Nebulizacja to jeden z rodzajów terapii inhalacyjnej, który polega na podawaniu rozmaitych leków farmakologicznych drogą wziewną. Jest alternatywą dla tabletek, kapsułek, proszków, lub zastrzyków. Można przeprowadzać ją także profilaktycznie dla zachowania ogólnego zdrowia układu oddechowego i obniżenia ryzyka rozmaitych schorzeń. Dowiedz się, jakie są zalety i wskazania do przeprowadzania nebulizacji.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Zalety i wskazania do nebulizacji

blog ESTETIC-DENT

Zalety i wskazania do nebulizacji

Nebulizacja to jeden z rodzajów terapii inhalacyjnej, który polega na podawaniu rozmaitych leków farmakologicznych drogą wziewną. Jest alternatywą dla tabletek, kapsułek, proszków, lub zastrzyków. Można przeprowadzać ją także profilaktycznie dla zachowania ogólnego zdrowia układu oddechowego i obniżenia ryzyka rozmaitych schorzeń. Dowiedz się, jakie są zalety i wskazania do przeprowadzania nebulizacji.

Czym jest nebulizacja?

Nebulizacja to jeden z rodzajów terapii inhalacyjnej, który polega na podawaniu rozmaitych leków farmakologicznych drogą wziewną. Jest alternatywą dla tabletek, kapsułek, proszków, lub zastrzyków. Można przeprowadzać ją także w celach profilaktycznych dla zachowania ogólnego zdrowia układu oddechowego i obniżenia ryzyka rozmaitych schorzeń. Jest szczególnie zalecana w przypadku chorób układu oddechowego, ponieważ dzięki niej substancje lecznicze mogą trafiać bezpośrednio tam, gdzie są potrzebne. Nie musimy wówczas obciążać lekami innych narządów i układów np. układu pokarmowego. Za jej pomocą podaje się najczęściej antybiotyki, sterydy i leki rozszerzające oskrzela.

Nebulizacja a inhalacja

Wiele osób używa tych terminów zamiennie, jednak jest między nimi drobna różnica. Chociaż nebulizacja poniekąd zawiera się w inhalacji, to nie jest to samo. Inhalacja polega na dowolnym dostarczaniu rozmaitych środków do organizmu wraz z powietrzem, natomiast nebulizacja polega na dostarczaniu ich w formie aerozolu za pomocą specjalistycznego sprzętu. Inhalacja jest o wiele szerszym pojęciem – można nazwać nią również przygotowywanie naparów w warunkach domowych i wdychanie ich znad miski z gorącą wodą. Do przeprowadzania nebulizacji konieczny jest dostęp do nebulizatora.

Jak działa nebulizator?

Mechanizm działania urządzenia jest bardzo prosty. Nebulizator, do którego wcześniej został zaaplikowany lek, wprawia roztwór w drgania i rozpyla lek w postaci mgiełki, którą wdycha użytkownik maszyny. Zależnie od leku i możliwości nebulizatora, rozkłada się on inaczej, na różnej wielkości cząsteczki. To właśnie one decydują o tym, gdzie dokładnie ma zadziałać aerozol. Najmniejsze cząsteczki mogą oddziaływać na cały układ oddechowy, włącznie z pęcherzykami płucnymi. Większe cząsteczki mogą działać przykładowo na oskrzela, natomiast te największe, obejmują swoim działaniem np. nos i gardło. Cząsteczki zawarte w leku wcale nie muszą być jednolitych rozmiarów, mogą być różnej wielkości i dzięki temu oddziaływać na różne elementy układu oddechowego. Wielkość cząsteczek określa wskaźnik, którym zazwyczaj oznaczony jest nebulizator. Może to być parametr MMAD, gdzie im niższa wartość, tym nebulizator uznajemy za lepszy oraz FPF%, w przypadku którego wyższe wartości są bardziej pożądane.

Zalety nebulizacji

Nebulizacja nie musi być stosowana wyłącznie u osób chorych. Mogą sięgać po nią także osoby zdrowe, które chciałyby ulżyć sobie nieco w codziennych dolegliwościach takich jak zatkany nos czy katar sienny. Ogromną zaletą nebulizacji jest to, że jest ona bardzo bezpieczna i ma łagodne działanie. Ponieważ leki trafiają od razu do płuc, można zaaplikować ich nieco mniejszą dawkę, niż w przypadku podania doustnego. Za jej pomocą unikamy wpływu środków leczniczych na cały ustrój i mamy możliwość podjęcia bardziej selektywnych kroków. Nebulizacja może złagodzić, a nawet całkowicie wyeliminować wiele skutków ubocznych związanych z innymi formami podawania leków. Jest niezastąpiona w przypadku osób ciężko chorych, dzieci i osób starszych, ponieważ nie wymaga od pacjenta udziału w podawaniu środków leczniczych.

Nebulizacja – dla kogo?

Nebulizacja jest polecana szczególnie osobom cierpiącym na:

  •       częste przeziębienia i katar,
  •       alergiczne i niealergicznie nieżyty nosa lub gardła,
  •       przewlekłe zapalenia zatok,
  •       zapalenia oskrzeli,
  •       częste stany zapalne np. nosa czy gardła,
  •       grzybicę różnych elementów układu oddechowego,
  •       obturacyjną chorobę płuc,
  •       nieprzyjemne dolegliwości pooperacyjne,
  •       mukowiscydozę, pylicę i rozedmę płuc.

Wykazuje także pozytywny wpływ na płuca u osób palących, z astmą, dusznościami. Powinny ją stosować osoby pracujące w zapylonych, zanieczyszczonych przestrzeniach i mieszkańcy dużych miast. Warto zainteresować się nią jeśli w rodzinie występowały częste choroby płuc lub znajdujemy się w grupie ryzyka określonych chorób układu oddechowego.

O czym pamiętać przeprowadzając nebulizację?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, czy lek, który mamy zastosować jest przeznaczony do rozrabiania go w roztworze soli fizjologicznej, czy też jest już gotowy do wlania do nebulizatora. Przeprowadzanie nebulizacji zaleca się wykonywać w pozycji siedzącej lub półsiedzącej, jednak czasem zdarza się, że zachodzi potrzeba stosowania jej u osób całkowicie leżących. Maseczka lub ustnik do zabiegu muszą ściśle przylegać do twarzy, albo ust, ponieważ nieszczelności znacznie obniżają skuteczność stosowanych leków. Wówczas efekty okazują się niezadowalające. Nebulizację kończymy dopiero w momencie, w którym w urządzeniu nie ma już substancji leczniczych.

Rodzaje nebulizatorów

W powszechnej sprzedaży spotykamy się najczęściej z dwoma rodzajami nebulizatorów – pneumatycznymi i ultradźwiękowymi. Nebulizatory pneumatyczne działają przy użyciu gazu obojętnego dla zdrowia pod odpowiednim ciśnieniem i sprężarki. Mogą mieć stały lub przerywany tryb pracy. W szpitalach i gabinetach stosuje się duże, stacjonarne urządzenia, podczas gdy do domu zakupujemy przeważnie mniejsze, kompaktowe urządzenia. Nebulizatory ultradźwiękowe działają dzięki generatorom, które są odpowiedzialne za drgania wytwarzające wdychaną przez pacjentów mgiełkę.

Nebulizator ultradźwiękowy czy pneumatyczny?

Oba rodzaje nebulizatorów mają swoje wady i zalety. Nebulizatory pneumatyczne są o wiele dokładniejsze w dozowaniu konkretnych dawek leków, od tych ultradźwiękowych, jednak są także nieco mniej wydajne. Nebulizatory ultradźwiękowe mogą przeprowadzać zabieg szybciej i pracują bardzo cicho w porównaniu do nebulizatorów pneumatycznych. Można powiedzieć, że nawet bezdźwięcznie. Są także szczególnie polecane do przeprowadzania operacji mających za zadanie nawilżać i oczyszczać drogi oddechowe.

Na co zwracać uwagę kupując nebulizator?

Oprócz już wspomnianych parametrów MMAD lub FPF% znaczenie będzie miał czas przeprowadzanego zabiegu. Im mniej czasu zajmuje cała procedura, tym lepiej, ponieważ nebulizacja i tak z reguły trwa dość długo, a przeważnie trzeba stosować ją codziennie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci. Ważna będzie również maksymalna wydajność sprężarki. Dobrze, żeby kupowany nebulizator pozwalał na przynajmniej 8-10l przepływu na minutę. Warto zwrócić uwagę także na łatwość czyszczenia i transportowania urządzenia, jego rozmiar oraz na to, by nebulizator generował jak najmniejsze straty leków. W przypadku dzieci bardzo istotna będzie mniejsza maseczka dołączona do urządzenia. Wielu producentów dołącza do swoich produktów różne ilości rozpylaczy, maseczek, ustników i nasadek oraz dodatkowo wymienne filtry na początkowy okres stosowania nebulizatora.

Nebulizatory – propozycje dla dzieci i dorosłych

Kiedyś nebulizatory były dostępne tylko w szpitalach i gabinetach medycznych, na szczęście obecnie sprzedawane są w wielu sklepach z wyposażeniem medycznym, a nawet w sklepach ze sprzętem elektronicznym. Także w ofercie sklepu Estetic Dent znajdują się różnego rodzaju nebulizatory. Wśród tych najbardziej popularnych propozycji znajdują się przykładowo nebulizator dla dzieci Med2000, nebulizator MiniMed CX1 czy Little Doctor LD-250U. Każdy ze wspomnianych nebulizatorów wyróżnia się doskonałymi parametrami i jest objęty gwarancją. Najistotniejsze jest jednak, aby znaleźć idealny nebulizator do swoich potrzeb. Nie ma jednego urządzenia, które będzie najlepsze dla wszystkich. Zachęcamy zatem do samodzielnych poszukiwań nebulizatorów w ofercie sklepu Estetic Dent.

Podsumowanie

Nebulizacja jest doskonałą opcją dla osób starszych i dla dzieci, ale można ją stosować u osób w każdym wieku. Nebulizacja jest całkowicie bezpieczna i ma rzeszę zwolenników – nic dziwnego! Nie ma skutków ubocznych, nie wiąże się z żadnym bólem i jest bardzo wygodna. 

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium