Współczynnik ścieralności w pastach do zębów nazywany jest powszechnie RDA, czyli z angielskiego „Radioactive Dentine Abrasion”. Na to, jak bardzo pasta będzie ścierać zębinę oraz szkliwo oprócz wskaźnika RDA znaczenie ma indeks REA, czyli „Radioactive Enamel Abrasion”. Wiele osób sięga po najróżniejsze pasty, jakie znajdzie w drogeriach lub stosuje jedną, ulubioną. Czy jednak wiedzą, jaki indeks RDA i REA mają wybierane przez nie produkty? Dowiedz się, jakie znaczenie ma współczynnik ścieralności w przypadku past do zębów.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Współczynnik ścieralności w pastach do zębów — wybierz świadomie

blog ESTETIC-DENT

Współczynnik ścieralności w pastach do zębów — wybierz świadomie

Współczynnik ścieralności w pastach do zębów nazywany jest powszechnie RDA, czyli z angielskiego „Radioactive Dentine Abrasion”. Na to, jak bardzo pasta będzie ścierać zębinę oraz szkliwo oprócz wskaźnika RDA znaczenie ma indeks REA, czyli „Radioactive Enamel Abrasion”. Wiele osób sięga po najróżniejsze pasty, jakie znajdzie w drogeriach lub stosuje jedną, ulubioną. Czy jednak wiedzą, jaki indeks RDA i REA mają wybierane przez nie produkty? Dowiedz się, jakie znaczenie ma współczynnik ścieralności w przypadku past do zębów.

Jakie znaczenie ma współczynnik ścieralności w pastach do zębów?

Nieprawdą jest, że im wyższy współczynnik ścieralności w paście do zębów, tym lepiej. Pasty o wysokim indeksie RDA oprócz tego, że ścierają płytkę nazębną, mogą ścierać również szkliwo. Drobne zarysowania mogą później powodować zwiększone odkładanie się płytki, a w konsekwencji również powstawanie kamienia nazębnego. Długotrwałe stosowanie past mocno ścierających prowadzi także do nadwrażliwości zębów i innych problemów. Czy to znaczy, że nie powinno się w ogóle stosować past o wysokich indeksach RDA? Oczywiście, że nie! Należy jednak robić to z głową i mieć świadomość, jakie mogą być skutki nieprawidłowego użytkowania tego rodzaju produktów.

Jak sprawdzić współczynnik RDA w paście do zębów

Szczególnie w przypadku past wybielających współczynnik RDA oraz REA zazwyczaj jest wyszczególniony na opakowaniu. W przypadku past do codziennego stosowania nie jest to jednak takie proste. Jeśli taka informacja jest zawarta na tubce, to bardzo dobrze. Należy poszukiwać jej tuż koło składu lub w odrębnym, oznaczonym miejscu. Często jednak producenci nie umieszczają tej informacji na swoich produktach, ponieważ nie mają takiego obowiązku. Jeśli nie możemy znaleźć takich danych na swojej ulubionej paście, ani stronie producenta, można osobiście się z nim skontaktować i zapytać jaki współczynnik ścieralności ma produkt. Substancje ścierne mogą stanowić nawet do 50% wszystkich składników pasty, zatem warto się tego dowiedzieć.

Pasty o niskim współczynniku ścieralności

Im bardziej wrażliwe zęby, tym niższy powinien być współczynnik ścieralności. Jeśli do tej pory nie miałeś o tym pojęcia, być może zmiana pasty na odpowiednią, bardziej dopasowaną do konkretnych zębów, pozwoli wyeliminować ten problem. Dla osób o wrażliwych zębach indeks RDA w paście powinien wynosić od 15 do 40, natomiast REA 2-3. Wśród past o niskiej ścieralności można wymienić:

  •     Emmi-dent Nature – z RDA równym 0. Pasta nie ma żadnych właściwości ścierających. Dedykowana jest do stosowania ze szczoteczkami sonicznymi.
  •     Swissdent Extreme – to dowód na to, że możliwe jest stworzenie pasty wybielającej o bardzo niskim współczynniku ścieralności, który w tym przypadku wynosi dokładnie 40.
  •     Biała Perła Whitening Fresh – z RDA równym 10. To pasta, która pozwala utrzymać naturalną biel i dobrą kondycję zębów. Zawiera tymianek, szałwię oraz eukaliptus, dlatego dobrze odświeża. Nie podrażnia dziąseł i ma działanie antybakteryjne.
  •     Vitis Sensitive – to pasta o RDA 40. Nadaje się do zębów nadwrażliwych, ponieważ została wyposażona w specjalne kompleksy chroniące zęby, znoszące ból i naprawcze.

Oprócz tego spotkać się można z żelami do remineralizacji jak np. ApaCare & Repair (RDA 10), które mają za zadanie wspomóc zęby w czasie intensywniejszego ścierania.

Pasty do średniego ścierania

Osoby o zdrowych zębach, bez problemów z nadwrażliwością mogą stosować pasty o ścieralności pomiędzy 40, a 70 RDA oraz do 5 REA. Ich wybór na rynku jest bardzo szeroki. Zazwyczaj taki współczynnik RDA spotykany jest w najpopularniejszych pastach do zębów. Wśród past dla osób o takich potrzebach można wymienić:

  •     Swiss Smile Herbal Bliss – czyli pasta o niebanalnym składzie, smaku i zapachu. Ma współczynnik ścieralności na poziomie 60. Pielęgnuje jamę ustną, zapobiega działaniu wolnych rodników i ma właściwości przeciwzapalne.
  •     Curaprox Black is White – to pasta, która wybiela z pomocą węgla aktywnego. Ma indeks RDA o wartości 50, zatem jest świetna do codziennego stosowania. Oprócz tego nie zawiera SLS.
  •     Curaprox Enzycal Zero – która ma RDA na poziomie 60. Bardzo łagodna, o niepodrażniającym działaniu.

Pasty mocno ścierające do wybielania

Pasty mocno ścierające są przeznaczone dla osób, które borykają się z osadem, dużą ilością przebarwień, zmianami w kolorystyce zębów. Zazwyczaj dedykowane są osobom często spożywającym kawę, herbatę czarną, wino czy palącym tytoń. Przeważnie ich RDA sięga od 100 do nawet 200, jednak w przypadku past do profesjonalnego użytku może to być nawet wartość 250 jednostek. Pierwszych ze wspomnianych rodzajów past nie wolno stosować dłużej niż przez okres 2 tygodni – po tym czasie należy zrobić sobie długą przerwę i wymienić pastę ścieralną na standardową. W przypadku past profesjonalnych niewskazane jest ich stosowanie częściej niż raz miesiąc. Przykładową pastą o RDA 90 jest Swiss Smile Snow White lub Biała Perła pasta dla palaczy o RDA 139.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium