Amalgamat to materiał do wypełnień, który wciąż budzi sporo kontrowersji i wywołuje burzliwe dyskusje. Można łatwo natrafić na informacje mówiące o tym, że jest niebezpieczny i należy jak najszybciej usunąć wszystkie wypełnienia wykonane przy jego użyciu. Niektórzy z kolei mówią, że można go pozostawić, ale obecnie lepiej wybierać kompozyt. Z czego wynikają sprzeczności oraz chaos informacyjny wokół amalgamatu? Dowiedz się, czy amalgamat jest bezpieczny i czy powinieneś go usunąć.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Usuwanie amalgamatu - czy amalgamat jest bezpieczny?

blog ESTETIC-DENT

Usuwanie amalgamatu - czy amalgamat jest bezpieczny?

Amalgamat to materiał do wypełnień, który wciąż budzi sporo kontrowersji i wywołuje burzliwe dyskusje. Można łatwo natrafić na informacje mówiące o tym, że jest niebezpieczny i należy jak najszybciej usunąć wszystkie wypełnienia wykonane przy jego użyciu. Niektórzy z kolei mówią, że można go pozostawić, ale obecnie lepiej wybierać kompozyt. Z czego wynikają sprzeczności oraz chaos informacyjny wokół amalgamatu? Dowiedz się, czy amalgamat jest bezpieczny i czy powinieneś go usunąć.

Krótka historia sporu o amalgamat

Amalgamat to srebrny metal, który stosowano do wykonywania wypełnień w ubytkach zębów już od ponad dwóch stuleci. Składał się on między innymi z rtęci i to właśnie z tego wynika tyle kontrowersji, które narosły wokół tego materiału. Jak wiadomo, rtęć jest silnie toksyczna i szkodliwa dla organizmu człowieka, natomiast jej uwalnianie z plomby podczas wielu lat jej noszenia może być przyczyną pewnych problemów. Wyróżnia się dwa rodzaje amalgamatu – starszej oraz nowszej generacji.

Amalgamat starszej generacji oskarżano o wywoływanie chorób neurodegeneracyjnych, autoimmunologicznych oraz różnych innych schorzeń i dolegliwości. Szczególnie niebezpieczne jest jego działanie na płód. Druga strona w sporze o stosowanie amalgamatu wysuwała natomiast argumenty związane z tym, że wydzielanie rtęci przez plomby to nie większa ilość niż 10% ogólnej ilości rtęci, która codziennie dostaje się do naszego organizmu. Wśród produktów, w których mogą znajdować się pewne ilości rtęci, wyróżniamy przykładowo:

  •   ryby pokonujące duże odległości w ciągu życia lub większe gatunki, w szczególności drapieżniki,
  •       termometry rtęciowe, z których sprzedaży już zrezygnowano, w związku z tym, że po stłuczeniu uwalniały rtęć,
  •       farby i termostaty starszej generacji,
  •   niektóre rodzaje żarówek oraz lamp fluorescencyjnych, popularnie nazywanych również świetlówkami.

To czy szkodliwe skutki amalgamatu mogą się ujawnić, jest przede wszystkim zależne od jego dokładnego składu chemicznego, warunków środowiskowych, a także ilości zastosowanych wypełnień. Amalgamat jest dość wrażliwy na temperatury, zatem rozszerza się i kurczy pod wpływem ciepła i zimna, co mogłoby wzmocnić uwalnianie się rtęci do organizmu.

Czy amalgamat jest niebezpieczny dla zdrowia?

Rzeczywiście, starsze amalgamaty (z fazą gamma 2) mogły być szkodliwe dla zdrowia, jednak obecnie ich stosowanie jest zabronione u kobiet w ciąży, karmiących oraz dzieci poniżej 16 roku życia. Mają zostać w pełni wycofane z polskich gabinetów do 2030 roku. Aktualnie jednak do wypełnień przeważnie wykorzystuje się amalgamaty pozbawione rtęci, a ich wykorzystanie ze względu na bardzo niskie koszty materiału są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wady i zalety amalgamatu do wypełnień

Wśród zalet amalgamatu wymienić można ponadprzeciętną trwałość i wytrzymałość. Materiał jest bardzo odporny na kruszenie się, a jego żywotność wynosi nawet do 40 lat. Obecnie żaden ze stosowanych białych materiałów do wypełnień nie może poszczycić się aż taką wytrzymałością. Niestety na tym zalety amalgamatu się kończą. Wśród jego wad można wymienić omówione już kontrowersje, wygląd, ryzyko powstawania zmian próchniczych pod wypełnieniem oraz nadwrażliwość zębów.

Czy usuwać plomby amalgamatowe?

Usuwanie plomb amalgamatowych zaleca się w sytuacji, w której ząb objęty jest zmianami próchnicznymi. Cechą tego rodzaju wypełnień jest to, że nie stapiają się one z naturalnymi tkankami zęba, przez co nieszczelności zdarzają się stosunkowo często, bo aż w 50% przypadków. Decyzja, czy Pacjent chce usunąć amalgamat, ostatecznie należy wyłącznie do niego. Większość dentystów nie rekomenduje wymiany tych wypełnień, jeśli nic się z nimi nie dzieje, jednak ze względu na bardzo niskie walory estetyczne oraz ryzyko wystąpienia potencjalnych problemów można się na to zdecydować. Należy jednak pamiętać o tym, że największa ilość rtęci z wypełnienia wydziela się właśnie w chwili zakładania go oraz zdejmowania. Trzeba zatem znaleźć gabinet specjalizujący się w wymianie amalgamatów. Najlepiej taki, który pracuje w zgodzie z procedurą SMART.

Jak bezpiecznie usunąć amalgamat? W jaki sposób przebiegać powinna procedura?

Usuwanie amalgamatu wymaga zastosowania się do odpowiednich procedur, zatem przeprowadzamy je w przygotowanych do tego gabinetach. Podczas zabiegów wyciągania tego rodzaju materiału każdorazowo powinno się stosować koferdam, czyli specjalny płat gumowy, którym odseparowuje się ząb od otoczenia jamy ustnej. Personel medyczny musi być wyposażony w środki ochrony osobistej, a powietrze w pomieszczeniu powinno być filtrowane.

Amalgamat należy usuwać w możliwie jak największych kawałkach, by uniknąć rozdrabniania go na niewielkie części i unoszenia się oparów rtęci w gabinecie. Dentysta musi być w posiadaniu specjalnego separatora, który umożliwi bezpieczne pozbycie się amalgamatu. Po wyjęciu kłopotliwego materiału oczyszcza się ząb i zakłada estetyczne, białe wypełnienie, co do którego nie ma żadnych wątpliwości w zakresie aspektów zdrowotnych oraz estetycznych.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium