Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Skład pasty do zębów – co pomaga a co szkodzi – składniki i ich funkcje

blog ESTETIC-DENT

Skład pasty do zębów – co pomaga a co szkodzi – składniki i ich funkcje


Jeszcze do niedawna niewiele osób, kupując artykuły do higieny jamy ustnej, zwracało uwagę na ich skład, jednak trend ten powoli zaczyna się zmieniać, a konsumenci dokonują coraz bardziej świadomych wyborów. Okazuje się, że obietnice producentów zaznaczane większymi literami na froncie opakowania często mają niewiele wspólnego z zawartością produktu i jego działaniem. Dopiero zawartość pasty do zębów, która podana jest na odwrocie opakowania, może nam więcej powiedzieć o jej działaniu czy też ewentualnej toksyczności. Sprawdzając skład pasty do zębów, należy zwrócić uwagę na wiele elementów, w tym między innymi zawartość produktów potencjalnie szkodliwych, a także ścieralność pasty i składniki wpływające na jej specyficzne działanie. Czy istnieje na rynku pasta do zębów z dobrym składem?

Skład pasty do zębów – dlaczego należy zwracać na niego uwagę?

Codzienne czyszczenie zębów to nawyk, który jest niezbędny, by dbać o ich doskonałą kondycję zdrowotną i wygląd. Ważna jest nie tylko odpowiednia szczoteczka do zębów, ale i pasta. Ze względu na szeroką ofertę na rynku, wybór może nie być najłatwiejszy, zwłaszcza jeśli nie wiemy, na jakich parametrach należy się skupić, a także jaki powinien być dobry skład pasty do zębów. Zasypywani jesteśmy reklamami „cudownych” produktów, które po kilkukrotnym zastosowaniu „magicznie” eliminują nadwrażliwość czy wybielają zęby, bez szkody dla ich kondycji. Problem polega jednak na tym, że pasta ma duży kontakt ze szkliwem, a także z dziąsłami i śluzówką jamy ustnej, a niekiedy bywa również przypadkowo połykana. Zawartość potencjalnie szkodliwych składników w paście do zębów może zatem negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Zamiast wierzyć efektownym reklamom niektórych producentów, warto zajrzeć do składu chemicznego danego produktu. To właśnie tam, napisane drobnym druczkiem, można znaleźć prawdziwe informacje o paście do zębów. Znajomość podstawowych składników wykorzystywanych w pastach do zębów, a także ich działania krótko- i długotrwałego, pozwoli najlepiej ocenić, czy dany produkt jest godny naszej uwagi. Zwracając uwagę na to, jaki skład chemiczny posiada pasta do zębów, możemy również dobrać lepiej jej parametry do indywidualnych potrzeb. Wiadomym jest, że nieco inne pasty sprawdzą się u dzieci, inne u pacjentów z paradontozą, a jeszcze inne u palaczy. Odpowiednie składniki pasty do zębów pozwolą nam walczyć ze stanem zapalnym, redukować nieprzyjemny zapach z ust, wybielić zęby czy też walczyć z ich nadwrażliwością.

https://estetic-dent-sklep.pl/pl/p/ALOE-FRESH-SENSITIVE-zelowa-pasta-na-nadwrazliwosc-/784#galleryName=productGallery,imageNumber=1-copied Niektóre pasty posiadają specjalne składniki, które pomagają walczyć z indywidualnymi problemami jamy ustnej, w tym np. z nadwrażliwością.

Podstawowe składniki past do zębów i ich funkcje

W paście do zębów można znaleźć różnego rodzaju składniki, w tym nie tylko te pożądane, ale i te potencjalnie szkodliwe (np. przy kontakcie z błoną śluzową lub po połknięciu), dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na etykiety. Do past do zębów dodawane są środki ścierne i polerujące, substancje pieniące, substancje wiążące (odpowiadające za konsystencję pasty), substancje konserwujące, barwniki, aromaty, substancje słodzące, związki fluoru, wyciągi roślinne czy też inne dodatki. Jeśli chodzi o skład pasty do zębów, często można spotkać:

 • Substancje pieniące – obniżają napięcie powierzchniowe płytki nazębnej i odpowiedzialne są za wytwarzanie piany podczas mycia. Niestety część z nich może działać drażniąco lub uczulać. Najgorsze spośród tej grupy są SLS, których dodatku do pasty zaleca się unikać. Do środków pieniących można zaliczyć także betainę kokamidopropylową (CAPB), która jest nieco delikatniejsza, ale również niekoniecznie polecana.
 • Środki ścierne i polerujące – to jedne z najważniejszych składników pasty do zębów, gdyż to od ich zawartości zależna jest skuteczność usuwania osadów i płytki nazębnej przez pastę, a jednocześnie jej bezpieczeństwo dla szkliwa. Wśród składników o takim działaniu można wymienić np. wodorotlenek wapnia i magnezu, węglan wapnia i uwodnioną krzemionkę, a także hydroksyapatyt, który nie tylko ma właściwości ścierne, ale również dobrze odbudowuje i remineralizuje szkliwo, chroniąc je przed próchnicą.

https://estetic-dent-sklep.pl/pl/p/APAGARD-M-plus-remineralizujaca-pasta-do-zebow-z-hydroksypatytem-mHAP-125g/757#galleryName=productGallery,imageNumber=1 Hydroksyapatyt to częsty dodatek remineralizujących past do zębów.

 • Fluorskładnik pasty do zębów obecnie dość kontrowersyjny. Fluor ma działanie przeciwpróchnicze, wzmacnia zęby i chroni je przed wpływem kwasów i bakterii. Fluor w nadmiarze jest jednak bardzo szkodliwy, stąd wiele osób decyduje się na wybór pasty bez związków fluoru w składzie.
 • Ksylitol – naturalny słodzik, który wykazuje również działanie antybakteryjne, regulujące pH jamy ustnej i przeciwpróchnicze. Stosowany niekiedy jako alternatywa dla fluoru, w tym np. w pastach dla dzieci.
 • Węgiel aktywny – stosowany do walki z przebarwieniami i osadami, a także do odświeżania oddechu.
 • Karbomer – szkodliwość tej substancji jest niska, a odpowiada ona za odpowiednią konsystencję pasty do zębów.
 • Chlorheksydyna – środek działający przeciwbakteryjnie, który może być pomocny w przypadku chorób przyzębia. Nie powinien być jednak stosowany długotrwale, gdyż może prowadzić do pojawiania się przebarwień zębów i języka.
 • Triklosan – substancja, która działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Jej dodatek do pasty do zębów ma na celu spowolnienie odkładania się płytki nazębnej oraz gromadzenia się kamienia nazębnego. Substancja opisywana jest jednak również jako szkodliwa dla zdrowia, w tym szczególnie dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Oznaczenia na paście do zębów – na co zwrócić uwagę?

Wybierając produkt do codziennej higieny jamy ustnej, warto zwrócić uwagę nie tylko na sam skład, ale również na oznaczenia past do zębów dotyczące stopnia ich ścieralności.  Na przykład pasty mocno ścierające nie są polecane do używania na co dzień, gdyż mogą przyczyniać się do powstawania ubytków abrazyjnych. Połączenie pasty mocno ścierającej z twardym włosiem szczoteczki jest szczególnie niebezpieczne dla szkliwa. Miarą ścieralności, jeśli chodzi o oznaczenia na pastach, jest współczynnik RDA oraz REA. Osoby mające problemy z nadwrażliwością zębów powinny używać past z niższym RDA, a palacze lub osoby mające tendencję do przebarwień mogą natomiast zdecydować się na wyższą ścieralność (jednak również nie przy użytku codziennym). Nie ma co patrzeć natomiast na drukarskie oznaczenia na paście do zębów w formie kolorowych pasków. Choć w sieci można znaleźć wiele spekulacji dotyczących ich właściwej interpretacji, w rzeczywistości paski te nie nawiązują do składu chemicznego pasty do zębów

W Estetic Dent można kupić pasty do zębów różnego rodzaju. W ofercie posiadamy zarówno pasty do użytku codziennego o bardzo dobrym składzie, jak i pasty specjalistyczne różnego rodzaju. Są to np. pasty ortodontyczne, pasty remineralizujące, odświeżające i antybakteryjne, a także pasty na nadwrażliwość, wybielające, wspomagające walkę z paradontozą czy przeciwzapalne. Swoim Klientom proponujemy produkty sprawdzonych marek, w tym np. marki Biała Perła, Biorepair, BlanX, Curaprox, Curasept Biosmalto, SPLAT czy R.O.C.S i wielu innych cenionych producentów.

Czego nie powinna zawierać pasa do zębów?

W poprzednich akapitach zostały wymienione składniki najczęściej pojawiające się w pastach do zębów. Których z nich należy szczególnie unikać i dlaczego?

 • Przede wszystkim SLS, czyli sodium lauryl sulfate, który dodawany jest często do past, by dobrze się pieniły. Detergent ten uważany jest za drażniący i może przyczyniać się do uszkodzenia śluzówki jamy ustnej. Należy również unikać pieniącego CAPB czy PEG.
 • Szkodliwe pasty do zębów to również te zawierające sztuczne słodziki, w tym między innymi aspartam i sorbitol.
 • Warto także uważać na dodatek do pasty do zębów, którym jest triklosan, w związku z jego rakotwórczym działaniem i zwiększaniem oporności bakterii na antybiotyki.
 • Nie są polecane sztuczne aromaty i barwniki (np. titanium dioxide, którego szkodliwość wiązać może się z przypadkowym spożyciem – np. połknięciem pasty przez dziecko).
 • Także do dodatku niektórych konserwantów (szczególnie parabenów i glikolu propylenowego) lepiej podchodzić ostrożnie.
 • W niektórych krajach zakazany jest także sacharynian sodu. Szkodliwość tej substancji wiąże się z jej działaniem rakotwórczym.
 • W pastach znaleźć można również benzoesan sodu, czyli sodium benzoate. Czy jest szkodliwy? Konserwant ten w niewielkich dawkach często dodawany jest do kosmetyków, leków czy środków spożywczych. Sodium benzoate wykazuje szkodliwość szczególnie w połączeniu z witaminą C (kwas askorbinowy).

Pasta do zębów z dobrym składem, czyli jaka?

Wśród pożądanych składników past do zębów można wymienić takie jak: zielona lub biała glinka, olejek z drzewa herbacianego, propolis, krzemionka, echinacea czy węgiel drzewny. Zazwyczaj dobre i pożądane składniki pasty do zębów to również zioła i wyciągi roślinne. Do najpopularniejszych roślin, których ekstrakty wykorzystywane są w pastach do zębów, zaliczyć można szałwię, rumianek i tymianek, a także miętę, bazylię, goździki, jałowiec, rozmaryn i jeżówkę purpurową. Korzystnymi składnikami past do zębów są także: melisa i nagietek, porost islandzki, lukrecja, eukaliptus, mirra czy arnika. Wybierając pasty ziołowe, również należy jednak uważać – w przypadku nadwrażliwości na wybrane rośliny zalecane jest unikanie ich w składzie.

https://estetic-dent-sklep.pl/pl/p/BIALA-PERLA-Med-Periodontitis-Pasta-przeciwko-PARODONTOZIE-75ML-/667#galleryName=productGallery,imageNumber=1-copied Przy paradontozie warto postawić na składniki pasty do zębów, które wzmacniają dziąsła i działają przeciwzapalnie.

Skład pasty do zębów należy przede wszystkim dostosować do swoich potrzeb i upodobań. Faktem jest, że niektórych składników warto unikać bezwzględnie, ale są i takie, które wybieramy świadomie bądź świadomie z nich rezygnujemy. Przy tendencji do stanów zapalnych dziąseł pomocne mogą być pasty zawierające przeciwzapalne i antybakteryjne składniki. Przy problemach z próchnicą dobrze decydować się natomiast na pasty przeciwpróchnicze z fluorem, hydroksyapatytem bądź ksylitolem. Gdy zmagamy się z nieprzyjemnym oddechem (halitoza) pomóc mogą natomiast pasty z olejkami miętowymi czy składnikami regulującymi skład flory bakteryjnej jamy ustnej. Problem nadwrażliwości zębów pomoże natomiast zwalczać np. hydroksyapatyt. Jeszcze inne pasty z pewnością wykorzystają osoby noszące aparaty ortodontyczne bądź zmagające się z problemem suchości w jamie ustnej, a także osoby poszukujące bezpiecznej pasty dla dziecka. Ostatecznie przy wyborze pasty dobrze również skonsultować się ze swoim stomatologiem, który wskaże, które składniki pasty do zębów będą w naszym indywidualnym przypadku najbardziej korzystne.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium