Dziedziną, która zajmuje się wszczepianiem implantów zębowych, jest implantologia. Obecnie jest to najlepszy i najmniej widoczny sposób uzupełniania braków w naturalnym uzębieniu, które mogą pojawić się w wyniku wypadków, chorób przyzębia czy zaawansowanej próchnicy.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Wszczepianie implantów - wady i zalety

blog ESTETIC-DENT

Wszczepianie implantów - wady i zalety

Dziedziną, która zajmuje się wszczepianiem implantów zębowych, jest implantologia. Obecnie jest to najlepszy i najmniej widoczny sposób uzupełniania braków w naturalnym uzębieniu, które mogą pojawić się w wyniku wypadków, chorób przyzębia czy zaawansowanej próchnicy. Sam implant jest niewielką śrubą, wykonaną z tytanu, którą wszczepia się w dziąsło Pacjenta. Imituje on korzeń zęba, a w późniejszym czasie mocuje się do niego koronę. Dzięki temu odróżnienie implantu od naturalnych zębów Pacjenta przez otoczenie jest praktycznie niemożliwe. Dowiedz się, jakie są wady oraz zalety wszczepiania implantów zębowych.

Zalety implantów – estetyka i funkcjonalność w jednym

Największą zaletą implantów zębowych jest to, że niezwiązana ze stomatologią osoba nie rozróżni ich od naturalnego uzębienia. Implanty są bardzo estetyczne i świetnie spełniają swoją funkcję, ponieważ umożliwiają wygodne przeżuwanie. Wszczepienie implantu zapobiegnie rozsuwaniu się pozostałych zębów czy zanikowi tkanki kostnej, który może mieć miejsce w przypadku zaniechania leczenia. Dzięki implantom można wypełnić zarówno pojedyncze braki, jak i uzupełnić większe ubytki. Tytanowa śruba jest biokompatybilna, co znaczy, że jest obojętna dla organizmu i zmniejsza ryzyko odrzucenia implantu. Tego rodzaju rozwiązania są wygodne w stosowaniu, ponieważ nie zawierają ruchomych elementów i są na stałe umieszczone w jamie ustnej.

Łatwa higiena po leczeniu implantologicznym

Utrzymanie higieny jamy ustnej po leczeniu implantologicznym jest stosunkowo proste i niewymagające szczególnej uwagi. Należy jednak wiedzieć, jak dokładnie trzeba dbać o zęby, aby wszystko przebiegało bez zbędnych problemów. W okresie gojenia trzeba uważać na uszkodzone miejsce, stosować płukanki antybakteryjne lub specjalne żele wspomagające gojenie się ran. W przypadku występowania dolegliwości bólowych można zastosować doraźnie wskazane przez lekarza środki przeciwbólowe oraz zimne okłady, które zmniejszą ból i opuchliznę. W pierwszym tygodniu po zabiegu można zdecydować się na szczoteczkę pooperacyjną.

Zaopatrzyć się można w specjalne pasty przeznaczone do stosowania po zabiegach w obrębie jamy ustnej. Dostępne są żele wspomagające gojenie, płukanki i spraye o działaniu antybakteryjnym, antyseptycznym, łagodzącym podrażnienie i ułatwiającym wzrost naskórka. Ich stosowanie sprawia, że proces gojenia przebiega pomyślnie oraz jest nieco mniej dokuczliwy. Po pełnym wygojeniu należy myć zęby minimum 2 razy dziennie oraz stosować irygator lub nici do zębów czy szczoteczki międzyzębowe. Podstawą jest wymiana szczoteczki na taką o miękkim włosiu. Znaleźć można również szczoteczki soniczne, które powstały z myślą o osobach posiadających implanty i aparaty ortodontyczne.

Wady implantów – koszty leczenia

Podstawową wadą implantów jest przede wszystkim ich cena. Płacimy bowiem nie tylko za samą tytanową śrubę, która zostanie wszczepiona w tkanki miękkie. Konieczne jest także wykonanie szeroko zakrojonej diagnostyki, a w niektórych przypadkach przed przystąpieniem do leczenia należy przeprowadzić odbudowę kości, która generuje kolejne koszty. Żeby leczenie implantologiczne było możliwe, należy wyleczyć wcześniej wszystkie zmiany w jamie ustnej, włącznie z każdym ubytkiem.

Trzeba wykonać zdjęcia pantomograficzne i tomograficzne, które dadzą lekarzowi informację zwrotną na temat tego, czy leczenie jest możliwe. Po rozpoczęciu leczenia trzeba przejść przez dwa etapy – wszczepienia implantu i zrośnięcia się go z kością Pacjenta oraz zaaplikowania korony zębowej, która będzie imitować ząb. Koszt pełnej procedury implantologicznej (nie samego implantu) to zwykle około 3,5 tysiąca złotych. Nie jest to jednak kwota, którą trzeba uiścić podczas jednego zabiegu. Często możliwe jest także rozłożenie opłat na raty. Finalne koszty szacuje się wspólnie ze swoim stomatologiem. Uzależnione są od stanu uzębienia Pacjenta, rodzaju wybranego implantu i korony oraz gabinetu i miasta, w których wykonuje się zabieg.

Przeciwwskazania do wszczepienia implantu

Implanty mogą być stosowane w porozumieniu z lekarzem w najróżniejszych przypadkach, jednak istnieją do ich wszczepienia również przeciwwskazania. Przeszkody do przeprowadzenia leczenia mogą być czasowe lub stałe. Te pierwsze to takie, po których wyeliminowaniu można podjąć działania z zakresu implantologii. W drugim przypadku leczenie implantologiczne nie będzie możliwe.

Wśród przeciwwskazań czasowych można wymienić między innymi ciążę, nieuregulowane choroby autoimmunologiczne takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Przeszkodą są również schorzenia związane z zaburzonym krzepnięciem krwi. Implantów nie zakłada się u dzieci i młodzieży, które wciąż rosną. Na wszczepienie ich nie pozwoli także zły stan jamy ustnej – próchnica, kamień nazębny oraz choroby przyzębia. Wśród innych przeciwwskazań wymienić można AIDS, nowotwory oraz osteoporozę w zaawansowanym stadium.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium