważne od ich regularnego szczotkowania, choć wiele osób niechętnie podchodzi do tej czynności czy też pomija ją, uważając za zbędną, nieprzyjemną bądź zbyt trudną. Używanie nici dentystycznej pomaga jednak nie tylko oczyścić zęby z resztek pokarmów, ale dodatkowo chroni przed kamieniem nazębnym, próchnicą i paradontozą, dlatego nie powinno się z niego rezygnować. Jak prawidłowo używać nici dentystycznej oraz kto powinien z niej korzystać?

Regularne używanie nici dentystycznej – dlaczego jest tak istotne?

Szczoteczka do zębów nie jest w stanie oczyścić każdego obszaru zęba. Najnowszej generacji szczoteczki do zębów co prawda pozwalają z wysoką dokładnością oczyszczać szkliwo zębów, ale i one nie docierają w każdy zakamarek obszaru jamy ustnej. Najbardziej problematyczne są przestrzenie międzyzębowe, w których często zalegają resztki pokarmów, gromadzą się bakterie i w konsekwencji rozwija się próchnica. Do oczyszczenia tych obszarów przydatna może być nić dentystyczna. Tego, jak używać tego produktu, powinny nauczyć się już starsze dzieci, gdyż jest to czynność, która powinna być wykonywana codziennie, w dbałości o piękne i zdrowe zęby. Czyszczenie zębów nicią dentystyczną jest ważne, by w nie dochodziło do powstawania płytki bakteryjnej oraz kamienia nazębnego. Używając nici regularnie, redukujemy również ryzyko próchnicy i groźnej paradontozy.

Kto może stosować nici do czyszczenia zębów?

Zaleca się, by każda dorosła osoba regularnie korzystała z nici dentystycznej, gdyż zapobiega to wielu poważnym chorobom zębów i dziąseł. Nitkowanie powinno stanowić uzupełnienie codziennego dbania o higienę jamy ustnej. W zasadzie tylko młodszym dzieciom nie zaleca się stosowania nici dentystycznych, a jest to podyktowane głównie ich mniejszymi sprawnościami manualnymi – mogłyby po prostu poranić swoje dziąsła nitką. Dobrze natomiast, by nawyk ten wypracować u dzieci nieco starszych (od ok. 10. roku życia). Kiedy używać nici dentystycznej? Czynność powinno się wykonywać przynajmniej raz dziennie – najlepiej przy okazji wieczornego czyszczenia zębów szczoteczką.

https://estetic-dent-sklep.pl/pl/p/CURAPROX-DF-820-PTFE-dental-Tape-teflonowa%2C-mietowa-tasma-dentystyczna-nasaczona-chlorheksydyna-35m/375#galleryName=productGallery,imageNumber=1-copied Nić dentystyczna dociera nawet w najtrudniej dostępne przestrzenie międzyzębowe, chroniąc przed odkładaniem się kamienia i rozwojem próchnicy.

Jak prawidłowo używać nici dentystycznej?

Wielu osobom używanie nici dentystycznej wydaje się trudne, tymczasem jest to czynność, która nie przysparza większych problemów i nie jest bardzo czasochłonna. Warto poświęcić na nią chwilę każdego dnia, dbając o piękny i przede wszystkim zdrowy uśmiech. Zaprocentuje to z pewnością w przyszłości, redukując ilość koniecznych zabiegów dentystycznych. Jak używać nici dentystycznej? Krok po kroku opisuje to poniższa instrukcja:

  • Myjemy dokładnie dłonie.
  • Odrywamy ok. 40–50 cm nici dentystycznej.
  • Nawijamy nić na jeden palec jednej ręki i jeden palec drugiej ręki (palce wskazujące lub środkowe będą najwygodniejsze), zachowując między nimi przestrzeń około 5–8 cm, co pozwoli na swobodne manewrowanie nicią między zębami.
  • Lekko napiętą między palcami nić delikatnie wsuwamy w przestrzeń między zębami, w razie potrzeby wspomagając się dodatkowo kciukami. Ważna jest tu ostrożność, aby nie podrażnić i nie uszkodzić wrażliwego dziąsła. Zbyt dynamiczne i głębokie ruchy nicią mogą przyczynić się do skaleczenia dziąsła i jego krwawienia, dlatego zalecana jest tu delikatność.
  • Nicią wykonujemy ruchy góra-dół, a także okalające zęba (nić powinna przybrać kształt litery „C”). Najłatwiej czynność nitkowania zębów wykonać przed lustrem – wówczas ruchy będą pewniejsze.
  • Po oczyszczeniu jednej przestrzeni, przechodzimy do czyszczenia kolejnej i następnej, aż oczyścimy wszystkie przestrzenie międzyzębowe. Bardzo ważne jest to, by każdorazowo czyścić przestrzeń świeżym kawałkiem nici dentystycznej (każdorazowo między palce nawijamy nowy, nieużyty wcześniej kawałek nici).

Nić dentystyczna – rodzaje dostępne na rynku

W sprzedaży znaleźć można różnego rodzaju nici dentystyczne, co może wydawać się problematyczne dla osób, które nie wiedzą, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego dla siebie produktu. Rodzaj nici do czyszczenia zębów należy dobrać indywidualnie do swoich potrzeb i stanu uzębienia. Wyróżnić można przede wszystkim trzy różne grubości nici – odpowiednią należy dobrać do szerokości przestrzeni międzyzębowych. Na przykład osoby ze ściśle ustawionymi zębami powinny wybrać cienką nić, a osoby, które mają szersze przestrzenie międzyzębowe, mogą skorzystać z nici pęczniejących, które umożliwią im dokładne doczyszczenie obszaru między zębami.

https://estetic-dent-sklep.pl/pl/p/Gum-Expanding-Floss-Peczniejaca-nic-dentystyczna-30m/721#galleryName=productGallery,imageNumber=1-copied Pęczniejąca nić dentystyczna to opcja dla osób z szerszymi przestrzeniami międzyzębowymi.

Wybrać można również nici dentystyczne z dodatkiem fluoru, które dodatkowo zabezpieczą szkliwo przed próchnicą, a także nici wybielające, woskowane i niewoskowane, miętowe czy antybakteryjne. Jednak bez względu na rodzaj produktu, który wybierzemy, podstawę powinna stanowić wiedza, jak prawidłowo czyścić zęby nicią dentystyczną. Nawet najlepszy na rynku produkt wykorzystywany niewłaściwie lub nieregularnie nie spełni swojej roli należycie.

Osoby, które mają problem z utrzymaniem nici dentystycznej w dłoniach, nie powinny rezygnować z nitkowania – postawić mogą chociażby na specjalne flossery dentystyczne. Inną alternatywą dla nici dentystycznych są specjalne szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych lub irygatory.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium