O tym, że szczotkowanie zębów jest podstawą higieny jamy ustnej, wie dziś każdy. Coraz więcej osób zastanawia się jednak, która szczoteczka daje większe możliwości w zakresie utrzymania uzębienia w jak najlepszym stanie. Szczoteczki manualne są coraz mniej popularne, chociaż zapewne zawsze będą miały swoich zwolenników. Jeśli już decydujemy się na nowoczesną szczoteczkę, to jaką powinniśmy wybrać - soniczną czy elektryczną? O tym, jakie są pomiędzy nimi różnice, dowiesz się w dzisiejszym artykule.

" />
Drogeria Estetic
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Którą wybrać ?

blog ESTETIC-DENT

Szczoteczka soniczna a elektryczna – różnice, zalety i wady

O tym, że szczotkowanie zębów jest podstawą higieny jamy ustnej, wie dziś każdy. Coraz więcej osób zastanawia się jednak, która szczoteczka daje większe możliwości w zakresie utrzymania uzębienia w jak najlepszym stanie. Szczoteczki manualne są coraz mniej popularne, chociaż zapewne zawsze będą miały swoich zwolenników. Jeśli już decydujemy się na nowoczesną szczoteczkę, to jaką powinniśmy wybrać - soniczną czy elektryczną? O tym, jakie są pomiędzy nimi różnice, dowiesz się w dzisiejszym artykule.

Szczoteczka elektryczna, czyli szczoteczka rotacyjna

Zasadniczo, wszystkie typy nowoczesnych szczoteczek są szczoteczkami elektrycznymi, jednak w potocznym rozumieniu pod tym terminem kryje się szczoteczka rotacyjna, czyli obrotowa. Szczoteczki te najłatwiej rozpoznać po tym, że mają okrągłą główkę, która swoim zasięgiem obejmuje przeważnie jednego zęba. Szczoteczka rotacyjna szybko i skutecznie doczyszcza zęby oraz ściera płytkę nazębną, dzięki czemu możemy cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem. Niektóre urządzenia wzbogacane są również o możliwość wykonywania dodatkowego ruchu pulsacyjnego. Wówczas nazywamy je szczoteczkami rotacyjno-pulsacyjnymi. Istnieją także modele, które zamiast ruchów rotacyjnych lub rotacyjno-pulsacyjnych, wykonują ruchy oscylacyjne, czyli raz w jedną stronę, raz w drugą. Szczoteczki rotacyjne wykonują pomiędzy 8-10 ruchów obrotowych lub oscylacyjnych oraz ponad 40 tysięcy ruchów pulsacyjnych na minutę, chociaż wartość ta stale się zmienia. Szczoteczki elektryczne pojawiły się na rynku wiele lat wcześniej, niż szczoteczki soniczne, ponieważ pierwsze egzemplarze znamy już z XX wieku.

 

Szczoteczka soniczna, czyli szczoteczka z ruchami wymiatającymi

Szczoteczkę soniczną od szczoteczki rotacyjnej odróżnimy na pierwszy rzut oka. Urządzenia oparte na technologii sonicznej mają bardziej opływowy kształt – główka szczoteczki jest podłużna i wyglądem o wiele bardziej przypomina szczoteczkę manualną. Ten rodzaj szczoteczki czyści zęby za pomocą ultradźwięków. Szczoteczka emituje specjalne drgania, czyli ruchy soniczne (wymiatająco-pulsacyjne), które czyszczą zęby mechanicznie, jak również sprawia, że z cząsteczek śliny, pasty i wody wytwarzają się bąbelki, które mogą delikatnie czyścić trudnodostępne przestrzenie w jamie ustnej. Szczoteczki soniczne wykonują nawet do 98 tys. ruchów na minutę.

 

Zalety i wady szczoteczki rotacyjnej

Prawidłowe mycie zębów za pomocą szczoteczki rotacyjnej jest dużo łatwiejsze, niż w przypadku szczoteczki sonicznej. Szczoteczka rotacyjna wymaga jedynie tego, by przyłożyć ją do wszystkich zębów z każdej strony, przytrzymać 2-3 sekundy, a następnie przejść do kolejnego zęba. Opanowanie tej techniki nie sprawi trudności dzieciom, ani osobom o mocno ograniczonych zdolnościach manualnych. Charakter ruchów szczoteczki rotacyjnej może jednak negatywnie wpływać na dziąsła u niektórych osób.

 

Zalety i wady szczoteczki sonicznej

Wśród zalet szczoteczek sonicznych można wymienić to, że mogą one w o wiele większym stopniu, niż szczoteczki rotacyjne doczyścić przestrzenie międzyzębowe. Nie znaczy to jednak, że stosując szczoteczkę soniczną możemy zrezygnować z używania nici, szczoteczek międzyzębowych lub irygatorów. W przypadku szczoteczek sonicznych ryzyko uszkodzenia lub odsłaniania dziąseł jest dużo mniejsze, niż w przypadku szczoteczek rotacyjnych. Nieco trudniejsza jest jednak technika mycia zębów. Modelem sonicznym przejeżdżamy dokładnie po wszystkich zębach, wykonując jednocześnie ruch wymiatający. W przypadku dzieci o mniejszych zdolnościach manualnych nauka ruchu wymiatającego może potrwać nieco dłużej, jednak dla zdrowia dziąseł zdecydowanie warto!

Szczoteczki soniczne polecane są nawet osobom o wyjątkowo wrażliwych zębach i dziąsłach. W ich przypadku powszechniejsze jest także oferowanie przez producentów wielu trybów pracy np. trybu codziennego, delikatnego, wybielającego, masującego czy polerującego. Chociaż w szczoteczkach rotacyjnych również możemy się spotkać z różnymi trybami czyszczenia, jest to o wiele rzadsze niż w przypadku szczoteczek sonicznych, które pojawiły się na rynku dużo później, niż szczoteczki rotacyjne.

Podsumowanie – różnice pomiędzy szczoteczkami

Podsumowując:

  •       Szczoteczka elektryczna – to urządzenie, które może wykonywać ruchy pełne lub niepełne wokół własnej osi, a czasem również ruch dociskający włosie szczoteczki do zębów. Ten model zawsze ma okrągłą główkę i powstał o wiele wcześniej, niż technologia soniczna. Szczoteczki rotacyjne ze względu na zupełnie inny charakter ruchów, wykonują ich mniej, niż szczoteczki soniczne.
  •       Szczoteczka soniczna – to nowsze urządzenia bazujące na ruchach pulsacyjno-wymiatających. Od swojej rotacyjnej siostry odróżnia ją technika mycia zębów i podłużny kształt, o wiele bardziej podobny do zwykłej szczoteczki do zębów.Urządzenia soniczne emitują drgania, które czyszczą zęby, dziąsła i przestrzenie międzyzębowe.

Częstotliwość ruchów i zasada działania obu szczoteczek jest zupełnie różna. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że któraś z tych szczoteczek będzie lepsza dla wszystkich konsumentów. Wiele zależy od techniki mycia, ich ułożenia w szczęce, a także stanu i poziomu delikatności zębów oraz dziąseł. Również komfort używania obu tych szczoteczek jest zupełnie różny. Warto, zatem wypróbować oba rodzaje i zdecydować samodzielnie lub poprosić o pomoc w doborze idealnego urządzenia swojego dentystę.

Na co zwracać uwagę wybierając szczoteczkę?

Wybierając szczoteczkę niezależnie od tego, jaką, zwróćmy uwagę na ilość ruchów na minutę, które wykonuje szczoteczka. Zarówno w przypadku szczoteczek rotacyjnych, jak i sonicznych im większa ilość ruchów, tym lepsze będą właściwości czyszczące. Poza tym warto zerknąć, jak długi jest czas działania szczoteczki oraz jak często i jak długo będzie trzeba ją ładować. Niektóre szczoteczki ładowane są za pomocą kabla USB, w innych trzeba wymieniać baterie lub ładować akumulatory. Dodatkowym atutem obu rodzajów szczoteczek są różne tryby pracy, które odpowiadają preferencjom użytkowników i pozwalają zadbać o zęby w sposób bardziej spersonalizowany. Najbardziej zaawansowane technologicznie szczoteczki dostosowują swój sposób działania do technik stosowanych przez osoby z nich korzystające. Ponadto, zawsze przyda się etui podróżne czy zapasowe, ochronne kapturki, które często są dołączane do popularniejszych modeli szczoteczek. Pozwalają one utrzymać szczoteczki w należytej czystości, jak również ułatwiają ich transport np. w czasie wakacji.

Kontrola mycia u dzieci

Najbardziej zaawansowane szczoteczki mają możliwość połączenia z aplikacją mobilną, która dodatkowo kontroluje technikę mycia zębów. W przypadku dzieci ogromne znaczenie będzie miał czujnik nacisku i wygodny, poręczny uchwyt dopasowany do anatomii dziecięcej dłoni. Dla najmłodszych użytkowników, nieposiadających jeszcze pełnego uzębienia, poleca się szczoteczki bez włosia, które czyszczą dziąsła za pomocą silikonowych wypustek. Ilość drgań w takich szczoteczkach jest o wiele mniejsza, niż w przypadku szczoteczek dla starszych dzieci i osób dorosłych.

Funkcje dodatkowe

Obecnie większość dostępnych modeli zarówno szczoteczek sonicznych, jak i rotacyjnych posiada wbudowany timer, który odmierza czas mycia każdej z ćwiartek jamy ustnej. Niektóre szczoteczki dedykowane są całym rodzinom – wówczas wyposażone są w specjalny stojak na kilka końcówek, mają bardzo łatwy system wymieniania ich i załączone kapturki na włosie pozwalające zachować wyższy poziom higieny. Producenci dbają również o dostępność specjalnych szczoteczek dedykowanych dla użytkowników aparatów stałych lub osób mających określone problemy z zębami oraz dziąsłami. Najnowsze i bardziej zaawansowane modele szczoteczek wyposażone są w wyświetlacz, który informuje o stanie zużycia baterii, godzinie czy pogodzie. Podstawą ułatwiającą codzienne korzystanie ze szczoteczki jest wskaźnik świetlny baterii, bez wyświetlacza oraz wygodny, stabilny stojak na szczoteczkę.

Różne końcówki w obu rodzajach szczoteczek

Kupując szczoteczkę lub końcówki wymienne, należy zwracać uwagę na deklarowaną przez producenta twardość włosia, która również ma znaczenie dla zdrowia zębów. Różne ułożenie i kształt włosków może ułatwiać skuteczne czyszczenie zębów, natomiast dodatkowe gumki na główce, umożliwiają czyszczenie języka, o który również powinniśmy zadbać podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Gumowana powierzchnia zewnętrzna główki pozwala ochronić zęby przed potencjalnymi mikrouszkodzeniami w czasie mycia, które może wywoływać ocieranie się plastikowej części szczoteczki o zęby w chwilach nieuwagi. Większość producentów nowszych modeli szczoteczek sonicznych i rotacyjnych produkuje specjalne końcówki dedykowane różnym problemom. Można znaleźć końcówki do wybielania, z opcją czyszczenia języka, końcówki ortodontyczne do czyszczenia aparatów, do zaawansowanego mycia lub wyjątkowo delikatne.

Propozycje – szczoteczki rotacyjne

Żeby możliwie jak najbardziej ułatwić wybór szczoteczki rotacyjnej, możemy zaproponować przykładowe polecane modele, które z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników:

  •     Oral-B Genius X 20000 Rose Gold – będzie doskonałym wyborem dla osób, które często podróżują i cenią sobie najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania. Szczoteczka zachwyca pięknym, modnym kolorem rosegold i estetycznym, bardzo oryginalnym designem. Ma czujnik nacisku, 6 różnych trybów pracy, a dzięki sztucznej inteligencji dostosowuje swoje działanie do techniki mycia użytkownika. Poza tym ma niesamowicie wygodne etui podróżne, które pozwala na ładowanie jej i smartfona w tym samym czasie. Można połączyć ją z aplikacją mobilną Oral-B, która będzie koordynować mycie i zbierać przydatne informacje dla stomatologa.
  •     Braun Oral-B Genius 9000 White – to kolejna inteligentna szczoteczka, która umożliwia bardzo precyzyjne dbanie o stan jamy ustnej i doskonalenie techniki mycia. Szczoteczka dostarcza informacji o myciu zębów w czasie rzeczywistym. Dzięki temu pozwala natychmiast korygować wszystkie błędy w pielęgnacji jamy ustnej. Poleruje zęby, ma wyjątkowo przemyślane włosie, ułożone w różne kierunki oraz potrójny czujnik nacisku. Do szczoteczki pasuje wiele różnych końcówek funkcjonalnych.
  •     Braun Oral-B Junior Sensitive – to świetny wybór dla dzieci powyżej 6 roku życia. Posiada wbudowany timer, miękkie włosie i jest kompatybilna z wieloma końcówkami. Nie posiada wielu funkcji, ale zachwyci dziecko intensywnymi, wesołymi kolorami, a rodziców wyjątkowo korzystną ceną. Będzie idealną szczoteczką służącą zorientowaniu się, czy dziecku odpowiada rotacyjny system szczotkowania zębów.

Propozycje – szczoteczki soniczne

Wśród szczoteczek sonicznych na uwagę zasługują między innymi:

  •     Smilesonic EX Black – to aż 96 tysięcy drgań na minutę, pięć trybów pracy i cztery wymienne końcówki. Szczoteczka wytrzyma bez ładowania nawet 2 miesiące, ma wygodny kształt i nowoczesny, elegancki design. Po wybraniu i zamontowaniu odpowiedniej końcówki odpowie na potrzeby posiadaczy aparatów ortodontycznych lub osób w trakcie leczenia protetycznego. A to wszystko w bardzo korzystnej cenie.
  •     Philips SoniCareDiamondClean – to idealna propozycja dla wszystkich wielbicieli nowinek technologicznych na rynku szczoteczek sonicznych. Urządzenie łączy się z aplikacją na telefon pozwalającą doskonalić technikę mycia, samo przypomina o konieczności wymiany końcówki, ma cztery tryby pracy, czujnik nacisku i możliwość regulacji intensywności czyszczenia. W razie potrzeby szczoteczka inteligentnie dobierze program, dla jak najlepszych efektów mycia. Do zestawu dołączony jest oryginalny stojak, przypominający elegancką szklankę. Producent deklaruje bielsze zęby już w kilka dni, a po kilku tygodniach stosowania poprawę stanu dziąseł.
  •     OravioRaven – ma doskonałe parametry czyszczące, kilka trybów pracy i dwie wymienne końcówki. Jedna z nich jest przeznaczona do codziennego mycia, natomiast druga do zaawansowanego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. OravioRaven to bardzo dobra szczoteczka, za rozsądną cenę. Jej użytkowanie jest bardzo intuicyjnie. Będzie to idealna szczoteczka na prezent dla każdego, kto jeszcze nie miał styczności ze szczoteczkami sonicznymi. Jest objęta 2-letnią gwarancją producenta.
  •     Alfa Sonic Power Control – która wielokrotnie zdobywała świetne noty w rankingach TOP10 szczoteczek sonicznych. Ma bardzo cienkie włosie dla jak najlepszego docierania w trudno dostępne miejsca w jamie ustnej, etui ochronne i pięć trybów pracy. Jest wyjątkowo prosta w obsłudze. Jeden z pięciu trybów umożliwia samodzielną konfigurację szczoteczki przez użytkownika. Do zestawu jest dołączona wygodna ładowarka indukcyjna.
  •     Brush Baby Sonic PRO – to szczoteczka dla maluchów w wieku od 0 do 3 lat. Ma mięciutkie włosie, emituje bardzo delikatne drgania i jest wyposażona w timer mierzący czas mycia. Ma poręczny, szeroki uchwyt i dwie wymienne końcówki dedykowane dla dzieci w różnym wieku. Jej główka wraz z szyjką jest na tyle mała, że bez większych trudności umożliwia manipulowanie szczoteczką w buzi dziecka. Dla ułatwienia mycia i przyciągnięcia uwagi malucha szczoteczka jest wyposażona w podświetlaną końcówkę. Zasilana jest na popularne i łatwo dostępne baterie AAA.

Powyższy drobny przegląd polecanych modeli jest bardzo przekrojowy. Najlepiej jest znaleźć szczoteczkę, która posiada wszystkie funkcje przydatne jej przyszłemu użytkownikowi. Jeśli powyższe propozycje nie są wystarczające, zachęcamy do samodzielnych poszukiwań idealnej szczoteczki dla siebie, w asortymencie sklepu Estetic Dent.

 

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium