Korony i mosty protetyczne to obecnie najlepsze metody wypełniania braków w naturalnym uzębieniu, które mogą powstawać w związku z rozmaitymi wypadkami i urazami mechanicznymi, zaawansowanymi chorobami przyzębia czy próchnicą. Kiedy już przeszliśmy pomyślnie całą procedurę protetyczną, warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi prawidłowej pielęgnacji koron i mostków.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Pielęgnacja koron i mostków

blog ESTETIC-DENT

Pielęgnacja koron i mostków

Korony i mosty protetyczne to obecnie najlepsze metody wypełniania braków w naturalnym uzębieniu, które mogą powstawać w związku z rozmaitymi wypadkami i urazami mechanicznymi, zaawansowanymi chorobami przyzębia czy próchnicą. Kiedy już przeszliśmy pomyślnie całą procedurę protetyczną, warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi prawidłowej pielęgnacji koron i mostków. Jest to szczególnie istotne z uwagi na to, by uniknąć kolejnych problemów związanych z jamą ustną. Dowiedz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja zębów po leczeniu.

Techniki mycia zębów

W pielęgnacji i higienie jamy ustnej, w której znajdują się uzupełnienia protetyczne, istotne jest zwrócenie uwagi na technikę oczyszczania zębów z płytki nazębnej. Chociaż elementy wykonane przykładowo z ceramiki nie są tak podatne na jej odkładanie się jak naturalne uzębienie, niefizjologiczne elementy utrudniają doczyszczenie wszystkich przestrzeni w jamie ustnej. Należy unikać metody okrężnej czyszczenia oraz ruchów przesuwnych, które mogą w dłuższej perspektywie czasowej prowadzić do obniżania się dziąseł.

Obecnie najlepszą metodą mycia zębów jest technika wymiatająca lub wymiatająco-obrotowa. Polega ona na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni względem linii zębów oraz wykonywaniu ruchów od dziąseł w kierunku końca zębów. Dużym ułatwieniem w szlifowaniu swojej techniki mycia zębów są inteligentne szczoteczki, które czuwają nad dokładnym oczyszczeniem każdego miejsca. Na rynku dostępny jest szeroki wybór szczoteczek sonicznych, które dedykowane są osobom posiadającym implanty lub aparaty ortodontyczne.

Irygatory do zębów oraz nić do mostów protetycznych

Po leczeniu implantologicznym warto wprowadzić do swojej rutyny również irygację zębów, która jest doskonałym zamiennikiem standardowego nitkowania. Irygację przeprowadzamy po wieczornym myciu zębów za pomocą irygatora, który wydmuchując powietrze wraz z wodą z dużą siłą w kierunku zębów, oczyszcza je, przestrzenie międzyzębowe oraz okolice tuż przy implancie.

Oprócz irygacji spotkać się można również ze specjalnymi nićmi do protez, mostów i aparatów ortodontycznych. Nici te od zwykłych odróżnia dodatek specjalnej gąbki, która ułatwia przeprowadzenie czynności higienicznych. Ten rodzaj produktu nazywamy nićmi odcinkowymi. Składają się one z:

  •   sztywnej końcówki,
  •       cienkiej gąbki,
  •   standardowej nici.

W opakowaniu tego rodzaju nici znajdziemy produkt podzielony na kilkadziesiąt segmentów. Ich specjalna budowa umożliwia łatwe czyszczenie okolicy wokół implantu, przestrzeni międzyzębowych oraz linii dziąseł. Sztywna końcówka ułatwia, a czasami nawet umożliwia wprowadzenie nici pod implant lub aparat, gąbeczka czyści trudno dostępne okolice, natomiast standardowa nić dopełnia cały proces. Ponieważ mosty protetyczne sąsiadują ze zdrowymi zębami, konieczne jest również dotarcie w przestrzenie pomiędzy nie. Służą do tego specjalne gwintownice mostkowe, które umożliwiają swobodne wprowadzenie nici. Przykładem produktów do czyszczenia mostów i implantów są Curaprox DF 845 Implant&Braces oraz TePe Bridge & Implant Floss.

Odpowiednia pasta do zębów

Szczególnie kilka tygodni po przeprowadzonym leczeniu może pojawiać się nadwrażliwość. W społeczeństwie często można spotkać się z przekonaniem, że zęby po leczeniu protetycznym już nie wymagają aż tak starannej pielęgnacji, jak uzębienie naturalne. Trzeba jednak wiedzieć, że miejsce łączenia się korony z dziąsłem jest teraz jeszcze bardziej narażone na problemy, niż wcześniej. Implant musi być dobrze zakorzeniony w dziąsłach, zatem należy dbać również o ich zdrowie. Pasty o wysokiej zawartości fluoru pozwolą zadbać prawidłowo nie tylko o zdrowe zęby, ale również prace protetyczne. Dobrym wyborem będzie Curasept ADS 720 z chlorheksydyną.

Płyny do płukania jamy ustnej

W płynach do płukania jamy ustnej warto szukać składników takich jak chlorheksydyna oraz fluor. Oprócz tego świetnym narzędziem pomocniczym w prawidłowej pielęgnacji będzie obecność składników wspomagających utrzymanie dziąseł w zdrowiu. Z pewnością przydatne będzie również działanie łagodzące i przyspieszające gojenie, gdyż szczególnie na początku pielęgnacji po leczeniu protetycznym mogą zdarzać się drobne mikrourazy w obrębie dziąseł podczas nitkowania. Wśród polecanych płynów można znaleźć preparat Biorepair lub Curasept Biosmalto Sensitive.

Regularna higienizacja oraz przeglądy

Jeśli posiadamy korony lub mosty protetyczne, obowiązkowym krokiem do pełnego zdrowia jamy ustnej są przeglądy dokonywane regularnie co pół roku. Potrzebne może okazać się również regularne przeprowadzanie higienizacji u stomatologa. Niestety nawet pielęgnując swoje zęby w sposób nienaganny, możemy nie uchronić się przed odkładaniem się płytki nazębnej i jej twardnieniem, a w konsekwencji powstawaniem kamienia nazębnego. Bardzo dokładna higiena jamy ustnej pozwala jednak maksymalnie opóźnić ten proces. Zabiegi higienizacyjne nie są bolesne, ani problematyczne w przeprowadzeniu, a znacząco pozytywnie wpływają na zdrowie i wygląd zębów.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium