Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej u dziecka w wieku szkolnym jest kluczowa dla późniejszego zdrowia jego uzębienia. Jest to okres, w którym kształtujemy w dziecku zdrowe nawyki, które najprawdopodobniej dziecko zaadaptuje na resztę swojego życia. W okresie pomiędzy 6-12 rokiem życia ma miejsce wymiana zębów mlecznych na zęby stałe. Jeśli zęby mleczne będą objęte próchnicą i ubytkami, bardzo prawdopodobne, że zęby stałe też takie będą. Dowiedz się, jak zadbać o zęby dziecka w wieku szkolnym.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Pielęgnacja zębów dzieci 6-12 lat

blog ESTETIC-DENT

Jak dbać o zęby dziecka w wieku szkolnym?

Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej u dziecka w wieku szkolnym jest kluczowa dla późniejszego zdrowia jego uzębienia. Jest to okres, w którym kształtujemy w dziecku zdrowe nawyki, które najprawdopodobniej dziecko zaadaptuje na resztę swojego życia. W okresie pomiędzy 6-12 rokiem życia ma miejsce wymiana zębów mlecznych na zęby stałe. Jeśli zęby mleczne będą objęte próchnicą i ubytkami, bardzo prawdopodobne, że zęby stałe też takie będą. Dowiedz się, jak zadbać o zęby dziecka w wieku szkolnym.

Świadomość dziecka

Bardzo ważnym aspektem nauki prawidłowej pielęgnacji higieny jamy ustnej jest świadomość, zarówno po stronie rodzica, jak i dziecka. Dziecko musi wiedzieć, dlaczego powinno dbać o zęby, jak to robić i co może się stać w sytuacji, w której będzie zapominać o higienie jamy ustnej. Rodzic powinien kształtować w dziecku nawyk prawidłowego mycia od najmłodszych lat. Czyścić jamę ustną zaczynamy już u niemowlaków. Przecieramy dziąsła i wyżynające się zęby za pomocą gazy lub specjalnego, silikonowego naparstka na palec. Kiedy dziecko rośnie, stopniowo pozwalamy mu dokonywać zabiegów czyszczących samodzielnie. Dbamy jednak o to, żeby nauczyć go prawidłowej techniki mycia zębów i przypominamy o wykonaniu czynności codziennie rano i wieczorem, do czasu aż dziecko będzie przeprowadzało mycie z własnej inicjatywy.

Podstawowe zasady związane ze zdrowiem jamy ustnej

Zęby należy myć, co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Najważniejsze jest wieczorne mycie, ponieważ to ono ogranicza bytowanie bakterii w jamie ustnej przez całą noc. Zęby dziecka myjemy tuż przed snem. Po ich umyciu nie spożywamy już żadnych posiłków, ani nie pijemy innych napojów, niż woda bez dodatków. Zęby myjemy pastą z fluorem. Pilnujemy jednak, by dziecko nie połykało pasty po myciu. Zalecane stężenie fluoru w paście dla dzieci powyżej 6. roku życia to 1450 ppm. W wieku około 11-12 lat można wprowadzić pastę o zawartości 5000 ppm. Nakładamy około 1-2 cm pasty na szczoteczkę i przystępujemy do szczotkowania zębów. Co około 3 miesiące lub 6 miesięcy u dzieci starszych warto udawać się na przeglądy do dentysty. Specjalista wychwyci wszystkie problemy w rozwoju zębów stałych, a także potencjalne niedociągnięcia w pielęgnacji. Umożliwi to szybkie skorygowanie wszelkich nieprawidłowości, jeszcze zanim dojdzie do powstania poważniejszych uszkodzeń.

Dlaczego fluor w paście jest ważny? Czy jest bezpieczny?

Wiele osób uważa, że fluor jest szkodliwy lub, że stosowany codziennie prowadzi do fluorozy. Stomatolodzy zgodnie jednak twierdzą, że pasty z fluorem należy stosować w codziennej pielęgnacji zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Przedawkowanie fluoru w trakcie codziennego mycia zębów jest praktycznie niemożliwe. Fluorki są tak ważne w pastach do zębów, ponieważ znacznie obniżają ryzyko próchnicy, wypełniają drobne ubytki w powierzchni zębów i wzmacniają szkliwo, co jest szczególnie ważne w okresie, kiedy wyrzynają się pierwsze zęby stałe.

O dostępność, jakich produktów należy zadbać?

Wśród niezbędnego wyposażenia dziecka, które rozpoczyna swoją przygodę z prawidłową pielęgnacją jamy ustnej, szczególnie ważny będzie:

  •   Dobór odpowiedniej szczoteczki – która może być manualna, soniczna lub elektryczna.
  •   Pasta dobrana do potrzeb dziecka – np. o delikatnym, atrakcyjnym smaku maliny i truskawki jak pasta ROCS KIDS lub Brush Baby Unicorn.
  •   Irygator, który doczyści dokładnie dziąsła i przestrzenie między zębami jak np. Aquajet LD-A8.
  •   Płyn do płukania, który pomoże utrzymać higienę pomiędzy posiłkami i utrudni rozwój próchnicy. Przykłady: FluorKINcalcium lub GUM Junior monter.
  •   Dzieci o wystarczająco rozwiniętych zdolnościach manualnych można zaopatrzyć również w nić do zębów.

Jakie powinny być szczoteczki dla dzieci?

Szczoteczki dla dzieci powinny być wykonane z tworzywa sztucznego, z miękkim włosiem i zaokrągloną główką. Rękojeść musi dobrze leżeć w ręce dziecka – powinna być szeroka i poręczna. Dobrze, jeśli szczoteczka zachęca dodatkowo dziecko do korzystania z niej np. kolorami lub podobizną ulubionej postaci z bajki. Niektóre szczoteczki soniczne mają możliwość połączenia ich z aplikacją na telefon i kontrolowania, które partie są myte prawidłowo, a które wymagają nieco więcej uwagi. Większość szczoteczek sonicznych zawiera także timer, który odlicza czas potrzebny na umycie każdej z ćwiartki jamy ustnej. Jest to szczególnie pomocne ze względu na to, że dzieci mają nieco inne poczucie czasu niż dorośli.

Prawidłowa technika mycia zębów

Wielu rodziców uczy dzieci mycia zębów najpierw metodą okrężną (Fonesa). Polega ona na wykonywaniu okrężnych i poziomych ruchów szczoteczką. Jest to najłatwiejsza metoda mycia zębów. Nietrudno także nauczyć dziecko jej stosowania. Jeśli jednak decydujemy się na naukę tej metody, należy pamiętać o tym, że kiedy dziecko ją opanuje, trzeba zmienić metodę mycia zębów. Metoda Fonesa, chociaż jest prosta w stosowaniu, może prowadzić do urazów lub odsłaniania dziąseł. Jeśli chcemy zapobiec podwójnej nauki prawidłowego szczotkowania, można uczyć dziecko od razu metody wymiatającej lub metody rowkowej. Metoda wymiatająca polega na wykonywaniu delikatnych ruchów wymiatających od dziąsła w stronę korony zęba. W metodzie rowkowej posługujemy się ruchami delikatnie wibrującymi. Jeśli wybieramy dla dziecka szczoteczkę rotacyjną lub rotacyjno-pulsacyjną, przykładamy ją po kolei do każdego zęba, ze wszystkich stron i przytrzymujemy kilka sekund. Szczoteczki soniczne przykładamy do zębów pod kątem 45 stopni i powoli przesuwamy po zębach.

Pielęgnacja dziecięcych zębów z aparatem ortodontycznym

Ze względu na to, że im młodszy pacjent, tym szybciej i łatwiej można skorygować wadę zgryzu, aparaty ortodontyczne często stosuje się u dzieci. Ze względu na wiele niewielkich przestrzeni nieco trudniej go myć. Posiadacze aparatów powinni zdecydowanie więcej uwagi poświęcać szczotkowaniu, nitkowaniu lub irygacji i zaopatrzyć się w szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych. Istnieją także specjalne szczoteczki zwykłe i elektryczne przystosowane do czyszczenia aparatów ortodontycznych np. Gum ORTHO czy CuraproxHydrosonic Pro.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium