Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz ?

blog ESTETIC-DENT

Jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz?

Kontrola ciśnienia tętniczego pozwala na dostarczenie informacji o naszym stanie zdrowia. Na nadciśnienie choruje coraz więcej osób i to nie tylko w starszym wieku. Problem ten dotyczy również ludzi młodych. Dlatego też warto regularnie mierzyć swoje ciśnienie i w przypadku zbyt wysokiej lub niskiej wartości ciśnienia skonsultować się z lekarzem. O zakup ciśnieniomierza powinny zadbać w szczególności osoby cierpiące na choroby związane z układem krwionośnym. Jednak, który model będzie odpowiedni? Na nadgarstek, a może na ramię? Elektroniczny czy manualny ? Sprawdzamy, na co zwracać uwagę wybierając ciśnieniomierz.

Ogólne parametry ciśnieniomierza

Producenci ciśnieniomierzy oferują bardzo różnorodne rozwiązania oraz urządzenia o odmiennych parametrach technicznych. Modele różnią się od siebie nie tylko sposobem mierzenia ciśnienia, ale również wyglądem i funkcjonalnością. Dostępne są urządzenia z małym lub dużym wyświetlaczem, a nawet takie, które odczytają wynik pomiaru ciśnienia na głos. Podczas wyboru ciśnieniomierza warto zwrócić uwagę na to, czy jest wykonany z trwałych i odpornych na zniszczenia materiałów. Dobrze wykonany ciśnieniomierz będzie służył latami. Ponadto dobrze, jeśli producent do ciśnieniomierza dołączy pokrowiec ochronny, który zapobiega uszkodzeniom urządzenia - przykładowo podczas codziennego noszenia w torebce.

Kupując ciśnieniomierz koniecznie należy zwrócić uwagę na obwód mankietu. W przypadku osób z nadwagą może się okazać, że rozmiar mankietu nie pozwoli zmierzyć ciśnienia. Standardowy rozmiar mankietu w przypadku ciśnieniomierzy naramiennych wynosi około 36 cm i 22 cm w nadgarstkowych. Oczywiście dostępne są modele o większych obwodach mankietu, tak jak w produkcie Nessei DS – 11, który pozwala na poprawne mierzenie ciśnienia u osób, które mają obwód ramienia do 42 cm.

Dlaczego warto kontrolować ciśnienie i przy jakich chorobach jest to konieczne?

Coraz większa część społeczeństwa choruje na nadciśnienie tętnicze, o czym nie wszyscy są świadomi. Niestety nadciśnienie powoduje wiele negatywnych dla zdrowia następstw. Przede wszystkim nieleczone nadciśnienie może prowadzić do zawału serca, niewydolności nerek, krwotoku wewnętrznego oraz udaru mózgu. Dlatego tak ważne jest, aby systematycznie sprawdzać ciśnienie również w młodym wieku. Wczesne wykrycie problemu z nadciśnieniem pozwala na ograniczenie pojawienia się niebezpiecznych powikłań.

Nadciśnienie diagnozuje się, kiedy ciśnienie skurczowe krwi przekracza lub jest równe 140 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe krwi ma wartość równą lub większą 90 mm Hg. Wyniki pomiarów zbliżone do górnych granic norm powinny nas zaniepokoić. Szczególnie ważne znaczenie dla zdrowia i życia ma pomiar ciśnienia u osób, które mają zdiagnozowane problemy żylne, jak przykładowo miażdżyca oraz problemy z układem krwionośnym i naczyniowo – sercowym. Codzienne kontrolowanie ciśnienia pozwoli uchronić osoby chore przed bezpośrednim zagrożeniem życia.

Ciśnieniomierze elektroniczne a manualne

Powszechnie przez lekarzy używane były ciśnieniomierze manualne. Są to bowiem bardzo dokładne i profesjonalne urządzenia do pomiaru ciśnienia tętniczego. Aby prawidłowo zmierzyć ciśnienie z wykorzystaniem ciśnieniomierza manualnego, należy samodzielnie napompować mankiet oraz z pomocą stetoskopu odczytać wyniki. Natomiast w przypadku ciśnieniomierzy elektronicznych, cały proces pomiaru jest zautomatyzowany, a wynik wyświetlany jest na ekranie urządzenia. Wystarczy jedynie założyć mankiet i włączyć urządzenie. Z tego też powodu w domowych warunkach dużo lepiej sprawdzi się ciśnieniomierz elektroniczny. Nie wymaga on od nas specjalnych umiejętności do dokonania pomiaru ciśnienia. Ponadto jest prosty w obsłudze i posiada dodatkowe funkcje. Natomiast ciśnieniomierz manualny jest najdokładniejszy ze wszystkich dostępnych na rynku, jednak może być skomplikowany w obsłudze przez osoby starsze.

Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?

Najbardziej popularne i proste w obsłudze są ciśnieniomierze naramienne oraz nadgarstkowe. Dlatego też wybór między tymi modelami często nie jest jednoznaczny. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę, kto będzie użytkownikiem ciśnieniomierza. Jeśli jest to osoba o ograniczonej sprawności fizycznej lub znacznej otyłości to prostszy w obsłudze będzie ciśnieniomierz nadgarstkowy. Przykładem takiego modelu ciśnieniomierza jest Nessei WS 820. Dodatkowo umożliwia on pomiar ciśnienia u osób z arytmią serca.

Ponadto ciśnieniomierz nadgarstkowy doskonale sprawdzi się dla osób, które muszę kilkukrotnie w ciągu dnia monitorować wartość ciśnienia, a często podróżują. Modele nadgarstkowe są mniejsze od naramiennych i zgrabniejsze, dlatego łatwo zapakujemy je do torebki i zabierzemy ze sobą wszędzie. Należy jednak mieć na uwadze, że ciśnieniomierz nadgarstkowy mierzy ciśnienie w miejscu, gdzie żyły są cieńsze oraz słabsze, co wpływa na odczyt ciśnienia. Tego typu modele zalecane są raczej dla osób bez większych problemów żylnych, ponieważ odczyt ciśnienia może być obarczony błędem.

Nieco inaczej prezentują się modele ciśnieniomierzy naramiennych. Ich pomiar jest bardziej dokładny, dlatego też modele te zalecane są dla osób starszych oraz tych, które mają miażdżycę oraz problemy z naczyniami krwionośnymi. Jednak dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej założenie mankietu może być problematyczne. Mimo to zaleca się, aby osoby starsze i zmagające się z problemami żylnymi stosowały dokładniejszy ciśnieniomierz naramienny, taki jak przykładowo Little Doctor LD30. Dodatkowym atutem ciśnieniomierzy naramiennych jest to, że posiadają duży i czytelny wyświetlacz oraz są intuicyjne w użytkowaniu.

Dodatkowe funkcje ciśnieniomierzy

Kupując nowy ciśnieniomierz warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie oferują producenci. Dzięki temu codzienny pomiar ciśnienia będzie komfortowy. Interesującą funkcją pomocną w regularnym monitorowaniu ciśnienia jest możliwość zapisania w pamięci urządzenia nawet do 90 pomiarów, co oferuje model Little Doctor LD51A. Dzięki tej opcji łatwo sprawdzić wyniki ciśnienia sprzed kilku dni, co będzie cenną informacją dla lekarza, podczas dobierania leków lub kontroli leczenia.

Nowoczesne ciśnieniomierze umożliwiają również poznanie średniej wartości ciśnienia z ostatnich trzech dni i potrafią identyfikować arytmię serca. Ciśnieniomierze z reguły są proste w obsłudze i posiadają duże wyświetlacze, które ułatwiają osobom starszym odczyt pomiaru ciśnienia. Ciśnieniomierze mogą być zasilane na baterie lub zasilacz, który znajduje się w zestawie. Oba rozwiązania zapewniają poprawny pomiar ciśnienia.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Na adekwatny do stanu rzeczywistego wynik pomiaru ciśnienia ma wpływ to, w jaki sposób używa się urządzenia. Zanim skorzysta się z nowego ciśnieniomierza, należy bezwzględnie zapoznać się z instrukcją obsługi producenta. Tylko stosując się do wskazówek producenta pomiar będzie prawidłowy.

Ogólne zasady mówią, że pomiaru należy dokonywać w ciszy i spokoju, a godzinę przed nie należy pić kawy, mocnej herbaty i alkoholu. W przypadku ciśnieniomierza naramiennego konieczny jest swobodny dostęp do ramienia. Pamiętajmy, że nie należy zakładać mankietu na sweter. Mankiet powinien być oddalony od zgięcia łokcia o około 2 – 3 cm. Ręka powinna znajdować się w pozycji swobodnej i być oparta na stole tak, aby przedramię znajdowało się na wysokości serca. Nie powinno poruszać się dłonią oraz rozmawiać podczas pomiaru.

Natomiast w przypadku ciśnieniomierza nadgarstkowego, mankiet powinien znajdować się kilka centymetrów nad dłonią. Warto mieć na uwadze, że ciśnienie powinno być zawsze mierzone o takiej samej porze. Pozwoli to na prawidłowy odczyt ciśnienia i wyciągnięcie poprawnych wniosków z uzyskanych wyników.

Kupno ciśnieniomierza nie powinno być przypadkowe. Jak widać istnieje wiele parametrów i aspektów indywidualnych, którymi należy kierować się podczas wyboru ciśnieniomierza. Jego model powinien być uzależniony przede wszystkim od wieku oraz stanu zdrowotnego osoby korzystającej z urządzenia. Dlatego wybór ciśnieniomierza warto przemyśleć, a w przypadku wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium