Kolorowe plomby stosuje się wyłącznie na uzębieniu mlecznym, dlatego też raczej nie porusza się tego tematu w kontekście zębów stałych. Dorosłym przeważnie zależy na tym, aby wypełnienie było możliwie jak najmniej widoczne. Kolorowe plomby to nierzadko sposób na przekonanie dziecka do wizyty u dentysty.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Kolorowe plomby - czy warto?

blog ESTETIC-DENT

Kolorowe plomby - czy warto?

Kolorowe plomby stosuje się wyłącznie na uzębieniu mlecznym, dlatego też raczej nie porusza się tego tematu w kontekście zębów stałych. Dorosłym przeważnie zależy na tym, aby wypełnienie było możliwie jak najmniej widoczne. Kolorowe plomby to nierzadko sposób na przekonanie dziecka do wizyty u dentysty. To możliwość odwrócenia uwagi malucha od samego zabiegu oraz zapewnienie mu odrobiny rozrywki podczas wybierania koloru wypełnienia. Dowiedz się, czy warto wybierać kolorowe plomby.

Zalety wykorzystywania kolorowych plomb

Wśród podstawowych zalet kolorowych wypełnień wymienia się radość, które przynoszą one dzieciom. Mali Pacjenci mogą wówczas przekonać się, że ich zdanie jest istotne, oraz że mogą samodzielnie podejmować niektóre decyzje związane ze swoim leczeniem. Gama kolorystyczna wypełnień jest naprawdę duża – można wybierać spośród kolorów takich jak zielony, pomarańczowy, żółty, fioletowy, niebieski, granatowy, czerwony czy różowy. W zależności od zastosowanego rodzaju plomby może okazać się, że maluch od razu po przeprowadzonym zabiegu może jeść i pić – należy zapytać o to stomatologa.

Kolorowe plomby, a specyfika zębów mlecznych

Kolorowe plomby wykonane są ze światłoutwardzalnego kompozytu, podobnie jak plomby, które wykorzystuje się w przypadku osób dorosłych. Są jednak o wiele miększe, co daje szansę na ich naturalne ścieranie się wraz z upływem czasu, na równi z zębami mlecznymi malucha. Dużą zaletą kolorowych plomb jest to, że mogą uwalniać niewielkie dawki fluoru, co pozytywnie wpływa na stan uzębienia dziecka, który jest niezwykle istotny w wieku rozwojowym. Warto pamiętać o tym, że dbanie o zęby w młodym wieku jest bardzo istotne, ponieważ próchnica i jej powikłania bardzo łatwo przenoszą się na wyrzynające się zęby stałe.

Jak można jeszcze bardziej urozmaicić kolorowe plomby?

Kolorowe plomby to nie koniec atrakcji, które mogą czekać na dziecko w gabinecie dentystycznym. Jeśli maluch ma trudności z wyborem określonego koloru wypełnienia, a posiada tylko jeden ubytek, nierzadko możliwe jest wykonanie plomby dwukolorowej. Niektóre z dostępnych wypełnień mogą oprócz koloru nadawać uzębieniu blasku, ponieważ zawierają brokat. Ciekawym aspektem tego rodzaju wypełnień jest to, że dzieci po ich założeniu często o wiele chętniej zaczynają dbać o zęby. W końcu nie chcą uszkodzić swojego nowego, kolorowego zęba. Warto wówczas tuż po plombowaniu położyć nieco większy nacisk na wyrabianie w dziecku pozytywnych nawyków higienicznych i pielęgnacyjnych, a kiedy jego zapał do szczotkowania zębów odrobinę przygaśnie, zainwestować w nową szczoteczkę z wybranym zwierzątkiem.

Jak wygląda zakładanie kolorowych wypełnień?

Zakładanie kolorowych wypełnień przebiega w praktycznie identyczny sposób, jak w przypadku standardowych plomb. Cały zabieg rozpoczyna się od oględzin jamy ustnej. Po zlokalizowaniu ubytku i podjęciu decyzji o jego leczeniu należy znieczulić miejsce poddawane zabiegowi. Lekarz stomatolog dokładnie oczyszcza miejsce objęte próchnicą, aplikuje i wypłukuje specjalny żel, osusza ząb, aplikuje bond i zakłada plombę, którą następnie wspólnie z dzieckiem musi dopasować do reszty uzębienia tak, by nie przeszkadzała i była całkowicie niewyczuwalna podczas codziennego funkcjonowania.

Ceny kolorowych wypełnień

Ceny kolorowych wypełnień nie są znacząco wyższe niż w przypadku pozostałych rodzajów plomb. Koszty plombowania zęba przeważnie nie przekraczają 200-250 złotych. Najczęściej jednak zamykają się w 100-150 złotych. Na koszty wpływa:

  • zastosowany materiał, 
  • ilość wypełnienia, konieczna do wypełnienia ubytku, 
  • miasto, w jakim wykonuje się zabieg,
  • renoma gabinetu stomatologicznego. 

Warto pamiętać, że nie zawsze najtaniej, znaczy najlepiej – często tanio wykonane plombowanie okazuje się nietrwałe i szybko wymaga wymiany.

Kolorowa plomba jako sposób na przekonanie dziecka do leczenia dentystycznego

Wśród najmłodszych często spotykany jest lęk przed dentystą. Najczęściej wynika on z tego, że dziecko nie jest pewne tego, co się będzie działo. Dlatego też tak ważne jest dokładne tłumaczenie maluchowi przez stomatologa tego, co będzie robił oraz w jakim celu. Kolorowe plomby są bardzo pomocną kwestią w oswajaniu dzieci z gabinetem dentystycznym – umożliwiają skoncentrowanie uwagi dziecka na wybieraniu koloru, który pojawi się w zębie, zamiast na tym, co będzie wykonywane w trakcie zabiegu. Takie udogodnienia sprawiają też, że dziecko czuje się swobodniej w towarzystwie dentysty, z którym wybiera kolor wypełnienia. Finalnie może okazać się, że dziecko samo chce poddać się leczeniu i mieć plombę, którą będzie mogło pokazać kolegom oraz rodzinie.

Jeśli mimo wszystko dziecko boi się postępowania zabiegowego, być może warto zainteresować się wizytami adaptacyjnymi lub zaopatrzyć w specjalne książeczki dentystyczne, które opowiadają o zdrowiu zębów. Dodatkowym aspektem, który bywa pomocny w wyeliminowaniu lęku przed dentystą, jest zakup kolorowych gadżetów dentystycznych i wybór stomatologa dziecięcego, specjalizującego się w leczeniu najmłodszych.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium