Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Pielęgnacja zębów po usunięciu korzenia

blog ESTETIC-DENT

Pielęgnacja zębów po usunięciu korzenia

Usuwanie korzenia zęba jest uznawane za dosyć nieprzyjemny zabieg, jednak w niektórych sytuacjach jest on konieczny. Pozostawienie korzenia w tkance, jeśli ten miałby nie pełnić już charakterystycznych dla siebie funkcji, byłoby bardzo ryzykownym posunięciem ze względu na zdrowie Pacjenta. Taki zabieg przeprowadza się w znieczuleniu, a po nim należy przestrzegać zaleceń oraz stosownej pielęgnacji. Dowiedz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja jamy ustnej po usunięciu korzenia zęba.

Po co usuwa się korzenie zęba?

Usuwanie korzenia zęba to czasami jedyna szansa na pozbycie się dolegliwości bólowych, jeśli ząb nie jest możliwy do wyleczenia endodontycznego. Jest to część zęba, która utrzymuje go w zębodole. Usuwa się go z kilku przyczyn – kiedy brakuje korony, nie ma powodów, dla których należałoby pozostawić korzeń w zębodole. Nieusunięty korzeń może być źródłem:

  •   zakażeń początkowo obejmujących wyłącznie jamę ustną, ale z czasem rozprzestrzeniających się na pozostałe części organizmu,
  •       ropni i torbieli, których usuwanie jest problematyczne, a powstawanie bolesne,
  •   zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, które czasami występuje również jako powikłanie po przeprowadzeniu leczenia kanałowego.

Jak przebiega usuwanie korzenia zęba?

Usuwanie korzeni rozpoczyna się od diagnostyki. Konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG oraz dokonanie oceny uzębienia przez lekarza stomatologa. Jeśli uratowanie zęba nie jest możliwe, należy usunąć jego korzeń. Cały zabieg rozpoczyna się od podania znieczulenia. Następnie trzeba naciąć dziąsło, rozchylić okoliczne tkanki i wyjąć korzeń za pomocą odpowiednich narzędzi stomatologicznych. Po zabiegu zabezpiecza się ranę oraz zakłada szwy. Po zabiegu oraz ustąpieniu znieczulenia miejscowego zdarza się, że Pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe, obrzęk, mrowienie czy uczucie opuchnięcia. Bezwzględnie istotne jest to, by przestrzegać zaleceń lekarskich oraz stosować odpowiednią pielęgnację przez następne dni.

Co robić, a czego nie robić po zabiegu usuwania korzenia?

Po zabiegu można stosować chłodne okłady. Przez co najmniej 2 godziny należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Po tym okresie warto wybierać pokarmy o wodnistej konsystencji, dzięki czemu ich spożywanie nie będzie utrudnione. Jedzenie nie powinno być zbyt gorące, ani ostre do czasu wygojenia się rany. Nie wolno zbyt intensywnie płukać ust, ani przeprowadzać zbyt agresywnych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ może to spowodować wypłukanie skrzepu, który znajduje się w miejscu rany po zabiegu. W czasie pielęgnacji należy omijać gojące się miejsce i stosować odpowiednie preparaty do higieny jamy ustnej. Jak dbać o jamę ustną po usunięciu korzenia u stomatologa?

Szczoteczka z miękkim włosiem

Szczoteczki pooperacyjne to specjalny rodzaj akcesorium do higieny jamy ustnej, które stosuje się do 7 dni po przeprowadzonej operacji. Umożliwiają łatwiejszą kontrolę nad szczoteczką tak, by nie uszkodzić miejsca poddawanego zabiegowi. Posiadają wyjątkowo miękkie i cienkie włókna, które są bardzo delikatne. Nierzadko są również zaokrąglone na końcach, by w razie zahaczenia nie uszkodzić gojącego się miejsca. Służą nie tylko do mycia zębów – można nimi również nakładać preparaty i żele wspomagające gojenie się ran. Przykładem szczoteczki pooperacyjnej jest GUM Post-Operation, VITIS SURGICAL czy CURAPROX CS Surgical Mega Soft.

Pasty do zębów do stosowania po zabiegach w obrębie jamy ustnej

Pasty do zębów do stosowania po zabiegach w obrębie jamy ustnej mają za zadanie:

  •   nie podrażnić miejsca, w którym usuwany był korzeń,
  •       nie wywoływać bólu, pieczenia i mrowienia w newralgicznym miejscu,
  •       przyspieszyć gojenie się tkanek,

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium