Wady zgryzu często pojawiają się już w dzieciństwie i to właśnie wówczas najlepiej jest podjąć się ich leczenia, ponieważ wtedy jest ono najskuteczniejsze. Być może właśnie dlatego w Polsce obowiązuje refundacja tego rodzaju leczenia u Pacjentów do 12 roku życia. Zajmuje się tym ortodoncja, czyli dziedzina, która wykrywa, diagnozuje i koryguje wady zgryzu. Dowiedz się, jak wygląda leczenie ortodontyczne takich wad.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Leczenie ortodontyczne a wady zgryzu

blog ESTETIC-DENT

Leczenie ortodontyczne a wady zgryzu

Wady zgryzu często pojawiają się już w dzieciństwie i to właśnie wówczas najlepiej jest podjąć się ich leczenia, ponieważ wtedy jest ono najskuteczniejsze. Być może właśnie dlatego w Polsce obowiązuje refundacja tego rodzaju leczenia u Pacjentów do 12 roku życia. Zajmuje się tym ortodoncja, czyli dziedzina, która wykrywa, diagnozuje i koryguje wady zgryzu. Dowiedz się, jak wygląda leczenie ortodontyczne takich wad.

Wady zgryzu i ich przyczyny

Wady zgryzu to zaburzenia w obrębie układu i ułożenia zębów w jamie ustnej. Mogą być widoczne z zewnątrz lub niezauważalne przez osoby, których nie dotyczy ten problem. Czasami zdarza się jednak, że ich obecność całkowicie zmienia i zniekształca rysy twarzy. Obecność wad zgryzu często powoduje szczególnie u małych Pacjentów wady wymowy, trudności z przeżuwaniem, szybsze męczenie się podczas mówienia oraz aktywności fizycznej i nieprawidłowe wzorce związane z oddychaniem. Możliwe są także problemy ze stawami żuchwowymi, zbyt szybkim ścieraniem się zębów i łatwiejsze obejmowanie zębów próchnicą. Przyczyną wad zgryzu mogą być niedobory w czasie ciąży u matki, uszkodzenia okołoporodowe, urazy mechaniczne, niewłaściwe nawyki dotyczące przykładowo ssania kciuka. Czasami pojawiają się również samoistnie w toku rozwoju.

Rodzaje wad zgryzu

Wśród rodzajów wad zgryzu wyróżniamy nieprawidłowości pionowe, poziome oraz poprzeczne. Wady pionowe są widoczne w rzucie pionowym, poziome – w poziomym natomiast poprzeczne to takie, w których zęby przykładowo na siebie zachodzą. Często jednak zdarza się, że wady się ze sobą łączą. Jednymi z najpopularniejszych wad zgryzu jest przodozgryz, tyłozgryz czy zgryz otwarty. U dzieci, szczególnie w okresie po wymianie zębów mlecznych na stałe zaobserwować można również:

  •   brak zawiązków – tego rodzaju wady się nie leczy. Jest związana z brakiem zawiązków niektórych zębów. W zdecydowanej większości przypadków braki dotyczą ósemek, ale czasami zdarzają się również braki dwójek czy piątek.
  •       stłoczenia zębów – kiedy ilość miejsca w szczęce nie jest proporcjonalna do ilości miejsca, które jest potrzebne zębom do prawidłowego ułożenia się w jamie ustnej Pacjenta.
  •       szparowatość – kiedy ilość miejsca w szczęce jest zbyt duża w porównaniu do rozmiaru zębów, w jamie ustnej tworzą się szpary między zębami.
  •   zęby zatrzymane – czyli takie, których górna część się wyrżnęła, natomiast dolna pozostała w kości, pomimo tego, że ząb rozpoczął swój wzrost minimum 2 lata wcześniej.

Kiedy należy wybrać się do ortodonty?

Do ortodonty należy wybrać się w szczególności wtedy, kiedy u dziecka występuje wada wymowy, jego bródka jest cofnięta lub nadmiernie wysunięta do przodu, czy gdy widoczne są asymetrie w budowie twarzy. Istotnym sygnałem do wizyty u ortodonty jest również oddychanie przez otwarte usta. Podstawą są oczywiście regularne kontrole stomatologiczne przeprowadzane u dentysty. Stomatolog, jeśli wychwyci nieprawidłowości, z pewnością poinformuje o ich obecności rodziców i sygnalizuje potrzebę wybrania się do ortodonty.

U dorosłych sprawa wygląda nieco inaczej. Oprócz oczywistych względów estetycznych, które powinny być sygnałem, że coś się dzieje, pozostałe nie są tak wyraźne. Często w przypadku wad zgryzu u dorosłych pojawiają się asymetrie podczas uśmiechania się, zbyt szybkie ścieranie się zębów, odsłanianie szyjek zębowych, nadwrażliwość, bruksizm.

Leczenie ortodontyczne wad zgryzu

Obecnie najczęściej stosowaną i najskuteczniejszą metodą leczenia ortodontycznego wad zgryzu są aparaty. Z ich pomocą można wyleczyć większość najpopularniejszych wad, które występują u Pacjentów. Wyróżniamy aparaty stałe, których Pacjent nie może samodzielnie zdejmować oraz aparaty ruchome, które stosuje się w określonych sytuacjach np. na kilka godzin dziennie lub na noc. Wielokrotnie Pacjenci bardzo bronią się przed założeniem aparatu, tłumacząc takie postępowanie brakiem wygody czy estetyki. Obecnie jednak wybór aparatów na rynku jest tak ogromny, że można zdecydować się na aparaty estetyczne, przezroczyste czy lingwalne (czyli całkowicie niewidoczne). Również kwestie związane z wygodą można dostosować do preferencji i potrzeb konkretnych Pacjentów.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne niezależnie od tego, czy jest przeprowadzane u dzieci, czy u dorosłych rozpoczyna się od diagnostyki. W tym celu wykonuje się przegląd, zdjęcia rentgenowskie, a także specjalne odlewy gipsowe uzębienia konkretnego Pacjenta. Sporządza się również szczegółowy plan leczenia oraz kosztorys i rozplanowuje się kolejne wizyty. Ortodonta dobiera wspólnie z Pacjentem odpowiedni aparat do potrzeb, a później (jeśli jest to aparat stały) zakłada go. Podczas tej wizyty Pacjent otrzymuje również szczegółowe wytyczne dotyczące higieny i pielęgnacji jamy ustnej podczas noszenia aparatu. Z Pacjentem omawia się również odczucia, które mogą występować, zanim ten przyzwyczai się do metody leczenia. W późniejszym czasie konieczne są regularne wizyty kontrolne, a po zdjęciu aparatu – utrzymanie efektów.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium