Nie wszyscy rodzice wiedzą, że higiena jamy ustnej małego dziecka jest koniecznością. Istnieje powszechne przeświadczenie, że dopóki dziecko nie posiada jeszcze mlecznych ząbków, pielęgnacja dziąseł nie jest niezbędna. Takie stanowisko spotyka się ze zdecydowaną reakcją stomatologów, którzy uświadamiają, że pielęgnację jamy ustnej należy zacząć już od dziąseł, ponieważ są w nich zawiązki ząbków. Ponadto, regularne czyszczenie jamy ustnej noworodka oswaja go z tym i wyrabia dobre nawyki na przyszłość.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Pielęgnacja dziecięcych dziąseł

blog ESTETIC-DENT

Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja dziecięcych dziąseł?

Nie wszyscy rodzice wiedzą, że higiena jamy ustnej małego dziecka jest koniecznością. Istnieje powszechne przeświadczenie, że dopóki dziecko nie posiada jeszcze mlecznych ząbków, pielęgnacja dziąseł nie jest niezbędna. Takie stanowisko spotyka się ze zdecydowaną reakcją stomatologów, którzy uświadamiają, że pielęgnację jamy ustnej należy zacząć już od dziąseł, ponieważ są w nich zawiązki ząbków. Ponadto, regularne czyszczenie jamy ustnej noworodka oswaja go z tym i wyrabia dobre nawyki na przyszłość.

 

Jak dbać o jamę ustną dziecka?

O ile temat ogólnej pielęgnacji i zdrowia maluchów został przedstawiony w wielu publikacjach, o tyle nadal niewiele mówi się o higienie jamy ustnej najmłodszych dzieci. Wiele młodych mam i ojców pyta o sposób i przydatne produkty do pielęgnacji buzi dziecka. Najczęściej zadawane przez nich pytania to te, od jakiego miesiąca życia należy oczyszczać jamę ustną, czym można oczyszczać dziąsła, jakich produktów użyć do umycia pojawiających się zębów mlecznych, a także jakie szczoteczki do zębów najlepiej wybrać.

 

Kiedy najlepiej rozpocząć pierwsze zabiegi pielęgnacyjne u dziecka?

Zabiegi higieniczne warto rozpocząć niedługo po narodzinach dziecka. Polegają one przede wszystkim na przemywaniu dziąseł ciepłą, przegotowaną wodą. Można do tego użyć zwykłego, jałowego gazika. Wystarczy, by rodzic owinął go sobie na palec i przed położeniem dziecka do snu delikatnie przetarł wnętrze jamy ustnej, usuwając przy tym resztki pokarmów z dziąseł i języka. Gazik można zamienić na miękką, silikonową szczoteczką nakładaną na palec. Powoli to przyzwyczaić dziecko do późniejszych zabiegów szczotkowania.

 

Zazwyczaj pomiędzy 4 a 6 miesiącem dziecku zaczynają rosnąć pierwsze ząbki, co można rozpoznać po opuchniętych dziąsłach. Może pojawić się wówczas gorączka, a dziecko staje się płaczliwe, rozdrażnione. Aby pomóc mu przejść przez ten czas, warto masować jego dziąsła wspomnianym wcześniej gazikiem zamoczonym w maści na bazie lidokainy lub salicylanów. Sprawdzą się również gumowe gryzaki w kształcie małej szczoteczki do zębów. Są bezpieczne do gryzienia, łagodzą nieprzyjemne uczucia i usprawniają proces pojawiania się nowych zębów.

 

Pierwsze szczotkowanie

Pojawianie się zębów mlecznych to czas, w którym szczotkowanie zębów i czyszczenie dziąseł powinno już pojawić się w świadomości malucha jako bardzo ważna czynność w jego codziennym funkcjonowaniu. Na początku może ono przybrać formę zabawy, aby oswoić malucha z tą czynnością. Szczoteczka powinna posiadać małą główkę, miękkie włosie oraz odpowiednio wyprofilowany i dostosowany do malutkiej dłoni uchwyt. Szkliwo dziecięcych zębów jest delikatne i wymaga szczególnej troski. Podobnie jest z dziąsłami, dlatego włosie powinno być jak najbardziej miękkie. Zbyt twarde włosie może nie tylko narażać szkliwo na delikatne uszkodzenia, lecz także sprawić, że na dziąsłach powstaną podrażnienia. Może to spowodować, że dziecko zrazi się do szczotkowania, co przełoży się na różnorodne problemy zdrowotne w przyszłości.

 

Jakie są produkty odpowiednie do pielęgnacji dziecięcych dziąseł i zębów?

Pastę do mycia zębów warto wprowadzać do procesu mycia zębów dopiero wtedy, gdy dziecko opanuje już czynność wypluwania. Dzieci zazwyczaj wolą zlizywać pastę i gryźć szczoteczkę, niż skupić się na szczotkowaniu. Z tego powodu, do około trzeciego roku życia dziecka, ilość pasty na szczoteczce nie powinna być większa niż ziarenko grochu. Należy wybierać pasty przeznaczone dla dzieci, które zawierają o wiele mniej fluoru niż pasty dla dorosłych. Na koniec około 2-minutowego mycia, dziecko powinno dokładnie wypłukać jamę ustną z resztek pasty. Jeśli nie potrafi tego zrobić samodzielnie można mu w tym pomóc, używając gazika.

 

Pierwsze zabiegi szczotkowania zębów i pielęgnacji dziąseł dziecko powinno wykonywać zawsze pod kontrolą rodzica, za pomocą tradycyjnej szczoteczki dla dzieci z miękkim włosiem. Gdy maluch nabierze samodzielności, warto uświadamiać go o tym, jak ważne jest regularne i dokładne mycie zębów. Im dziecko jest starsze, tym bardziej należy zachęcać je do częstego szczotkowania. Dzięki odpowiedniej higienie uniknie częstych wizyt u stomatologa, uciążliwego leczenia lub drogich zabiegów. W celu stworzenia pozytywnych skojarzeń z nawykiem mycia zębów pomocny może być zakup szczoteczki sonicznej dla dzieci. Taka szczoteczka nie tylko umili zabieg, ale sprawi, że czyszczenie będzie dokładniejsze i bardziej efektywne. Producenci takich szczoteczek posiadają obecnie szeroką ofertę modeli dla dzieci, co sprawia, że rodzice mogą wybrać odpowiedni sprzęt już dla niemowlęcia. Do higieny pierwszych ząbków świetnie sprawdzą się modele przeznaczone dla dzieci do 3 roku życia. Najmocniejsze dziecięce szczoteczki soniczne przeznaczone są dla dzieci od 6-7 roku życia. Oferują jakość czyszczenia najbardziej zbliżoną do sposobu czyszczenia szczoteczkami do zębów dla dorosłych, jednak z zachowaniem delikatności i bezpieczeństwa dla wrażliwych zębów oraz dziąseł.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium