Paradontoza jest jedną z najczęściej występujących chorób przyzębia. Może dotyczyć nawet 70% osób dorosłych w Polsce, zatem statystyki są zastraszające. Nieleczona może prowadzić do wypadania zębów. Jej główną przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja. Dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o zęby, żeby uniknąć paradontozy, a także co robić, kiedy pojawiają się jej pierwsze symptomy.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Paradontoza a chlorheksydyna

blog ESTETIC-DENT

Jaki ma związek paradontoza z chlorheksydyną?

Paradontoza jest jedną z najczęściej występujących chorób przyzębia. Może dotyczyć nawet 70% osób dorosłych w Polsce, zatem statystyki są zastraszające. Nieleczona może prowadzić do wypadania zębów. Jej główną przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja. Dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o zęby, żeby uniknąć paradontozy, a także co robić, kiedy pojawiają się jej pierwsze symptomy.

Czym jest paradontoza?

Paradontozę nazywamy również zapaleniem przyzębia. Polega ona na stopniowym uszkadzaniu struktur, które mają za zadanie utrzymywać ząb na swoim miejscu. Zęby zaczynają się delikatnie ruszać, aż w końcu wypadają. Wśród jej czynników ryzyka wyróżniamy wiek powyżej 35 lat, nieprawidłową higienę jamy ustnej, spożywanie alkoholu i palenie papierosów, nieodpowiednią dietę, choroby autoimmunologiczne i cywilizacyjne. Zdarza się również, że niektóre osoby mają większe predyspozycje do zachorowania, niż inne, co związane jest z ich genetyką. Objawy, które natychmiastowo powinny nas skłonić do udania się na wizytę kontrolną u stomatologa to między innymi krwawienie dziąseł, ruszanie się zębów, nieprzyjemny zapach lub posmak w ustach, nadwrażliwość na wysokie i niskie temperatury, odsłonięcie się szyjek zębowych, czy obrzęk i zaczerwienienie. Należy także gruntownie przestudiować swoją dotychczasową pielęgnację, najlepiej wraz ze swoim dentystą.

Leczenie paradontozy

Leczenie paradontozy zwłaszcza w jej początkowych stadiach polega na usunięciu kamienia i osadu nazębnego u stomatologa. Specjalista udziela specjalnych wskazówek dotyczących odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej, do których stosowanie się może zapobiec rozwojowi choroby. Paradontoza w zaawansowanym stadium wymaga nieco bardziej precyzyjnych i specjalistycznych oddziaływań, a nierzadko także interwencji chirurgicznych.

Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej

Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej w przypadku podejrzenia paradontozy, to najistotniejsze, co możemy zrobić. Jakie są zasady prawidłowej pielęgnacji zębów? Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednią częstotliwość mycia zębów, nawet jeśli są one nadwrażliwe, a dziąsła krwawią. Osoby z paradontozą lub jej podejrzeniem powinny poświęcać o wiele więcej uwagi na dokładne doczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. W tym celu należy co najmniej raz dziennie nitkować zęby, stosować szczoteczki międzyzębowe lub irygator. Do tego dobieramy miękką, delikatną szczoteczkę i dbamy o prawidłową technikę mycia – najbardziej polecana jest metoda wymiatająca lub rowkowa, podczas gdy większość osób wciąż myje zęby metodą okrężną. Jeśli mycie szczoteczką manualną i odpowiednią metodą jest zbyt wymagające, należy zaopatrzyć się w szczoteczkę elektryczną, która zrobi to za nas. Pomocne będą także płukanki na bazie składników, które wesprą naszą walkę o zdrowie jamy ustnej.

Jakie jest działanie chlorheksydyny?

Chlorheksydyna wyróżnia się doskonałym działaniem antybakteryjnym i antyseptycznym. Ma szerokie zastosowanie w środkach czyszczących np. narzędzia medyczne, a także w preparatach, które stosujemy miejscowo na skórę lub do utrzymywania higieny jamy ustnej. Jest szczególnie polecana w leczeniu oraz profilaktyce chorób zębów i dziąseł, w tym paradontozy. Zapobiega powstawaniu infekcji, wspomaga w leczeniu aft i urazów. Dodatkowo ma działanie, które utrudnia odkładanie się płytki nazębnej. Produkty z chlorheksydyną stosowane w stomatologii często są wzbogacane dodatkowymi kompleksami, które zapewniają zdrowie jamy ustnej, mają działanie łagodzące, czy przyspieszające gojenie.

Przykłady produktów z chlorheksydyną

Działanie chlorheksydyny jest tak korzystne, że jest ona stosowana w wielu produktach do pielęgnacji jamy ustnej. Nie tylko tej codziennej, ale również w preparatach polecanych pozabiegowo lub w określonych problemach, dolegliwościach i chorobach. Wśród produktów z chlorheksydyną można wymienić:

  •     Curasept pasta do zębów z chlorheksydyną – która oprócz tytułowego składnika zawiera również specjalny zestaw składników chroniących dziąsła. Odpowiednia do pielęgnacji zębów osób chorych na paradontozę, przed i po zabiegach w obrębie jamy ustnej, czy u posiadaczy aparatów ortodontycznych. Można z jej pomocą przeprowadzić 2-miesięczną kurację przeciw określonym dolegliwościom.
  •     GUM Paroex – płyn do płukania do codziennego stosowania. Redukuje płytkę nazębną, utrudnia jej osadzanie się i wspomaga regenerację dziąseł. Pomoże zadbać o higienę pomiędzy posiłkami i pozbyć się dolegliwości bólowych, czy dyskomfortu. Ma również działanie łagodząco-kojące, nawilżające i hamujące krwawienie dziąseł.
  •     Curaprox nić nasączona chlorheksydyną – delikatna, teflonowa nić PTFE o smaku miętowym. Zapewni wygodę i dodatkową pielęgnację przestrzeni pomiędzy zębami.
  •     Żel leczniczy do dziąseł Curasept – który zabezpiecza urazy w jamie ustnej, zapobiega powstawaniu infekcji i zapaleń, a także łagodzi ból i podrażnienia. Jest szczególnie polecany osobom, które przechodziły rozmaite zabiegi stomatologiczne lub borykają się z paradontozą. Żel do stosowania miejscowego Curaseptwspomaga regenerację tkanek i dba o komfort Pacjenta.
  •     PerioKin spray – czyli spray na stany zapalne z dodatkiem chlorheksydyny. Stosowany na zmienione chorobowo miejsca nie powoduje bólu, ani pieczenia. Warto używać go w ramach skutecznej profilaktyki chorób przyzębia lub po zabiegach stomatologicznych. Dzięki wygodnej formule pozwoli dotrzeć nawet do trudnodostępnych miejsc w jamie ustnej.
  •     TePeGingivalGel – czyli żel antybakteryjny do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Ułatwi, uskuteczni i uprzyjemni ich czyszczenie za pomocą specjalnych szczoteczek do lub nici. Zawiera chlorheksydynę i fluor.

Dobór innych akcesoriów do walki z paradontozą

Oprócz preparatów, które doskonale poradzą z utrzymaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej, należy zadbać o dobór odpowiednio miękkiej szczoteczki do zębów, a także zaopatrzyć się w specjalny czyścik do języka, szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych, nici lub irygator. Utrzymanie higieny jamy ustnej na odpowiednim poziomie nie będzie wówczas stanowiło żadnego problemu, a Ty będziesz mógł zapomnieć o paradontozie.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium