Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Skaling zębów – co to jest?

blog ESTETIC-DENT

Co to jest skaling?

Skaling do zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego, przeprowadzany różnymi metodami. Pozwala na usunięcie twardych, żółtawych złogów, które możemy zauważyć czasem na powierzchni naszych zębów. O kamieniu mówimy wówczas, gdy złogi są na tyle twarde, że nie możemy usunąć ich samodzielnie np. za pomocą nitki zębowej.

Skąd bierze się kamień nazębny? To zmineralizowana płytka nazębna, powstająca z naturalnego osadu, który nie jest regularnie usuwany. Kiedy nieusuwana płytka stwardnieje, tworzy się kamień – w jego skład wchodzą bakterie i resztki pożywienia, a także związki fosforu oraz wapnia. Najłatwiejszy do zauważenia jest kamień naddziąsłowy, jednocześnie o wiele łatwiejszy do usunięcia. W przypadku kamienia poddziąsłowego mamy do czynienia z wyjątkowo twardym i trudno dostępnym osadem – konieczny będzie w takiej sytuacji skaling poddziąsłowy.

 

Różne rodzaje skallingu

Istnieje kilka różnych rodzajów skalingu:

  • skaling ultradźwiękowy,

  • skaling mechaniczny,

  • skaling manualny,

  • skaling chemiczny,

  • skaling laserowy.

Do najczęściej stosowanych należy m.in. skaling mechaniczny, podczas którego kamień usuwany jest za pomocą specjalnej frezarki. Dużą popularnością cieszy się skaling ultrwadźwiękowy, coraz częściej pacjenci decydują się też na nowoczesną metodą laserową. Do rzadziej spotykanych rozwiązań należy usuwanie kamienia poprzez rozpuszczanie go za pomocą substancji chemicznych, czy też stosunkowo mało dokładny skaling manualny.

Wiele osób zastanawia się, czy skaling boli lub czy piaskowanie zębów boli. Warto wiedzieć, że co do zasady żaden z tych zabiegów nie jest bolesny, chociaż oczywiście różne osoby mają różny próg bólu. Możemy mieć poczucie dyskomfortu, jednak większość pacjentów znosi taki rodzaj oczyszczania bardzo dobrze. Wiele zależy od wybranej metody – np. skaling ultradźwiękowy jest z reguły przyjemniejszy niż manualny lub mechaniczny.

Po skalingu zęby i dziąsła mogą być chwilowo lekko podrażnione. Często zaleca się stosowanie płynów do płukania jamy ustnej o działaniu antyseptycznym, łagodzących stany zapalne i podrażnienia (np. Alfa SKALING czy ORTHOSEPT RED Classic). Dobrym rozwiązaniem będzie również sięgnięcie po pastę łagodzącą nadwrażliwość spowodowaną zabiegami dentystycznymi (np. SENSI KIN).

 

Skaling a piaskowanie zębów

Skaling okazuje się niezwykle efektywny – wystarczy zobaczyć zdjęcia „skaling zębów przed i po”. Pamiętajmy jednak, że nie tylko o efekt estetyczny tu chodzi. Chociaż zęby bez kamienia nazębnego są bielsze i gładsze, to kluczowe jest zapobieganie takim problemom jak zapalenie przyzębia, czyli paradontoza, mogąca prowadzić nawet do utraty zębów.

Innym ważnym dla higieny jamy ustnej zabiegiem jest piaskowanie. Na czym polega piaskowanie zębów? W tej sytuacji mówimy o usuwaniu płytki nazębnej, która nie jest tak twarda jak kamień. Wykorzystuje się do tego zabiegu specjalny piasek dentystyczny. Co daje piaskowanie zębów? Stanowi ono doskonałe uzupełnienie skalingu, pomaga pozbyć się przebarwień i utrzymać zęby w świetnym stanie – dlatego często oba zabiegi łączone są w jeden pakiet. Jest też dobrą alternatywą dla skalingu, jeśli nasze zęby są po prostu w dobrym stanie i nie wymagają poważniejszego czyszczenia.

 

Czy są przeciwwskazania do skalingu?

Skaling jest zabiegiem mało inwazyjnym i bezpiecznym niemal dla każdego. Istnieją jednak sytuacje, w których wskazana jest szczególna ostrożność – dotyczy to zwłaszcza skalingu ultradźwiękowego. Wśród osób znajdujących się w grupie potencjalnego ryzyka wymienić można pacjentów z osteoporozą, z rozrusznikiem serca, z implantami słuchowymi starego typu bądź cierpiących na choroby autoimmunologiczne. Warto zachować ostrożność u osób po infekcjach, które mogą wymagać zastosowania tzw. osłony antybiotykowej. Wiele świeżo upieczonych mam zastanawia się, czy możliwy jest skaling ultradźwiękowy w ciąży. Z reguły zabieg ten jest uznawany za bezpieczny – zaleca się wykonywanie go w drugim trymestrze.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium