Ósemki są najpóźniej wyrzynającymi się zębami w życiu człowieka. Ich wyrżnięcie ma najczęściej miejsce pomiędzy 17. a 22. rokiem życia. Czasami zdarza się, że nie wychodzą one do końca, a czasami, że wyrastają one pod nieodpowiednim kątem lub, że w jamie ustnej nie ma na nie wystarczająco dużo miejsca. Ze względu na trudnodostępny obszar, w którym pojawiają się zęby mądrości, często ich czyszczenie i leczenie jest utrudnione. Wtedy podejmuje się decyzję o ich usunięciu. Dowiedz się, jak dbać o zęby po zabiegu ekstrakcji ósemek.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Usuwanie zębów mądrości/ósemek

blog ESTETIC-DENT

Usuwanie zębów mądrości (ósemek) pod kątem pielęgnacji po zabiegu

Ósemki są najpóźniej wyrzynającymi się zębami w życiu człowieka. Ich wyrżnięcie ma najczęściej miejsce pomiędzy 17. a 22. rokiem życia. Czasami zdarza się, że nie wychodzą one do końca, a czasami, że wyrastają one pod nieodpowiednim kątem lub, że w jamie ustnej nie ma na nie wystarczająco dużo miejsca. Ze względu na trudnodostępny obszar, w którym pojawiają się zęby mądrości, często ich czyszczenie i leczenie jest utrudnione. Wtedy podejmuje się decyzję o ich usunięciu. Dowiedz się, jak dbać o zęby po zabiegu ekstrakcji ósemek.

Zalecenia pozabiegowe

Informacji dotyczących zaleceń pozabiegowych po usunięciu zęba udziela lekarz stomatolog lub chirurg szczękowy, który przeprowadzał zabieg. Przez około tydzień po zabiegu powinno się unikać wysiłku fizycznego, picia alkoholu i palenia papierosów. Przez pierwsze doby pomocne może okazać się stosowanie doustnych środków przeciwbólowych, zimnych okładów w miejscu, w którym występuje opuchlizna, czy spożywania posiłków w formie płynnej. Przez pierwsze dni po zabiegu jamę ustną wyłącznie płuczemy, a po 2-3 dniach zaczynamy szczotkować zęby. Należy jednak szczególnie uważać na miejsce, w którym był usuwany ząb. Wszystkie niepokojące symptomy omawiamy ze swoim lekarzem prowadzącym.

Powikłania po zabiegu

Wśród najczęściej pojawiających się powikłań po zabiegu usuwania zębów mądrości, wymienia się opuchliznę, krwawienie, podrażnienia, czy ogólny dyskomfort w jamie ustnej. Trudno poruszać szczęką, a dolegliwości bólowe mogą być szczególnie uciążliwe przez pierwsze kilka dni po zabiegu. Większość z nich mija w ciągu około 48 godzin. Jeśli część z nich się przedłuża, występują objawy zapalenia, czy nadmierne krwawienie, należy udać się do specjalisty. Jeśli nie, wizyta kontrolna najprawdopodobniej nie będzie konieczna. Obecnie coraz częściej zakłada się szwy rozpuszczalne, co sprawia, że nie musimy wracać do dentysty nawet na usuwanie szwów.

Prawidłowa pielęgnacja – czyli jaka?

Po kilku dniach od zabiegu wracamy do zwykłej, prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej, czyli szczotkowania, nitkowania lub irygacji i płukania zębów jak zawsze. Omijamy jednak puste miejsce po ósemce i staramy się go w żaden sposób nie naruszyć, ponieważ zaburzy lub wydłuży to proces gojenia. Zęby myjemy dokładnie, ale bardzo ostrożnie, delikatnie i powoli. Zaleca się także stosowanie specjalnych szczoteczek pozabiegowych lub szczoteczek o bardzo miękkim włosiu. Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, jakim płynem płuczemy jamę ustną. Dostępne są specjalne płyny, które pomagają w regeneracji dziąseł, działają antybakteryjnie i zapobiegają powikłaniom.

Pielęgnacja po zabiegu

Na szczęście usuwanie zębów mądrości jest obecnie tak powszechne, że producenci preparatów do pielęgnacji i higieny jamy ustnej, mogą zaproponować szeroką gamę produktów, które pomogą ulżyć w wielu dolegliwościach związanych z rekonwalescencją po ekstrakcji zęba. Wśród takich preparatów można wyróżnić:

  •     Zestaw pozabiegowy GUM Paroex – który zawiera szczoteczkę pooperacyjną, małą tubkę pasty i płyn do płukania jamy ustnej. To wszystko zapakowane w estetyczną kosmetyczkę, która ułatwia przewożenie produktów. Skład pasty i płynu został zaprojektowany specjalnie dla osób po zabiegach w obrębie jamy ustnej. Zawiera składniki, które przyspieszają gojenie i działają antybakteryjnie.
  •     Szczoteczka VitisSurgicalpozabiegowa – z bardzo miękkim i delikatnym włosiem, a także główką, którą można dowolnie zginać tak, by uzyskać jak najlepszy kąt czyszczenia. Do stosowania po zabiegach usuwania zębów i w chorobach przyzębia. Wyposażona w dodatkowy kapturek, który chroni szczoteczkę przed bakteriami z zewnątrz w trakcie przechowywania w ciągu dnia.
  •     Pianka pozabiegowa Alfa – ze specjalnie wyselekcjonowanym kompleksem, który zadba o uzębienie tuż przed i po zabiegu ekstrakcji zęba. Ma działanie przeciwzapalne, łagodzące, antybakteryjne i antyseptyczne.
  •     Żel pozabiegowy BLUEM – do stosowania miejscowego na dziąsła o działaniu antybakteryjnym i wspomagającym gojenie. Może być pomocny także w leczeniu zapaleń i innych chorób przyzębia, warto zatem mieć go w apteczce nie tylko po zabiegu ekstrakcji.
  •     Przeciwzapalny żel Curaprox – zawierający chlorheksydynę, kwas hialuronowy, czy polilizynę. Chroni podrażnione miejsce, dba o nie i przyspiesza gojenie. Obniża także ryzyko wystąpienia zapalenia lub infekcji.
  •     Płyn do płukania Curasept – bez alkoholu i innych podrażniających składników. Do stosowania w problemach jamy ustnej. Chroni dziąsła i działa przeciwzapalnie. Jego właściwości często są wykorzystywane w leczeniu infekcji i zapaleń dziąseł. Nie należy go jednak stosować dłużej niż przez okres 10 dni.
  •     Pasta do zębów Curasept z chlorheksydyną – można stosować ją w ramach 2-miesięcznej kuracji pozabiegowej lub w ramach radzenia sobie z problemami takimi jak krwawienie dziąseł, czy parodontoza. Chlorheksydyna jest zalecana po zabiegach i w infekcjach jamy ustnej.

Stosowanie wszelkich produktów, które będą wspomagały leczenie i regenerację, warto skonsultować z lekarzem prowadzącym. Należy również przestrzegać zaleceń znajdujących się na opakowaniach produktów.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium