Lakierowanie zębów to bardzo popularny zabieg, który stosuje się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Pomaga utrzymać w zdrowiu jamę ustną oraz zapobiega pojawianiu się ubytków próchniczych na zębach. Procedura jest bardzo szybka w wykonaniu i nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami bólowymi. Sprawia to, że jest to świetny sposób na to, aby zadbać o swoje zęby. Dowiedz się, czym dokładnie jest lakierowanie zębów i jak trzeba się do niego przygotować.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Lakierowanie zębów — jak się na nie przygotować?

blog ESTETIC-DENT

Lakierowanie zębów — jak się na nie przygotować?

Lakierowanie zębów to bardzo popularny zabieg, który stosuje się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Pomaga utrzymać w zdrowiu jamę ustną oraz zapobiega pojawianiu się ubytków próchniczych na zębach. Procedura jest bardzo szybka w wykonaniu i nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami bólowymi. Sprawia to, że jest to świetny sposób na to, aby zadbać o swoje zęby. Dowiedz się, czym dokładnie jest lakierowanie zębów i jak trzeba się do niego przygotować.

Na czym polega lakierowanie zębów?

Lakierowanie zębów to zabieg skierowany do posiadaczy zębów zdrowych. Jest elementem skutecznej profilaktyki przeciwpróchniczej. Polega na pokryciu zębów specjalnym lakierem o dużej zawartości fluoru przy pomocy niewielkiego pędzelka. Lakier twardnieje na zębach, wypełnia mikroubytki i tworzy niewidoczną powłokę ochronną. Preparaty stosowane przez stomatologów często oprócz fluoru zawierają również przykładowo chlorheksydynę, czyli substancję o bardzo pozytywnym wpływie na dziąsła, działaniu antyseptycznym i wspomagającym gojenie. Regularne lakierowanie zębów zmniejsza ryzyko próchnicy nawet o 80%.

Lakierowanie zębów u dzieci jako krok profilaktyczny przeciwko próchnicy

Ponieważ lakierowanie zębów jest jednym ze sposobów na przeprowadzenie fluoryzacji, szczególną uwagę do niego przykłada się u dzieci. Najmłodsi często mają problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, ciężko jest im dotrzeć w trudno dostępne miejsca w jamie ustnej lub zwyczajnie zapominają o prawidłowej pielęgnacji. Chętnie też sięgają po słodycze, słodkie i kwaśne produkty żywnościowe.

W związku z tym już u małych dzieci pojawia się próchnica. Ponieważ jest to choroba zakaźna, łatwo roznosi się na kolejne zęby, a w przyszłości może objąć również zęby stałe. Właśnie dlatego również w szkołach organizowane są akcje fluoryzacyjne dla dzieci w porozumieniu z higienistką lub pielęgniarką szkolną. Lakierowanie zębów u dzieci należy przeprowadzać przynajmniej 2 razy w ciągu roku. Czasami zaleca się wykonywanie go co 3 miesiące.

Czy lakierowanie zębów może być niebezpieczne?

W Internecie znaleźć można treści mówiące o tym, że lakierowanie lub fluoryzacja mogą być niebezpieczne. Osoby wysuwające takie twierdzenia za przykład podają zatrucia ostre fluorem lub fluorozę, czyli chorobę przewlekłą, spowodowaną nadmiarem fluoru w organizmie. Dawka toksyczna fluoru wynosi jednak około 5 mg na kilogram masy ciała, natomiast dopuszczalna dzienna dawka wynosi 3,5 mg na dobę. 

Żeby zatruć się fluorem, konieczne byłoby spożycie od około 1/3 do połowy tubki pasty do zębów w ciągu jednego dnia lub wypicie płukanki do ust. Warto zatem pamiętać o tym, że fluor w niewielkich dawkach (np. w paście do zębów lub preparatach podawanych przez stomatologa) chroni zęby i wzmacnia szkliwo, ale stosowany w nadmiarze może zaszkodzić – dlatego zazwyczaj na opakowaniach past do zębów znajdziemy zapis mówiący o tym, aby chronić dzieci przed połykaniem pasty.

Lakierowanie i lakowanie – czym się różnią te zabiegi?

Ponieważ lakierowanie i lakowanie brzmią podobnie, są mylone ze sobą przez dużą część społeczeństwa. W rzeczywistości są to dwa odrębne zabiegi. Lakowanie wykonujemy na całkowicie zdrowych, nieobjętych próchnicą zębach, zatem najlepiej jest robić to tuż po ich wyrżnięciu. Z podjęciem takich działań nie czekamy, aż pojawią się wszystkie zęby – robi się to regularnie i po kolei, kiedy wyrzynają się one po kolei. Lakowanie nie jest drogie, a zabezpieczenie jednego zęba trwa kilka minut, zatem zdecydowanie warto je przeprowadzić.

Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, zabieg można wykonywać również u osób dorosłych. Polega na pokrywaniu naturalnie występujących w zębach bruzd specjalnym uszczelniaczem, który ma zapobiec rozwojowi próchnicy i zabezpieczyć ząb przed czynnikami zewnętrznymi. Obecność laków w zębach ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny i nie dopuszcza do rozwoju próchnicy. Warto jednak pamiętać o tym, że czasem zdarza się, że laki wypadają, zatem podczas wizyt kontrolnych u stomatologa warto przyglądać się również im.

Przygotowanie do zabiegu lakierowania zębów

Lakierowanie należy przeprowadzać wyłącznie w gabinetach stomatologicznych. Sam zabieg nie wymaga szczególnego przygotowania i jeśli nie mamy żadnych ubytków w zębach oraz pomyślnie przeszliśmy ostatni przegląd, wystarczy dokładnie umyć zęby i użyć nitki przed wizytą u dentysty. Po umyciu zębów nie wolno spożywać żadnych pokarmów, ani słodkich napojów. Dozwolona jest jedynie woda niegazowana. Nie powinno się też palić.

Jeśli w zębach znajdują się już ubytki spowodowane próchnicą, na zabieg przychodzimy tak samo przygotowani, ale konieczne będzie przeprowadzenie leczenia. Czasami może zdarzyć się również, że trzeba będzie wykonać skaling i piaskowanie w celu pozbycia się kamienia nazębnego. Stomatolog musi dokładnie oczyścić zęby, a następnie przeprowadzi lakierowanie. Dzięki temu zabieg będzie skuteczny, a utrzymanie zębów w doskonałym stanie będzie o wiele łatwiejsze.

 

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium