Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Najlepsze szczoteczki manualne

blog ESTETIC-DENT

Najlepsze szczoteczki manualne do zębów

Manualne szczoteczki do zębów to wciąż podstawowe akcesorium do pielęgnacji i higieny jamy ustnej. Wiele osób nie przepada za propozycjami elektronicznymi czy sonicznymi, a w końcu szczoteczką manualną również da się prawidłowo umyć zęby, co potwierdzają dentyści i higienistki stomatologiczne. Dowiedz się, jakie są najlepsze szczoteczki manualne.

Rodzaje szczoteczek manualnych do mycia zębów

Nie każdy wie, że wyróżniamy różne rodzaje szczoteczek manualnych do mycia zębów, zatem warto je przytoczyć. Wśród akcesoriów do mycia zębów można znaleźć szczoteczki:

 •   klasyczne – o równym włosiu i nierzadko nieprofilowanej rączce, odpowiednie dla osób niemających większych problemów z zębami czy utrzymaniem higieny jamy ustnej. Są wygodne w stosowaniu, nieskomplikowane w swojej budowie i dość tanie.
 •   podwójne – z włosiem ułożonym na dwa różne sposoby, w rzędach. Jedne z włókien są proste i nieścinane, twardsze, natomiast drugie – dużo miększe, coraz cieńsze na końcach. Tego rodzaju szczoteczki ułatwiają doczyszczenie kieszonek dziąsłowych czy przestrzeni międzyzębowych.
 •   ortodontyczne – służące osobom noszącym aparaty ortodontyczne i umożliwiające ich odpowiednie doczyszczenie. Mają specjalnie ułożone włosie.
 •   pooperacyjne – stosowane np. po wszczepieniu implantów czy przeprowadzeniu innych zabiegów w obrębie jamy ustnej. Wyposażone są w wyjątkowo miękkie włosie.
 •   wybielające – polecane dla osób palących, spożywających duże ilości kawy, herbaty czy czerwonego wina. Włókna tych szczoteczek pokryte są specjalnymi substancjami, ułatwiającymi doczyszczenie zębów z trudnych osadów.
 •   antybakteryjne – powleczone substancjami, które mają ułatwić zJak dbać o szczoteczki do zębów? achowanie higieny jamy ustnej na wysokim poziomie. Zapobiegają zakażeniom i zapaleniom.

Popularnym rodzajem dostępnych akcesoriów do mycia zębów są również szczoteczki dziecięce, w szerokim wyborze grafik i kolorów, z mniejszą główką, wykonaną z miększego włosia, niż szczoteczki dla osób dorosłych. Każda ze szczoteczek, niezależnie od rodzaju może mieć specjalnie profilowane rączki, elementy gumowe umieszczone pomiędzy włosiem, które ułatwiają doczyszczenie zębów z osadu czy też dodatkowe czyściki do języka po zewnętrznej stronie.

Poszczególne modele różnią się od siebie również poziomem twardości włosia. Można podzielić je na trzy podstawowe rodzaje – miękkie, średnie i twarde, jednak coraz większa ilość producentów wprowadza również dodatkowe podziały i nazwy takie jak „supermiękkie” czy „ultramiękkie”. W każdym wypadku na co dzień najlepiej będzie wybierać szczoteczki oznaczane jako miękkie. Szczoteczki średnie to dobry wybór w przypadku, kiedy chcemy przeprowadzić gruntowne czyszczenie jamy ustnej. Używanie zbyt twardych szczoteczek codziennie może zaszkodzić szkliwu oraz dziąsłom.

Co powinna mieć wysokiej jakości szczoteczka manualna?

Wysokiej jakości szczoteczka manualna powinna umożliwiać wygodne operowanie nią i skuteczne doczyszczenie jamy ustnej. Dobrze, jeśli posiada główkę, która delikatnie się odgina, co zapobiegnie nadmiernemu dociskaniu szczoteczki do szkliwa. Wygodne są również profilowane w ergonomiczny kształt rączki, które sprawiają, że akcesorium można używać w pełni komfortowo. Podstawą jest oczywiście miękkie włosie i dopasowanie do problemów lub potrzeb jamy ustnej np. obecność dodatkowych substancji antybakteryjnych, szczególna delikatność czy opcja wybielania.

Jak dbać o szczoteczki do zębów?

Szczoteczki do zębów należy przechowywać na wolnym powietrzu w taki sposób, by po każdym myciu miały możliwość swobodnego wyschnięcia. Niedopuszczalne jest zamykanie ich w etui czy nakładanie kapturków podróżnych na co dzień. Jeśli trzymamy szczoteczki w tym samym miejscu, co pozostali członkowie rodziny, należy pilnować, aby poszczególne akcesoria nie stykały się ze sobą nawzajem. Pozwoli to zachować należytą higienę. W sytuacji kiedy zobaczymy, że włosie szczoteczki jest powyginane i zużyte, należy ją jak najszybciej wymienić. W innym przypadku wymiany dokonujemy co 3 miesiące.

Jakie są najlepsze szczoteczki manualne?

Wśród najlepszych wyprodukowanych szczoteczek manualnych do zębów do tej pory standardowo wymieniało się markę Curaprox. Oczywiście dalej w jej asortymencie znajdziemy jedne z najlepszych produktów dostępnych na rynku, jednak niedawno pojawił się również ich stosowny i godny zaufania zamiennik, czyli szczoteczki marki Tello. W niniejszym artykule zapoznamy się z uogólnionym asortymentem obu marek oraz dokonamy ich porównania.

Szczoteczki Curaprox – czy są najlepsze? Co znajdziemy w asortymencie marki?

Najpopularniejszym modelem wśród szczoteczek marki Curaprox są zdecydowanie te, które oznaczono jako CS 5460. Szczoteczki wyposażone zostały w bardzo cienkie i miękkie włókna Curen gęsto rozmieszczone na główce. Akcesoria CS 5460 mają odpowiadać na potrzeby wszystkich osób, które borykają się z wrażliwymi zębami i dziąsłami. Ten model jest dostępny również w wariancie Ortho przeznaczonym dla osób z aparatami ortodontycznymi. Włókna w tych produktach są jeszcze cieńsze oraz posiadają rowek w środkowej części główki.

Kolejnym popularnym modelem są szczoteczki manualne CS 12460 o jeszcze większej ilości włókien Curen, które są charakterystyczne dla marki Curaprox. Warto wiedzieć, że liczba podana po znaczniku CS to dokładnie ilość włosków, które znajdują się na szczoteczce. Średnica włókien w omawianym modelu ma 0,8 mm, główka jest delikatnie pochylona, a budowa rączki ma ułatwiać czyszczenie zębów pod kątem zalecanych 45 stopni.

Szczoteczki specjalne Curaprox dedykowane konkretnym grupom

Curaprox zadbało również o potrzeby osób, które cierpią z powodu nieprawidłowych nawyków w zakresie czyszczenia jamy ustnej i wprowadziło na rynek szczoteczkę ATA. Jest to model, który uniemożliwia zbyt mocne dociskanie akcesorium do zębów, a tym samym powodowanie uszkodzeń szkliwa i dziąseł. Ma specjalnie wyprofilowaną rączkę, która ułatwia poprawę techniki mycia zębów. Nie zabrakło także propozycji oznaczonych jako „CS Surgical”, czyli szczoteczek pooperacyjnych.

Dla osób, którym najpopularniejsze modele wydają się zbyt gęste, producent przewidział CS 3960 o mniejszej ilości włosia lub CS 1560, w której, chociaż włoski są w ograniczonej ilości, okazują się dużo grubsze od tych, które znajdziemy w pozostałych modelach. W asortymencie marki znajdziemy także szczoteczki dla niemowląt oraz dzieci w wieku 4-12 lat. Główki tych szczoteczek są mniejsze, a ilość włosia dopasowana do grupy wiekowej. Producent zadbał również o to, by jego produkty nie zawierały ftalanów, barwników azowych czy bisfenolu A.

Czym wyróżniają się szczoteczki do mycia zębów Curaprox?

Ogromną zaletą Curaprox są ich własne, autorskie włókna, które są wyjątkowo cienkie i bardzo delikatne dla szkliwa. Marka dba o jak największą paletę kolorystyczną dostępnych szczoteczek, a nawet umożliwia wybór koloru rączki oraz włosia. Regularnie wypuszcza także na rynek rozmaite edycje limitowane jak np. Summer, Winter, Sailing, Color of the year, Fun with Curaprox, Bathroom czy limitowana seria w najróżniejszych odcieniach różu.

Szczoteczki do mycia zębów Tello

Najbardziej podstawowe i popularne szczoteczki Tello to model 6240 Ultra Soft, który podobnie, jak w Curaprox posiada ilość włókien zasygnalizowaną w nazwie szczoteczki. Jest przeznaczona dla osób o wrażliwych i delikatnych zębach. Oprócz tego w asortymencie marki Tello znajdziemy przykładowo:

 •   Tello 3940 Medium – o włosiu średniej twardości, dla osób, które nie przepadają za szczoteczkami miękkimi. Ma nieco mniejszą ilość włosia, które jest o wiele grubsze – ma średnicę 0,15 mm i wykonane zostało w technologii Nolex, która zapobiega zbyt szybkiemu odginaniu się włosia szczoteczki.
 •   Tello 4920 Soft – o większej ilości włosia, niż poprzedniczka, jednak mniejszej, niż najdelikatniejsza wersja Ultra Soft. To doskonałe rozwiązanie pośrednie dla osób, które mają standardowe lub wrażliwe zęby. Włosie ma wymiar 0,12 mm.
 •   Tello Ultra Soft 4920 Ortho – to propozycja o takiej samej ilości włosia jak model Soft, jednak dostosowana do potrzeb osób, noszących aparaty ortodontyczne. Umożliwia ich skuteczne czyszczenie dzięki oznaczonemu innym kolorem wcięciu w włosiu, które ma taką samą średnicę 0,12 mm, jak poprzedni model i jest wykonane w technologii Nolex.

Dodatkowo w ofercie marki dostępne są oczywiście szczoteczki pooperacyjne i dla najmłodszych, podzielonych na różne grupy wiekowe. Szczoteczki pozabiegowe producent dedykuje również osobom z chorobami przyzębia np. paradontozą. Ich kształt główki jest bardzo niewielki, zawierają ponad 14 tysięcy włókien i umożliwiają dokładne, aczkolwiek delikatne czyszczenie.

Dlaczego warto wybrać szczoteczki manualne Tello?

Szczoteczki do mycia zębów Tello podobnie jak Curaprox oferują własne, wyjątkowe włosie. Od poprzedniczek różni się ono jednak tym, że każdy włos, znajdujący się na szczoteczce rozchodzi się dodatkowo na cztery różne końcówki, co ma z założenia zwiększać ich skuteczność. Akcesoria do mycia zębów Tello zabezpieczone są również przed nadmiernym dociskaniem do zębów, dzięki pewnemu marginesowi elastyczności. Większość z modeli omawianej marki wygląda bardzo podobnie do szczoteczek Curaprox, jednak producent częściej stawia na transparentne rączki.

Podsumowanie – porównanie marki Curaprox i Tello

Zarówno marka Curaprox, jak i Tello mają związki ze Szwajcarią. Szczoteczki są tam produkowane lub polecane. Obie firmy zadbały o duży wybór wariantów kolorystycznych oferowanych produktów, jednak w tym przypadku Curaprox zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie. Oprócz tego oferuje bardzo atrakcyjne edycje limitowane o niesztampowym wyglądzie. Widać jednak, że Tello sukcesywnie poszerza ilość dostępnych w swoim asortymencie kolorów włosia i rączek. Najbardziej rzucające się w oczy różnice pomiędzy produktami Tello i Curaprox to, że:

 •   Tello produkuje szczoteczki z półtransparentnymi lub transparentnymi rączkami, natomiast Curaprox barwi je tak, że są nieprzezroczyste,
 •   Curaprox wyposaża swoje szczoteczki we włosie Curen, natomiast Tello w technologię Nolex, które spełniają całkowicie różne funkcje.

Mimo wszystko design szczoteczek obu marek jest do złudzenia podobny. Ocena kwestii użytkowych to kwestia mocno subiektywna, której analizy każdy powinien dokonać samodzielnie. Warto jednak pamiętać o tym, żeby dobierać szczoteczkę adekwatnie do swoich potrzeb. Płaszczyzna, na której marka Tello wysuwa się na prowadzenie względem Curaprox to zdecydowanie cena, ponieważ szczoteczki Tello są jak na razie około 25% tańsze.

 

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium