Lekarz-stomatolog dziecięcy to pedodonta. Pierwsza wizyta dziecka u dentysty to bardzo ważne wydarzenie, które najlepiej, jeśli przebiegnie w pełni bezstresowo dla dziecka.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

blog ESTETIC-DENT

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Lekarz-stomatolog dziecięcy to pedodonta. Pierwsza wizyta dziecka u dentysty to bardzo ważne wydarzenie, które najlepiej, jeśli przebiegnie w pełni bezstresowo dla dziecka. Dzięki temu możliwe będzie późniejsze wyrobienie w młodym człowieku pozytywnego nawyku, jakim jest regularne uczęszczanie na kontrole u stomatologa. Wbrew pozorom dziecko może postrzegać taką wizytę jako dobrą zabawę, pod warunkiem że rodzic stworzy mu do tego odpowiednie warunki. Dowiedz się, jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty.

Kiedy należy wybrać się pierwszy raz do dentysty z dzieckiem?

Polskie Towarzystwo Stomatologii dziecięcej rekomenduje, żeby pierwsza wizyta dziecka u dentysty miała miejsce w okresie pomiędzy 6, a 12 miesiącem życia. Najpóźniejszym momentem, kiedy należy zabrać dziecko na przegląd, jest chwila, gdy maluchowi wyrzyna się pierwszy ząb. Pierwsza wizyta w gabinecie nie jest ukierunkowana na diagnozowanie próchnicy, a skontrolowanie prawidłowego ustawienia zębów w jamie ustnej. Pedodonta poinstruuje także opiekunów odnośnie pielęgnacji jamy ustnej w okresie ząbkowania.

Jeśli schemat uczęszczania do stomatologa nie został wdrożony tuż po wyrżnięciu się pierwszego zęba, a dopiero później, należy dbać o regularne uczęszczanie na kontrole stomatologiczne przynajmniej raz na pół roku. Zęby mleczne są szczególnie podatne na zmiany próchnicze, które należy jak najszybciej wyleczyć. W innym przypadku zdrowie mleczaków będzie rzutowało w późniejszym czasie na stan zębów stałych. Próchnica może się na nie przenieść, a bardziej zaawansowane zmiany mogą wpłynąć na ułożenie zębów w szczęce, co wymagałoby kosztownego leczenia ortodontycznego.

Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym

Świetnym pomysłem jest zabranie dziecka przed jego pierwszym pobytem w gabinecie stomatologicznym na wizytę adaptacyjną. Tego rodzaju spotkania są organizowane osobno, jednak częściej zaleca się wcześniejsze zabranie dziecka na wizytę starszego rodzeństwa lub rodzica. Maluch może wówczas obserwować, jak przebiegają czynności przeprowadzane przez stomatologa i zobaczyć, że nie jest to powód do stresu. Podczas pierwszych przeglądów lub leczenia zębów można wziąć dziecko na kolana, jeśli jest to konieczne. Wtedy rodzic lub opiekun siada na fotel stomatologiczny wraz z dzieckiem, natomiast lekarz przeprowadza właściwe czynności. Jeśli wybierzemy pedondontę, gabinet będzie przystosowany do leczenia najmłodszych, a my będziemy mieć pewność, że lekarz specjalizuje się w dbaniu o zęby mleczne.

Książeczki i zabawki nawiązujące do dbania o zdrowie zębów

Przed pierwszą oraz kolejnymi wizytami warto zaopatrzyć się w książeczki lub zabawki, które oswoją dziecko z osobą stomatologa, gabinetem oraz podstawowymi zasadami dbania o zęby. Dzięki temu maluch pozna wcześniej tajniki zdrowia jamy ustnej i będzie chciał doświadczyć samodzielnie niektórych czynności, jeśli tylko zostaną przedstawione wcześniej w materiałach edukacyjnych w sposób atrakcyjny. Dzieci lubią próbować i uczyć się nowych rzeczy, zatem jest to świetna okazja do zdobywania nowych doświadczeń.

Dziecko warto zabrać na wizytę w godzinach porannych, kiedy jest wypoczęte i pojedzone. Rodzic przed wizytą nie powinien być zestresowany – maluchowi najpewniej udzieli się nerwowa atmosfera. Lekarz podczas przeprowadzanych czynności powinien dokładnie wytłumaczyć dziecku, co będzie robił i jak będzie wyglądał przebieg wizyty. Dobrym krokiem będzie również stosowanie pozytywnych wzmocnień – podkreślanie, że dziecko bardzo ładnie sobie radzi.

Kolorowe plomby uwalniające fluor

Jeśli w jamie ustnej dziecka doszło już do rozwoju próchnicy, konieczne może okazać się wdrożenie odpowiedniego leczenia. W większości gabinetów nawet tych, które nie specjalizują się w leczeniu najmłodszych, dostępne są kolorowe plomby stopniowo uwalniające fluor w czasie, w którym są zaaplikowane. Pomaga to zadbać o zdrowie zębów oraz jest wyjątkowo atrakcyjne dla dziecka. Maluch może samodzielnie wybrać kolor plomby i skoncentrować się na pozytywnych aspektach wizyty. Wówczas nagrodą za poddanie się leczeniu będzie kolorowy ząbek, którym można pochwalić się znajomym oraz rodzinie. Dostępne są najróżniejsze kolory plomb – od niebieskich i fioletowych, przez zielone, aż po czerwone i żółte odcienie. Niektóre materiały do plombowania zawierają również kolorowy brokat, który dzięki temu, że jest połyskliwy, jest jeszcze bardziej pożądany przez dziecko.

Modne akcesoria i preparaty do higieny jamy ustnej

Aspektem, który jest niemniej istotny, niż samo przygotowanie dziecka do wizyty są atrakcyjne akcesoria i preparaty do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. Najmłodsi uwielbiają korzystać z samodzielnie wybranych szczoteczek z ulubioną postacią z bajki lub zwierzątkiem. Miętowe pasty stosowane przez dorosłych często są niesmaczne dla dzieci lub wywołują uczucie pieczenia we wrażliwych, dziecięcych ustach. Należy zatem szukać alternatyw w postaci past smakowych – dostępne są smaki truskawkowe, truskawkowo-winogronowe czy jagodowe. Z odnalezieniem produktów idealnych dla dzieci nie powinno być żadnego problemu, gdyż są one wyjątkowo łatwo dostępne.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium